Ana sayfa Web Tasarım Web Siteleri İçin En İyi Resim Optimizasyon Araçları

Web Siteleri İçin En İyi Resim Optimizasyon Araçları

1308
0
resim optimizasyon

Web sayfalarınız için resim yükleme konusu oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu. Nitekim yüksek boyutlu resimler web sayfanızın hızı için ileride büyük yük oluşturuyor. Resim optimizasyon yapmadan önce web sitenize kesinlikle resim yüklemenizi tavsiye etmem. İlk zamanlar 3-5 resim yüklüyorum nasıl olsa diyerek yükleme yaparsınız fakat ileride bir bakmışsınız 5 senede binlerce resim dosyası birikmiş. Ve biriken bu resimler sitenizin yavaşlaması için oldukça iyi bir sebep olarak karşınıza çıkar. Şimdi sizlere resim optimizasyon nasıl yapılır, resim boyutlandırma nasıl olur, jpeg boyut küçültme gibi konularda bilgi vericem.

1.Yöntem Adobe Photshop İle Resim Optimizasyon

Her zaman manuel olarak müdahale edebileceğiniz program olan Adobe Photoshop’u kullanmanızı tavsiye ederim. Web siteleri için jpg olan resim dosyamızı resim sıkıştırma yaparak hem resmin kalitesini bozmamış hemde resmin dosya boyutunu azaltarak web sayfamızın yavaş açılmasını engellemiş oluruz. Şimdi Adobe Photshop kullanarak jpeg dosyasını nasıl küçültme yaparız ve resim optimizasyon sağlamış oluruz inceleyelim.

Ben örnek resim olarak bir manzara seçiyorum. Sizlerde ister manzara ister üzerinde yazı yazan bir resim seçebilirsiniz.

File>export>save for web yaparak resim sıkıştırma penceresini açalım.

resim optimizasyonu
resim optimizasyonu

Ardından açılan ekrandan kırmızı ile işaretlemiş olduğum alanları aynı ekrandaki gibi yapmanız önerilir. Resim kalitesi yazan yere ben 75-80 arası bir rakam giriyorum. Sizlerde 80 girerek resmin kalitesinden çok kayıp vermemiş olursunuz. Resim boyutlandırma kısmından ise fotoğrafınızın boyutunu değiştirebilirsiniz.

jpeg sıkıştırma
jpeg sıkıştırma

Tüm ayarları yaptıktan sonra save e tıklayarak kayıt edebilir ve fotoğrafımızın kalitesini çok bozmadan resim optimizasyon işlemini bitirmiş oluruz.

2.Yöntem Online Resim Küçültme

Photoshop ile uğraşamam diyenler için ise online resim optimizasyon siteleri işinizi fazlasıyla görüyor. Bunun için bilgisayar kullanmayı bilmeniz yeterli olucaktır. Kullanmış olduğum online resim küçültme sitelerinden bazılarını sizlere aşağıda veriyorum.

En çok kullandığım resim küçültme sitesi “imagecompressor” kullanımı oldukça basit ve tıpkı photoshoptaki gibi fotoğraf kalitesini kendiniz rakamsal olarak girebiliyorsunuz. Yapmış olduğunuz işleme göre ortalama %30-40 boyut tasarrufu sağlayabilirsiniz.

online resim sıkıştırma
online resim sıkıştırma

İkinci bir online resim sıkıştırma sitesi olarak “website planet” i tavsiye edebilirim. Buradaki tek fark resim kalitesini siz değil bilgisayar ayarlıyor. Ve neredeyse size %80 e kadar jpeg yada png formatındaki resimler için kazanç sağlıyor.

resim optimizasyonu
resim optimizasyonu

WordPress Resim Optimizasyon Eklentileri

Eğer sizde benim gibi wordpress kullanıyorsanız işiniz basit. WordPress için güzel ve kullanışlı diyebileceğim birkaç resim optimizasyon eklentileri mevcut. Aşağıda sizlere kendiminde kullandığı resim optimizasyon eklentilerini paylaşıcam.

1.Tinypng eklentisi

En çok kullanılan wordpress resim optimizasyon araçlarından birisidir. WordPress eklentilerinden yükleme yaptıktan sonra “bulk optimization” diyerek işlemi başlatabiliriz. Tek kötü yanı ise her ay belirli bir sıkıştırma yapabiliyor olmanız. Ama işinde kesinlikle çok başarılı. Bu yüzden paraya kıyılıp paralı sürümü alınabilir 🙂

tinypng
tinypng

2.ShortPixel Image Optimizer

WordPress için olmazsa olmaz eklentilerden birisi diyebilirim. İçerisinde JPG, PNG, GIF, PDF, WebP biçimli resim türlerini optimize edebilirsiniz. Desteklemiş olduğu dosya türleri açısından wordpress içerisinde en çok fotoğraf dosya türü destekleyen eklentidir. Ücretsiz sürümünde aylık 100 adete kadar resim sıkıştırma yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here