Ana sayfa Web Tasarım WordPress Site Hızlandırma Rehberi 2021

WordPress Site Hızlandırma Rehberi 2021

898
0
wordpress site hızlandırma 2020
wordpress site hızlandırma 2020

Söz konusu WordPress olunca üzerine yazılıp çizilecek birçok konu var. Bunlardan biriside WordPress site hızlandırma konusu. Dünya’daki web sitelerinin %35 i WordPress sistemi üzerine kuruludur. WordPress sitelerinin birçok avantajı bulunduğu için diğer rakiplerine oranla (joomla,wix vb.) daha fazla kullanılmaktadır. Binlerce içeriği olan web sitelerinin nasıl bu kadar hızlı olduğunu hiç düşündünüz mü ? Onedio yada daha farklı sosyal paylaşım sitelerinin günlük ziyaretçi sayıları neredeyse 500 bin kişi olmasına rağmen sitenin hızı oldukça iyi. Peki bunu nasıl başarıyorlar ? WordPress site hızlandırma eklentileri gerçekten işe yarıyor mu gelin detaylıca inceleyelim.

WordPress sistemi web site tasarımı konusunda hiçbir bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından bile oldukça rahat bir kullanıma sahip olmakta. Neden mi diyeceksiniz ? Birkaç tık ile host alıp ücretsiz alan adıyla web sitesi açılabilen ve size binlerce tema sunan ücretsiz bir platform henüz göremedim. WordPress sistemi oldukça iyi kodlanmış olmasına rağmen yıllar geçtikçe kullanıcıdan kaynaklı yapılan birtakım yanlışlıklar, yanlış hosting seçimi ve gereksiz eklenti kullanımı sonucu gibi hatalar sebebiyle siteniz zamanla yavaşlamaktadır. Bu yazımızda sizlere en iyi wordpress eklentileri dahil, wordpress sitenizi nasıl hızlandırabilirsiniz sorularını cevaplandıracağım.

wordpress site hızı nasıl artar
wordpress site hızı nasıl artar

WordPress Site Hızlandırma Nasıl Yapılır ?

Google’ın yayınlamış olduğu bildiriye göre kullanıcılar 3 saniyeden daha geç açılan sitelerin açılmasını beklemiyor ve sayfadan çıkarak tekrar ziyaret etmiyor. Bu da kullanıcı deneyiminin kötü olması yönünden ciddi bir ziyaretçi kaybına yol açmaktadır. WordPress site hızının birçok faktöre göre belirlendiğini unutmayın. Kullandığınız temanın boyutu, temanın yüklenme süresi, temanın kod yapısı, kullanmış olduğunuz wordpress eklentileri, seçmiş olduğunuz hosting şirketi, yazılarınızın içinde kullanmış olduğunuz resimlerin özellikleri gibi sayamadığım daha birçok faktör sitenizin hızını etkilemektedir. Peki wordpress site hızlandırma nasıl yapılır denenmiş en iyi yöntemleri aşağıda sizler için açıklıyorum.

Hangi hosting firmasından hizmet almalıyım ?

WordPress hosting seçimi nasıl yapılmalı ? Nitekim ne kadar iyi bir web siteniz olursa olsun eğer siteniz hızlı bir serverda değilse sitenizin çalışma hızı yavaş olucaktır. Sitenize yapacağınız en iyi yatırımlardan biriside bana göre iyi bir hosting firması ile çalışmak olmalıdır. 7/24 destek sunan, cpu, ram, ssd disk ve trafik değerleri yüksek kaliteli bir hosting şirketi sitenizin hızlı çalışması için önemli bir faktördür. WordPress sitenizin hızlı çalışması için birçok hosting şirketinde özel wordpress hosting paketleri bulunmaktadır. Eğer ilk 1 yıl içerisinde yüksek ziyaretçi beklemiyorsanız düşük bir paket alarak yola başlayabilirsiniz. Eğer site açılır açılmaz birkaç ay sonra günlük 1000 ve üzeri ziyaretçi çekebileceğizi düşünüyorsanız size tavsiyem paylaşımlı hosting paketleri yerine özel bir server’a geçmeniz yönünde olacaktır.

wordpress site hızlandırma
wordpress site hızlandırma

En iyi wordpress hosting paketlerini ararken mutlaka şirketlerin yayınlamış olduğu kampanyaları karşılaştırın. Birtakım hosting şirketleri ücretsiz SSL sertifikası verirken bazıları ise ücretsiz domain vermektedir. Ve eğer açacağınız web sitesinin uzun ömürlü devam edeceğini düşünürsanız alırken 1 yıllık paketler yerine 2 yıllık almayı tercih edin. Çünkü ilk yıl daha uygun ücretler ödersiniz ikinci yıl ödemeleri her zaman daha fazla olmaktadır.

Hızlı tema seçimi

Wordress hızınızı etkileyen en önemli konuların başında iyi kodlanmış bir tema gelmektedir. Tema seçerken Gmetrix yada Google Speed gibi sitelerden faydalanarak temanızın hızını ölçebilirsiniz. (Tavsiyem gmetrix) Ölçüm yaparken şunu unutmamakta fayda var: Yapılan ölçümler iyi bir server üzerinden gerçekleşeceğinden çok doğru sonuçlar vermeyebilir en azından burada sitenizin yüklenme hızını ve sitenin kapladığı büyüklüğünü görmüş olursunuz.

wordpress en iyi tema seçimi
wordpress en iyi tema seçimi

Tema seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi sadeliğe önem verin. Sade temalar oldukça hızlı yükleneceğinden sitenizin açılış hızını etkileyecektir. Site açılış hızı Google sıralama faktörleri açısından oldukça önemli bir durumdur. Seçtiğiniz temanın sitenizin kategorisine uyumlu olmasınada dikkat ediniz. Bazı temalar sadece belirli işler için dizayn edilmiştir. Örnek vermek gerekirse araç alım satım yapan bir şirketin yemek sitesi teması kullanması oldukça gereksiz olucaktır. WordPress size ücretsiz birçok tema sunarken ücretli temalarıda Theme Forest, My Theme Shop ve Elegant Themes gibi mağazalardan satın alabilirsiniz.

Mutlaka cache eklentisi kullanın

Web sitelerinin hızlı çalışması dendiğinde akla ilk gelen uygulamalardan biriside wordpress cache eklentisidir. SEO çalışmaları arasında en önemli konular arasında yer alan konulardan biriside iyi bir cache eklentisi kullanmaktan geçer. Cache eklentisi sayesinde ziyaretçi kayıplarını minimuma indirirsiniz. WordPress cache eklentisi ne işe yarar ?

  • Cache eklentisi masaüstü ve mobil tarayıcılarda önbellekleme işlemi yapar.
  • Görseller için lazy load görevini üstlenir.
  • Gmetrix yada Google Speed gibi ölçümleme araçlarında sitenizin puanını yükseltir.
  • Sayfaların daha hızlı yüklenmesini sağlar.
  • Bazı eklentiler ise CDN hizmetide vermektedir.

Oldukça az eklenti kullanmaya çalışın

Eklenti kullanmak daha fazla veritabanı kullanımı sağlayacağından ne kadar az eklenti kullanırsanız sitenizin hızını o kadar arttırmış olursunuz. Örnek vermek gerekirse iki tane aynı işi yapan eklenti kullanmamaya özen gösterin. Her bir eklenti hostinginizdeki CPU kullanımını arttırdığından sitenizin hızı bu durumdan oldukça çok etkilenir. Devre dışı bıraktığınız eklentileri silmeyi unutmayınız.

Resimleri optimize edin

Web sitenize resimleri yüklemeden önce mutlaka öncesinde sıkıştırma yapın. Sıkıştırma yapmadığınız resimler hostinginizde gereksiz yer kaplar ve daha büyük boyutta olacağından yüklenmesi uzun sürer. İçerikleriniz içerisinde Google’ın yeni nesil resim sürümü olan Webp. kullanmanızı tavsiye ederim. Webp sürümü şuan için her tarayıcıyı desteklemese de ileride Jpeg formatından daha çok kullanılacağını söyleyebilirim. Webp sürümü Jpeg formatına göre 3-4 kat daha az yer kaplamaktadır. Bu sayede daha az yer kapladığınızdan sitenizin yüklenme hızı artacaktır.

wordpress performans arttırma
wordpress performans arttırma

Resimleri optimize etmek için dilerseniz birçok wordpress eklentisi bulunmaktadır. Fakat bu eklentilerin çoğu aylık belirli bir resim sıkıştırma limiti koyduğundan, sizlere tavsiyem Compress Jpeg gibi sitelerden online sıkıştırma yapmanız yönünde olucaktır. Ayrıca wordpress site hızlandırma konusunda resim boyutlarının oldukça önemli olduğunu söylemeliyim. Sayfanızdan daha fazla yüksek boyutta bir resimi yüklediğinizde eğer sayfanızın boyutu 679 piksel genişliğinde ise fotoğrafınız 800 piksel olsa bile 679 piksel olarak görünecektir. Geriye kalan 121 piksellik yer boşuna sitenizde yer kaplayacaktır. Bu yüzden fotoğrafların boyutlarına dikkat etmeniz sitenizin sağlığı açısından önemli bir ayrıntı olacaktır.

HTML, JavaScript ve CSS sıkıştırma yapın

Web sitenizde yer alan HTML, Javascript ve CSS kodlarının çok yer kapladığını Google Speed gibi hız testi yapan yerlerde görmüşsünüzdür. Bu kodların sıkıştırılması sayfa yüklenme hızlarının azalma ve böylece sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. Sitenizin daha hızlı açılmasıda Google sıralama faktörlerine yansıyacaktır. Css ve Javascript kodları arasında bulunan boşlukların kaldırılması dahi sitenizde gereksiz yer kaplayan alanları azaltacağından yüklenme hızınızı etkileyecektir.

javascript, html ve css sıkıştırm
javascript, html ve css sıkıştırm

Kod sıkıştırma işlemi yapmak için Autoptimize yada daha farklı bir eklenti kullanabilirsiniz. Eğer manuel olarak sıkıştırılması gereken CSS ve Javascript kodlarını görmek isterseniz Gmetrix sitesini kullanabilirsiniz. Burada aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi minify Javascript yazısından küçültülebilir alanları görüceksiniz.

CDN hizmeti kullanmak

CDN hizmeti web site performansınızı arttıracak olan en önemli konuların arasında gelmektedir. CDN farklı lokasyonlarda sunucuya en yakın bilgilerin gönderilmesi işlemidir. Örnek vermek gerekise Türkiye’de bir web siteniz var ve yerel altyapısı Türkiye’de olan bir hosting şirketi ile anlaştınız varsayalım. Rusya’dan bir kullanıcı Yandex üzerinde arama yaptığında binlerce içerik arasından sizin sitenizi bulup girmesi konusunda CDN hizmeti devreye giriyor ve Rusya’ya en yakın konumdan web sitenizin bilgilerini kullanıcıyla buluşturuyor. Eğer yüksek trafik çeken bir web siteniz yoksa Cloudfare gibi ücretsiz CDN hizmeti sunan bir hizmete başvurmanız sizin yararınıza olucaktır.

cdn hizmeti nedir
cdn hizmeti nedir

Ebay gibi büyük bir e-ticaret sitesini düşünün. Dünya çapında hizmet veriyor ve kullanıcıların arama motorlarında aramalarında ilk sırada ve sitenin hızlı yüklenmesini istiyor. Bu durumda özel serverler yada CDN hizmeti kullanmak bu gibi e-ticaret sitelerinin performansını arttırmaktadır.

Hızlı yüklenen web fontları tercih edin

Google’ın yayınlamış olduğu bildiriye göre en hızlı yüklenen yazı tipi Open Sans fontudur. Yazı fontlarının yüklenme sırasında web sitenizin görünümünü bozmaması ve hızlı yüklenebilmesi için Google tarafından önerilen yazı tiplerinin kullanılması tercih edilmektedir. Ve bir fontta aranan en önemli özelliklerden biriside Türkçe karakter desteğinin olmasıdır. Bir önceki cümled belirttiğim gibi yazdığınız yazının yüklenememesi kullanıcı ziyareti açısından oldukça büyük bir sorun teşkil edicektir.

Performans artışı sağlayan eklentiler kullanma

WordPress siteleri için performans artışı sağlayan birçok eklenti mevcut. Bu eklentiler genelde yukarıda saymış olduğum resim optimizasyonu , CDN hizmeti, önbellekleme işlemi vb. konularda sizlere destek olmaktadır. Hiçbirşey yapmadan wordpress eklentisi kullanarak performansınızın artışını sağlayan bir eklenti kullanabilirsiniz. Bunun için ben autoptimize kullanıyorum. İçerisinde css ve javascript sıkıştırma, resim sıkıştırma önbellekleme işlemi gibi uygulamalar mevcut. Tüm bu işlemleri birkaç tık ile yapmak hem vakit hemde kolaylık açısından oldukça pratik bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

WordPress performans artışı konusunda aklınıza takılan soru işaretlerini yorumlara yazabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here