Ana sayfa Web Tasarım Yoast Seo Kullanımı-SEO Uyumlu Yazı Yazmak 2021

Yoast Seo Kullanımı-SEO Uyumlu Yazı Yazmak 2021

1092
0
yoast seo
yoast seo

Daha önceki yazılarımızda web sitesi nasıl kurulur,ücretsiz wordpress sitesi kurulumu gibi örneklere yer vermiştik. Artık bir WordPress siteniz var ve arama motorlarında üst sıralara çıkmak istiyorsunuz bunun için öncelikle özgün içerikler yazarak arama motorlarının dikkatini çekmeniz gerekiyor. Özgün içerik yazma konusunda WordPress’in iyi eklentilerinden olan Yoast Seo bize yardımcı oluyor. Yoast seo kullanımı, yoast seoda kırmızı ışık hatası alma,yoast seo ile SEO uyumlu yazı yazma gibi konularda sizlere yardımcı olucam.

SEO uyumlu yazı yazmak uğraş gerektiren bir iştir. İnternette özgün yazı yazan bu işi yapıcak yeni bir meslek dahi türediğini söyleyebilirim. Yoast Seo bize özgün yazı yazma konusunda güzel fikirler veriyor. Şimdi sizlere Yoast Seo kullanımı ile neler yapabilceğinizi ve kırmızı yanan ihlal durumlarını nasıl yeşil ışığa çevirebilceğinizi detaylı olarak anlatacağım.

Yoast Seo Kullanımı İle Etkileyici Odak Anahtar Kelime

Seo uyumlu bir yazı yazarken yapmanız gereken ilk iş odak anahtar kelimenizi bulmak olmalıdır. Örnek veriyorum Şuan “Yoast seo kullanımı” adlı içerikten bahsediyorum. Bu odak anahtar kelimesinin tıklanma aralığını google trends’e bakarak sorgulayabilirsiniz. Tıklanma oranları düşük yazılar yazmanızı tavsiye etmem. Odak anahtar kelimenizi belirlerken daha fazla kullanıcıya hitap etme kaygısı ile “yoast seo” anahtar kelimesini kullanmayın çünkü yazmış olduğunuz odak anahtar kelimesi belki daha çok tıklanıyor olabilir fakat tıklanma oranı yüksek olan bir yazıyı sizin gibi binlerce kişi yazmıştır emin olun. Böylece page rank’ı yüksek olan kişiler daha çok ön sıralara çıkıcaktır.

yoast seo kullanımı
yoast seo kullanımı

Yani sizin daha fazla kullanıcı benim yazımı görsün diye yazdığınız “yoast seo” odak anahtar kelimesi aslında sizin arka sayfalara düşmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden az ama öz prensibini kullanmayı unutmayın. Arama motorları tarafından popülerliğiniz yüksekse yani yazdığınız yazıların haber siteleri gibi en ön sıralarda olabilceğini düşünüyorsanız “yoast seo” gibi birçok kullanıcının arayabilceği şekilde yazabilirsiniz.

Odak anahtar kelimeyi fazla uzun tutmanızı tavsiye etmem çünkü kullanıcılar genelde “yoast seo kullanımında dikkat edilcek en önemli kurallar” gibi uzun uzadıya aramalar yapmaz. Genellikle kullanıcılar arama motorlarında aradığı şeyi hızlı bir şekilde bulmak isterler bu yüzden odak anahtar kelimenizi seçerken daha öz ve kısa yazmaya dikkat edin. “yoast seo ile yazı yazmak” , “yoast seo kullanımı”, “yoast seo ayarları” gibi.

Google Trends Kullanımı İçin İlgili Yazımızı Okumanızı Tavsiye Ederim.

Yoast Seo Uyumlu Yazı Yazmak İçin Devamını Okuyunuz…

Şimdi yoast seo da seo analizi kısmında görmüş olduğumuz maddeleri tek tek açıklayıp nasıl yeşile çevirebiliriz bunların açıklamasını yapıcam.

Outbound Links: Dışarıya vermiş olduğunuz bağlantılardır. Yoast seo kullanımı size her yazınızda en az 1 adet dış bağlantı vermenizi ister. Dış bağlantı verirken yazınızla ilgili olmasına, bağlantı verdiğiniz adresin google tarafından popülerliğinin yüksek olmasına yani belirli bir otoritesi olduğundan emin olunuz.

İnternal Links:Siteniz içerisinde vermiş olduğunuz linki ifade eder. Google sizden yazınız içerisinde başka bir ilgili yazınıza link vererek bir ağ oluşturmanızı ister.

Keyphrase Density:Odak anahtar kelimenizin yazmış olduğunuz yazıda kaç defa geçtiğini size söylemektedir. Yazdığınız yazının uzunluğuna göre odak anahtar kelime sayınızı arttırabilirsiniz. Şuan gördüğünüz gibi en fazla 5 olabilir fakat ben 6 defa odak anahtar kelime yazdığımı yoast seo bildirmektedir. Bu yüzden kırmızı ışık yanarak sizi uyarma görevi yapar.

Keyphrase in İntroduction:Odak anahtar kelimenizin ilk paragrafta kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder. Seo uyumlu bir yazıda ilk paragrafınızda en az 1 defa ilk paragrafta odak anahtar kelimeniz olması gerekir.

Keyphrase Lenght:Odak anahtar kelimenizin uzunluğunu ölçer. Çok uzun odak anahtar kelimeler yoast seo kullanımında istenilmez. SEO uyumlu yazı yazmak isteyenlere en fazla 4 kelimelik bir odak anahtar kelime tavsiye ederim.

Yoast Seo Kullanımı:Profesyonel Yazı Yazma Teknikleri

Keyphrase in meta description:Odak anahtar kelimenizin meta açıklamasında ne kadar sık kullanıldığına dikkat eder. Size tavsiyem odak anahtar kelimenizi olduğu gibi kopyala yapıştır yapıp meta açıklamanıza en az birkez koymanız olucaktır. Geliştirmek isterseniz odak anahtar kelimenizin eş anlamlılarını meta açıklamasında kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken birşey var odak anahtar kelimenizi 3-4 defa benzer şekilde meta açıklamasına yazarsanız kırmızı görünecektir.

Meta description length:Meta açıklamanızın uzunluğundan bahseder. Meta açıklamanızın uzunluğu yeterli seviyede ise meta açıklaması yeşil yanıcaktır. Alakasız etiketler yapmanızı tavsiye etmem. Yazdığınız her etiketler arasına virgül koyarak devam edebilirsiniz.

Previously used keyphrase:Odak anahtar kelimenizin daha önce yazmış olduğunuz başka bir yazıda kullanılıp kullanılmadığını araştırır. Google sürekli aynı konularda benzer içerikler yazmanızı istemez. Aynı içerikleri tekrar yazmak yerine güncellemek daha mantıklıdır. Örneğin: bankacılık faiz oranlarının düşüşü üzerine sürekli aynı yazıyı yazmak anlamsızdır. Çünkü değişen sadece rakamlardır. Yazıyı en baştan tekrar yazmak yerine yazının içine girip rakamları değiştirip güncelle yapmak google açısından daha iyi bir izlenim yaratır.

Keyphrase in subheading:Odak anahtar kelimenizin alt başlıklarda ne sıklıkla kullandıldığını kontrol eder. Alt başlık dağılımı olarak bir ana başlık, iki alt başlık(H2) ve iki üç tane H3 başlık ya da katları şeklinde yapabilirsiniz.(1 ana başlık,4 H2 başlık,5 tane H3 başlık) Alt başlıklarda kullandıktan sonra başlığın altındaki paragrafta da odak anahtar kelime(keyphrase) içermesi önemli bir ayrıntıdır.

Yoast Seo Kullanımı: Yoast Seo İle Yazı Yazmak

Image alt attributes:Yüklediğiniz resimlerde odak anahtar kelimenizin adını ortam yükleyicisinde başlık ve alternatif başlık gibi yerlerde yazmanızı tavsiye ederim. Meta açıklamasındaki birkaç kelimeyide resimlerinizde kullanabilirsiniz.

Text Lenght:Metin uzunluğundan bahseder. Yoast seo kullanımı size en az 300 kelimelik bir içerik oluşturmadığınız taktirde turuncu yada kırmızı görünecektir.

Keyphrase in title:Odak anahtar kelimenizin(keyphrase) yazınızın ilk başlığında yani yazınızın linkini belirleyen başlığında kullanılıp kullanılmadığını kontrol eder. Örneğin bu yazımızda odak anahtar kelime:”yoast seo kullanımı” olup yazımızın başlığı ise:”Yoast Seo Kullanımı-SEO Uyumlu Yazı Yazmak 2021″ dir. Gördüğünüz gibi ana başlığımızda odak anahtar kelimemiz kullanılmıştır 🙂

SEO title width:SEO başlığınızın uzunluğunu ifade eder. SEO başlığı kullanıcıları ikna etmeniz için Google tarafından maksimum 600 piksel kadar kullanım alanı tanınmıştır. 600 piksel ile kullanıcıları ikna edip sitenize çekmeyi başarmaya çalışın. SEO başlığınız ilerde yazmış olduğunuz yazı snippet olursa orada da görüneceğinden çok önemlidir. İçerisinde mutlaka odak anahtar kelimeniz ve sitenizin başlığı yer alsın. Örnek bir seo başlığı fotoğrafı aşağıdaki gibi olmalıdır.

yoast seo kullanım
yoast seo kullanım

Keyphrase in Slug:Odak anahtar kelimenizi URL nizde kullanıp kullanmadığını kontrol eder. Odak anahtar kelimenizi urlnizde kesinlikle kullanın. URL ler yoast seo kullanımı için çok önemlidir. Google çok uzun url yapılarını sevmez açıklayıcı ve öz olmasına bakar. Url lerinizin arasında -,? yada farklı bir işaret olmamasına özen gösterin.

Ben Google Chrome kullandığım için Yoast seo da bazı yerler türkçeye çevrilmiş bu şekilde kullanmak işinizi çok kolaylaştırcaktır. Şimdi sizlere SEO başlığınızın ve meta açıklamasının nasıl görünmesi gerektiğini fotoğrafla anlatıcam.

yoast seo ile yazı teknikleri
yoast seo ile yazı teknikleri

Yukarıdaki fotoğraf gördüğünüz gibi uygun bir SEO Başlığı “Başlık + Ayırıcı + Site Başlığı” unsurları olması yeterlidir. Bu şekilde yaptınız taktirde çubuğun yeşil ilerlemesi ideal düzeyde olacağını görüyor olucaksınız.

Meta açıklaması ise Google da kullanıcıların başlıktan sonra gördüğü aslında aradığı şeyi sunup sunmadığınızı kontrol ettiği alandır. Buraya yazınızla ilgili çok kişiye hitap etmek için alakasız şeyler yazmanızı önermem.

Daha fazla kaynak için ingilizce seviyeniz yeterli seviyede ise Yoast Seo Akademiye bakabilir ilgili makaleleri okuyabilirsiniz. Yoast Seo’ya gitmek için TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here