Ana sayfa Web Tasarım Web Sitesi Isı Haritası Nedir ? Isı Haritası Nasıl Oluşturulur ?

Web Sitesi Isı Haritası Nedir ? Isı Haritası Nasıl Oluşturulur ?

981
0
web sitesi ısı haritası
web sitesi ısı haritası

Webmasterlar için olmazsa olmaz konulardan biriside müşterilerin yani ziyaretçilerin davranışlarını analiz etmektir. Gelen ziyaretçiyi analiz edipte ne yapacaksın diyenler olabilir. Hemen açıklık getireyim. E-ticaret siteleri için oldukça önemli olan kullanıcı deneyimi raporları sayesinde işletme kullanıcının web sitesini ziyaret ettikten sonra nasıl bir davranış sergilediğini, daha çok hangi alanları okuduğunu, hangi alanlarda tıklama yaptığını ve hangi alanların ilgisini çektiğini ölçmeye çalışır. Yapılan bu analizlerle blog siteleri reklam yerleşimi , e-ticaret siteleri ise ürün yerleşimi çalışması yapmaktadır. Kullanıcının siteniz içerisindeki yoğunlaştığı alanları görme konusunda ısı haritası bizlere oldukça faydalı bilgiler vermektedir. Bu yazımda sizler için web sitesi ısı haritası (heatmap) nedir ve ısı haritası nasıl yapılır ve Yandex ısı haritası konularını bütün ayrıntılarıyla anlatıyor olacağız.

Isı haritası nedir ? Daha çok reklam ve pazarlama konularıyla ilgilenenlerin daha çok karşılaştığı terim olan ısı haritası kullanıcının ziyaret etmiş olduğu web sitesindeki davranışlarını ölçümlemeye yarayan analizlerdir. Isı haritaları sadece web siteleri için değil büyük perakende sektöründe de farklı kullanım yöntemleri bulunan bir analiz türüdür. Amaç kullanıcının davranışını çeşitli yöntemlerle ölçmek ve bu ölçümlemeler ışığında bir strateji oluşturmaktır. Isı haritası diğer bir adıyla heatmap oluşturmak ziyaretçinin web sitenizdeki gezinme alışkanlığını ve tıklama yoğunluğunu gösterir. Webmasterlar için reklam yerleşimi konusunda oldukça parlak fikirler verir. Biz blog yazarları için ısı haritası oluşturma konusunda Google Analytics, Yandex Metrika ya da WordPress eklentileri gibi birçok çözüm yolu bulunmaktadır. Sizlere ısı haritası oluşturma konusunda benimde kullanmış olduğum Yandex Metrika ısı haritası nasıl oluşturulur, Yandex Metrika ile ziyaretçi analizi gibi konularda yardımcı olmaya çalışacağım.

Web Sitesi Isı Haritası (Heatmap) Nasıl Oluşturulur ?

Web sitesi ısı haritası çıkarma konusunda yukarıda da değindiğim gibi Yandex Metrika aracını kullanıyorum. Yakın bir zamanda Google Analytics’de kullanıcı ziyaretlerini raporlama ve kullanıcı ziyaretlerini ölçümleme ve analiz etme konusunda bir yazı yazacağım. Sözü daha fazla uzatmadan Yandex Metrika ile web sitesi ısı haritası nasıl yapılır adım adım ilerleyelim.

Isı haritası ne işe yarar ? Öncelikle eğer Yandex Metrika üyeliğiniz yok ise aşağıda vereceğim linkten Yandex Metrika’ya üye olup size vereceği kodu sitenizin head kodları arasına yapıştırmanız gerekiyor.

Yandex Metrika’ya üye olmak için tıklayınız.

Isı haritası nasıl yapılır ? Üyelik işlemini tamamladıktan sonra hesabınıza giriş yapın ve yukarıda yer alan sayaçlar menüsüne tıklayınız. Üye olduğunuz mail adresinin yanında yer alan ayarlar sekmesine gidiniz.

ısı haritası nedir
ısı haritası nedir

Karşınıza çıkan panelde “Oturum Kaydı, Kaydırma Haritası, Form Analizi” kısmını fotoğraftaki gibi açık olarak işaretleyiniz. Burada bu ayarı on olarak işaretledikten sonra en aşağıda bulunan sayaç kodunuz muhtemelen değişecektir. Yeni sayaç kodunuzu kopyalayıp ilk başta Metrika’ya üye olurken size verilen kod ile değiştirin.

ısı haritası nasıl yapılır
ısı haritası nasıl yapılır

Bu işlemleri tamamladıktan sonra sol taraftaki menüden haritalar>kaydırma haritası seçeneklerini takip ediniz.

yandex metrika ayarları
yandex metrika ayarları

Karşınıza webvisor ekranı açılacak. Burada en çok hit alan yazılarınızdan birkaçını incelemek için sağ üst köşede bulunan site ile etkili iletişim butonuna tıklayınız. Ardından ısı haritası (heatmap) çıkarmak istediğiniz sayfanızı açınız. Daha sonra aşağıdaki tekrar harita görüntüleme şekline tıklayarak ısı haritası ayarlarını yapalım.

Isı haritası renklerin anlamı ne ifade eder ? Burada seçmiş olduğunuz içerikler ne kadar eski ve hiti yüksek olursa o kadar anlamlı sonuçlar ortaya çıkacaktır. Bu sebeple sadece 1 içerik için değil yüksek hit alan 4-5 tane içeriği bu şekilde analiz edebilirsiniz. Raporlama olarak ben aşağıda gördüğünüz gibi 2 haftalık dilimi seçiyorum. İsteyenler aylık dilimi takip edebilir daha doğru sonuçlar görünecektir.

ısı haritası yandex metrika
ısı haritası yandex metrika

İlgili rapor seçeneklerini girdikten sonra aşağıya doğru inebilirsiniz. Sol tarafta geçirilen süre ve renk haritasının aşağıya doğru sarardığını göreceksiniz. Burada anlamanız gereken nokta kırmızı en çok görüntüleme alan kısım, sarıya doğru indikçe ise ziyaretçilerin sayfanızı okumadığını hatta terk ettiğini anlayabilirsiniz. Web sitesi ısı haritası bu sayede kullanıcıların daha çok hangi bölgelerde gezindiği konusunda bizlere sağlıklı bilgiler verir. Biz site yöneticileri de ısı haritası ve tıklama noktalarına bakarak reklam yerleşimi yapıp, Google Adsense’de en yüksek reklam geliri elde etmeye çalışırız.

Dileyenler Yandex Metrika’da tıklama haritası kısmına yönelerek ziyaretçinin en çok hangi alanları tıkladığınıda görebilir. Yapacağınız tıklama haritası ve ısı haritası analizi ile güzel bir reklam yerleşimi yaparak Google Adsense’de yüksek TO’lar elde edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here