Ana sayfa Web Tasarım WordPress PHP Sürümü Güncelleme Nasıl Yapılır ?

WordPress PHP Sürümü Güncelleme Nasıl Yapılır ?

2546
0
Wordpress PHP sürümü güncelleme
Wordpress PHP sürümü güncelleme

Bildiğiniz üzere WordPress Php yazılım dilini kullanmaktadır. Dünya üzerindeki sitelerin %35 i WordPress kullandığını düşünürsek PHP yazılım dilinin ne kadar önemli olduğunu anlarız. WordPress sitelerimizde bulunan PHP sürümü zaman zaman güncellenmektedir. Bu güncellemeler sayesinde WordPress sistemi daha hızlı ve hatasız çalışmaktadır. Yapılan güncellemeler neticesinde WordPress sitenizin içerisinde bulunan eklentiler eğer güncelleştirme alıyorsa daha stabil çalışacağından emin olabilirsiniz. Fakat bir uyarıda bulunmam gerekirse nadiren karşılaşılan olaylardan birisi olarak bazı sitelerde WordPress PHP sürümü güncelleme yapıldıktan sonra eklentiler uyumlu çalışmayabilir. Ama korkulacak birşey yok WordPress PHP sürümü değiştirme işlemide güncelleme işlemi kadar oldukça basit. Neyse sözü uzatmayalım PHP sürümü nasıl güncellenir adım adım ilerleyelim.

WordPress PHP sürümü güncellemesi yapmadan önce web sitenizin PHP sürümünün güncel olup olmadığını öğrenin. Bunu yapmak için ise öncelikle Worpress sitenizin admin paneline ulaşın ve sol taraftaki menüden araçlar > site sağlığı sekmelerine tıklayınız. Açılan sayfada aşağıda fotoğraftaki gibi “siteniz PHP’nin eski bir sürümü ile çalışıyor” uyarısını görüyorsanız PHP güncelleme işlemini yapmanız istenmektedir.

php sürümü nasıl güncellenir
php sürümü nasıl güncellenir

UYARI: WordPress PHP güncelleme işleminde genelde herhangi bir sorunla karşı karşıya kalınmamış olsa dahi size tavsiyem güncelleme işleminden önce mutlaka WordPress sitenizin yedeğini almayı unutmayınız.

WordPress PHP Sürümü Güncelleme

WordPress sitenizin yedeğini aldığınızı düşünerek PHP sürümü nasıl yükseltilir adlı yazımıza başlıyoruz. WordPress PHP sürümü güncellemeye başlamak için öncelikle sitenizin dosyalarını barındıran hosting şirketinin internet sitesine girip ardından üye girişi yapınız. Ben Turhost’dan hosting hizmeti aldığım için size Turhost PHP güncelleme nasıl yapılır bunu anlatacağım.

Almış olduğunuz hizmetler kısmında hosting yönetim paneline giriş yapınız. Ardından hizmetler kısmından almış olduğunuz hosting paketinin yanında fotoğrafta gördüğünüz gibi yönetim butonuna tıklayınız.

Turhost PHP güncelleme
Turhost PHP güncelleme

Karşımıza çıkan ekrandan en aşağıya indiğinizde “cpanel’e bağlan” seçeneğini görüceksiniz. Buna tıklayarak cpanel yönetim ekranına bağlanıyoruz.

Wordpress cpanel'e bağlanma
WordPress cpanel’e bağlanma

cpanel ekranına bağlandıktan sonra aşağıya doğru inin ve yazılım kısmında “select PHP versiyon” butonuna tıklayınız. Burada cpanel PHP sürümü değiştirme işlemini gerçekleştireceğiz. Bu arada sağ taraftaki istatistiklerde hostinginizin web sitesiyle ilgili performans değerlerini (cpu kaynak kullanımı, ram tüketimi vb.) görebilirsiniz.

Wordpress PHP sürümü güncelleme
WordPress PHP sürümü güncelleme

Açılan PHP güncelleme sayfasında Current PHP version yazan yerde sizde muhtemelen 7.3 ya da 7.2 current yazıyor olmalı. Yanında bulunan imlece tıkladığınızda eğer en aşağıda 7.4 sürümü varsa buna tıklayınız ve fotoğrafta gördüğüğünüz gibi “set as current (güncel olarak ayarla) ” yazısına tıklayınız.

cpanel PHP sürümü değiştirme
cpanel PHP sürümü değiştirme

UYARI: Fotoğrafta alt kısımda görmüş olduğnuz “json, pdo, dom vb.” uygulamaların tikini kaldırma işlemi yapmayınız. Burada yapacağınız bir oynama sitenizin ayarlarının bozulmasına sebep olabilir.

Bu işlemi tamamladıktan sonra WordPress PHP sürümünü yükseltme tamamlanmış olur. Bundan sonra yapmanız gereken şey WordPress sitenizin admin paneline giriş yaparak site sağlığı ekranına girip PHP sürümü güncelleştirme işleminin doğru yapılıp yapılmadığını kontrol etmek olucaktır. Eğer sürüm başarılı bir şekilde güncelleştirilmişse ilk başta görmüş olduğunuz “siteniz PHP’nin eski bir sürümü ile çalışıyor” uyarısını görmeyeceksiniz.

WordPress PHP sürüm güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra sitenizde önbellek (cache) silme işlemi yapınız ve eklentilerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol ediniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here