Ana sayfa Web Tasarım WordPress Cloudflare CDN Kurulumu Nasıl Yapılır ?

WordPress Cloudflare CDN Kurulumu Nasıl Yapılır ?

2862
1
Wordpress Cloudflare CDN Kurulumu
Wordpress Cloudflare CDN Kurulumu

Herkese selamlar bu yazımızda sizlere WordPress sitelerinde Cloudflare CDN kurulumu nasıl yapılır ve Cloudflare kullanımı nasıl olur en detaylarıyla anlatıyor olacağım. Öncelikle sizlere CDN mantığından basitçe bahsetmek istiyorum. CDN ingilizce Content Delivery Network türkçede içerik dağıtım ağı olarak tercüme edebiliriz. CDN; adından da anlaşılabileceği üzere sitenizi barındırdığınız içeriklerin en yakın sunucudan ziyaretçiye ulaştırılması işlevini üstlenir. Örnek vermek gerekirse Almanya’dan bir ziyaretçi internet sitenizi girmek istediğinde ve sunucularınız İstanbul’da ise Almanya’dan İstanbula bir istek söz konusu olacaktır. CDN ise sitenizin dosyalarını kendi sunucularında Almanya’da saklayarak Almanya’dan ulaşmak isteyen ziyaretçiye en hızlı şekilde ulaştırmaktadır. Bu sayede ziyaretçinin sitenize giriş hızı oldukça hızlı olacaktır. CDN hakkında özet bilgi verdiğimize göre WordPress Cloudflare CDN kurulumu nasıl yapılır yazımıza başlayalım.

WordPress Cloudflare CDN ayarları nasıl yapılır ? CDN kullanmak web sitenize hız konusunda gözle görülür bir artış sağladığı birçok kişi tarafından bilinmektedir. CDN kullanımı sağlayan birçok sistem bulunsada çoğu ücretli olduğu için biz yazımızda birçok kişinin tercih ettiği Cloudflare firmasını seçeceğiz. (Bende cloudflare tercih ettim) Cloudflare firması Dünya’da 100 den fazla ülkede 200’den fazla şehire veri hizmeti sunan içerik dağıtım ağı şirketidir. Cloudflare CDN hizmeti pro sürümünde web sitenizde cache(önbellekleme) ve SSL hizmeti de sağlamaktadır. Birçok kişiye oldukça karmaşık gelen WordPress Cloudflare kurulumu yapacağınız birkaç basit tık sayesinde web sitenize entegre olmaktadır.

WordPress Cloudflare CDN Kurulumu

WordPress sitenizde Cloudflare kurulumu yapmak için aşağıdaki adımları tek tek takip edip uygulayınız.

1.Cloudflare sitesine giriş yapın karşınıza çıkan ekranda sağ üst köşede “Sign Up” seçeneğine tıklıyoruz ve açılan ekrandan mail ve şifrenizi girerek “Create Account” yazan yere tıklayıp hesap açma işlemine geçiyoruz.

Cloudflare nasıl üye olunur
Cloudflare nasıl üye olunur
Wordpress cloudflare CDN site kayıt
WordPress cloudflare CDN site kayıt

2.Kayıt işleminiz gerçekleştikten sonra karşınıza site ekleme kısmı gelecek. Burada CDN kurulumu yapılacak site için “add site” yazan butona tıklayalım.

Cloudflare CDN site ekleme
Cloudflare CDN site ekleme

3.Bu ekranda fotoğrafta gördüğünüz gibi CDN kurulumunu yapılacak sitenin adresini siteadresiniz.com şeklinde giriniz ve add site butonuna tıklayınız. (örnek: google.com)

cloudflare ayarları
cloudflare ayarları

4.Burada Cloudflare size açacağınız hesabın türünü seçmenizi isteyecektir. Ben ücretsiz olanı (free) tercih ediyorum. Sizlerde bu seçeneği kullanabilirsiniz. Bunun için Free seçeneğine tıklayıp “confirm plan” butonuna basınız.

Cloudflare CDN üyelik tipi
Cloudflare CDN üyelik tipi

5.Bu işlemden sonra Cloudflare web sitenizde DNS taraması yapacaktır. DNS taraması yapıldıktan sonra önünüze çıkan ekranda Cloudflare otomatik olarak tüm DNS kayıtlarını getirecektir. Burada A, cname kısımları Proxy status kısımları turuncu halde ise sorun yok demektir. Hiçbir değişiklik yapmadan aşağıda “continue” butonuna basıp devam ediyoruz. Turuncu bulut olan kısımlar Cloudfare uygulanacak gri bulut olan alanlarda ise pas geçilecek olarak düşünebilirsiniz.

CDN kurulumu
CDN kurulumu

6.Açılan ekranda Cloudflare size mevcut DNS adresinizi ve değiştirmeniz gereken DNS ayarlarınızı belirtecektir. Burada yer alan nameserver bilgilerini kendi hosting firmanıza yazıp fotoğrafta gördüğünüz Cloudflare DNS bilgileriyle değiştirmesini isteyiniz. Nameserver bilgilerinizi değiştirdikten sonra aşağıda yer alan “Done, check nameserver” butonuna basıp değişip değişmediğini kontrol ediniz.

cdn nameserver değiştirme
cdn nameserver değiştirme

7.Nameserver bilgilerinizin değişikliği 24 saat sürebilir. Açılan ekranda “get started” diyerek devam edelim.

8.WordPress cloudflare ssl kurulumu nasıl yapılır ? Size burada SSL durumunu soracaktır. Web sitenizde Full ayarı seçiliyken aşağıda yazan “save” butonuna tıklayınız.

wordpress cloudflare cdn ayarları
wordpress cloudflare cdn ayarları

9.İkinci aşamada size http olan linklerinizi https yapmanızı soruyor. Burası olduğu gibi kalsın. Save yapıp devam edelim.

wordpress cloudflare cdn kurulumu
wordpress cloudflare cdn kurulumu

10.Auto minify özelliğinde ise sitenizdeki html,Css ve javascript küçültmesi yapabilirsiniz. Bu küçültme işlemi sitenizin temasında kaymalara sebep olabilir isteyenler pasif şekilde bırakabilir. Deneme yanılma yöntemiyle ben sitemin temasında sorun oluşmadığını gördüğüm için üçünüde aktifleştirdim.

Wordpress Cloudflare ayarları
WordPress Cloudflare ayarları

11.Devam ettikten sonra karşınıza brotli seçeneği gelicek. Burada sayfanızın yüklenme süresini kısaltmak için brotli seçeneğini fotoğraftaki gibi aktif hale getirip save yapınız.

Cloudflare hız ayarları
Cloudflare hız ayarları

12.Son olarak Cloudflare size yapmış olduğunuz ayarların özet bilgisini vericektir. Finish butonuna basıp devam ediniz.

Cloudflare ayarları
Cloudflare ayarları

WordPress CDN Ayarları Nasıl Yapılır ?

12 adımda WordPress Cloudflare kurulumu nasıl yapılır göstermiş olduk. Şuan için kurulumun %75 i bitti yapmamız gereken ufak birkaç ayar daha var. Cloudflare sitesinde üst menüde yer alan speed kısmına girin. Burada yer alan Rocket Loader kısmını aktif hale getirin. Bu işlem Google Pagespeed test sisteminde gördüğünüz ilk boyama süresi gibi kısımların süresini düşürecek yani JavaScript içeren sayfalar için boyama süresini iyileştirecektir.

WordPress Cloudflare ayarları bu kadar. Sizlere tavsiyem Cloudflare’nin WordPress için sunmuş olduğu güzel bir eklentisi mevcut. Bunu indirerek optimizasyonu daha iyi hale getirebilirsiniz.

Cloudflare eklentisini indirdiknten sonra WordPress sol menüden eklentiler > yüklü eklentiler > Cloudflare kısmında settings’e tıklayınız. Burada aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi eklenti sizden giriş yapmanızı isteyecektir. Sign kısmına tıklayarak giriş yapalım.

wordpress cloudflare eklenti ayarları
wordpress cloudflare eklenti ayarları

Giriş ekranına geldikten sonra sizden Cloudflare giriş mailini ve API key isteyecektir. API keyi Cloudflare ekranında yer alan overview kısmında en aşağıda yer alan Account ID’yi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

cloudflare eklentisi kurulumu
cloudflare eklentisi kurulumu

WordPress Cloudflare eklenti ayarlarına giriş yaptıktan sonra home kısmında “Optimize Cloudflare for WordPress” yanında “apply” seçeneğine tıklayarak optimizeyi gerçekleştirelim.

WordPress Cloudflare eklentisi içerisinde görebileceğiniz üzere güvenlik, cloudflare cache ayarları ve ziyaretçi analizi desteğide sunmaktadır. Burada yer alan cache özelliği premium üyeliklerde kullanılabilmektedir. Analytcs kısmından sitenize gelen ziyaretçi sayısını kontrol edebilirsiniz.

UYARI: Web sitenizde adsense reklamları var ise reklamlar cloudflare ayarları sonrasında bazı temalarda görünmüyor olabilir. Bunun için optimize seçeneğindeki css,js ve html kısımlarını pasif ederek kullanabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here