Ana sayfa Web Tasarım Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır

Yandex Webmaster’a Site Ekleme Nasıl Yapılır

1920
1
yandex site ekleme
yandex site ekleme

Yandex arama motoru Google kadar olmasada site sahipleri için alternatif arama motoru kaynağı olarak görülmektedir. Yandex webmaster’a site ekleme yaptığınız taktirde iyi bir sıralama elde ederseniz güzel hitler alabilirsiniz. Yandex son 5 yılda yapmış olduğu ataklar sayesinde Rusya pazarından çıkarak Türkiye,Avrupa ve Orta Doğu’da reklam ve pazarlama uygulamaları ile binlerce kullanıcıya hitap etmeye devam ediyor. Henüz bir Google olmasada sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız Yandex site kaydı mutlaka yapmalısınız. Yandex site ekleme nasıl yapılır adım adım başlayalım.

Yandex webmaster’a site kayıt etme oldukça basit olmanın yanında size yeni ziyaretçiler kazandırır. Ayrıca Yandex bünyesinde barındırdığı webmaster araçları ile sizlere birçok ücretli aracı ücretsiz sunar. Bu açıdan Yandex Webmaster’i kullanmanızı tavsiye ederim. Yandex site ekleme’nin 2 farklı yolunu burada sizlere göstereceğim.

Yandex Webmaster’a Site Ekleme

1.Kod ile Yandex Webmaster’a site ekleme

1.Yandex Webmaster’a site eklemek için öncelikle Yandex’e giriş yapıyoruz. Yandex’e gitmek için tıklayınız.

2.Daha sonra açılan linkten bir Yandex hesabı oluşturuyoruz. Yandex hesabı oluşturmanız için bilgilerinizi aşağıdaki fotoğrafta göründüğü gibi girdikten sonra register butonuna basınız telefonunuza gelen kodu sisteme giriniz.

yandex webmaster kayıt olma
yandex webmaster kayıt olma

3.Üye olduktan sonra açılan ekranda “go” yazan butona tıklayınız.

4.Daha sonra üst tarafta + butonuna tıklayarak site bilgilerini eklemeye başlayalım.

yandex site ekleme
yandex site ekleme

5.Açılan ekranda site adress yazan yere site adresiniz https:// yada http:// ile başlayarak siteadresiniz.com şeklinde yazınız ve devam ediniz.

Yandex Webmaster'a Site Ekleme
Yandex Webmaster’a Site Ekleme

6.Açılan ekranda Yandex sizden sitenin sahipliğini doğrulamanızı isteyecektir. Burada 4 farklı yöntem bulunmaktadır. Bunları tek tek sizler için uygulayalım. Siz hangisini isterseniz içlerinden birini seçebilirsiniz.

Yoast SEO kullanarak Yandex’e site kaydetme

Meta tag kısmında bulunan fotoğraftaki gibi size bir kod verecektir. BU kodda kırmızı alan ile yazılmış olanı kopyalayın ve sırasıyla web sitenizin yönetim panelinden Yoast SEO > genel > web yöneticisi araçları kısmına tıklıyoruz. Burada kopyaladığımız kodu yandex kısmına yapıştırıp değişiklikleri kaydet butonuna basıyoruz. Daha sonra yandex sayfasına geri dönüp check butonuna basıyoruz. Doğrulama bitmiştir.

yandex site kaydı
yandex site kaydı
yoast seo ile arama motoru kaydı
yoast seo ile arama motoru kaydı

HTML kodu kullanarak Yandex’e site ekleme

İkinci yöntem olan HTML kodu ile site ekleme oldukça basit. Bunun için “HTML file” yazan yerde Yandex tarafından bize verilen kodu kopyala yapıp sitemizin kod düzenleyici kısmından head etiketleri arasına yapıştırıyoruz. Ve ardından sağ alt köşedeki check butonuna basıyoruz ve doğrulama bitmiştir.

yandex site doğrulaması
yandex site doğrulaması

Dns kodu ile site kaydetme

Dns kodu ile site kaydetme en çok kullandığım ikinci yöntemdir. Sebebi ise en hızlı doğrulam yöntemi DNS ile site doğrulamadır. Bunun için DNS Record butonuna tıklayalım. Bize verilen kodu hostingimizin yöntem panelinden zone editör kısmına girip yeni kayıt ekle yapalım. Burada ayarlardan txt yi seçelim. açıklama kısmına yandex’den aldığımız kodun tamamını yapıştırıp kayıt edelim.

dns ile arama motoru kaydı
dns ile arama motoru kaydı

Hostingimizin yönetim panelinde girilmesi gereken bilgileri girdikten sonra tekrar Yandex ekranına dönelim ve chech butonuna basalım. Doğrulama gerçekleştirildikten sonra sitemizin arama motorlarında görünmesi 1-2 haftayı alabilir.

zone editör kullanımı
zone editör kullanımı

Yandex’e site ekleme nasıl yapılır 3 farklı yöntemle öğrenmiş olduk. Ziyaretçi çeşitliliği konusunda iyi bir alternatif olan Yandex kitlesini hafife almamanızı öneririm. Sitenizdeki hangi sayfaların indexlendiğini görmek için soldaki menüden indexing > Crawl statictics yazan yere tıklayınız.

yandex webmaster ayarları
yandex webmaster ayarları

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here