Ana sayfa Web Tasarım SSL Sertifikası Nedir, SSL SEO’ya Etkisi Var mı

SSL Sertifikası Nedir, SSL SEO’ya Etkisi Var mı

400
0
ssl sertifikası nedir
ssl sertifikası nedir

SSL sertifikası Türkçe mana olarak güvenli giriş katmanı demektir. Google yapmış olduğu bildirilerle SSL sertifikasının web siteleri için sıralama faktöründe değişime etki edeceğine dair bir bildiri yayınladı isteyenler için yazının linkini bırakıyor olacağım. SSL sertifikası nedir, SSL sertifikası ne işe yarar ? SSL sertifikası günümüzde internet sitelerini ziyaret eden kullanıcıların kişisel bilgileri (kredi kartı, konum, vb.) konusunda herhangi bir güvenlik açığı oluşturmaması adına SSL sertifikası aranmaktadır. Bu sertifika sayesinde arama motorları web sitesinin güvenilirliği doğrulamakta ve kullanıcılar içinde bir güven kaynağı oluşturmaktadır.

SSL Sertifikası Nedir ?

Google ve diğer arama motorları en iyi kullanıcı deneyimi için web sitelerin güvenilirliğine dikkat ediyor. Güvenilirlik sınaması denince akla ilk gelen uygulamalardan biriside SSL sertifikası ile gizli bilgilerin şifrelenmesi. Google ilk zamanlarda SSL sertifikası konusunda bir açıklama yapmasada daha sonradan web sitelerinin sıralama faktörleri arasına SSL sertifikasınıda koyarak web site sahiplerini bu sertifika ile doğrulanmasını istedi. İnternette gezindiğinizde farkedersiniz https:// ya da http:// görürsünüz. Buradaki https:// SSL sertifikasına sahip bir web sitesi olurken, http:// SSL sertifikasına sahip olmayan bir site olduğunu bizlere gösterir.

Hangi SSL Sertifikasını Seçmeliyim ?

Yeni bir site açmış olan herkesin aklına takılan sorulardan biriside SSL sertifikası nedir , hangi SSL sertifikasını seçmeliyim ? WordPress site sahipleri bu konuda oldukça şanslı. Çünkü çoğu WordPress hosting şirketi siz SSL satın aldıktan sonra kurulumunu ücretsiz bir şekilde yapmaktadır. Size yapmanız gereken ev tipi 256 bit SSL satın almak olucaktır. Daha yüksek şifreleme olanağı sunan SSL sertifikalarıda bulunmaktadır. Fakat eğer bir e-ticaret sitesi değilseniz blog siteleri için 256 bit SSL yeterli olmaktadır.

SSL sertifikası SEO'ya etki eder mi ?
SSL sertifikası SEO’ya etki eder mi ?

Ayrıca şunu belirtmeliyim ki hosting seçimi yaparken bazı firmalar ilk yıl için ücretsiz SSL sertifikası sunabiliyor. Bu yüzden hosting seçimine dikkat etmenizi tavsiye ederim. İlk yıl ziyaretçi sayınızın az olucağını düşünürsek paylaşımlı bir hostingde ucuza bir fiyatla SSL’i de bedavaya getirebilirsiniz.

SSL SEO’ya Etkisi Var Mı ?

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir diğeride SSLl sertifikası almazsam sıralamam düşer mi ? SSL sertifikası Google arama sonuçlarında etkili mi, SSL sertifikasının SEO’ya etkisi var mı ?

Google daha güvenli bir internet altyapısı için SSL kullanan web sitelerinin sıralamalarda daha üst sıralarda olucağına dair bir yazı paylaşmıştı. Benim kişisel tecrübelerimi sorucak olursanız SSL sertifikasını bende kullanıyorum fakat blog siteleri için olmazsa olmaz diye nitelendirilebilecek birşey olduğunu düşünmüyorum. Eğer internet sitenizde ürün satışı yapmıyorsanız (e-ticaret) SSL sertifikasına sahip olmamak sizin sıralamanızı çokta etkilemeyecektir. Fakat ileride Google Adsense ya da Mediaclick gibi reklam şirketlerinden para kazanmak istediğinizde bu tür sertifikaların önemi dahada artabilir. SSL sertifikasının SEO’ya şöyle bir etkisi olabilir:

Örneğin:HP marka laptop fiyatları diye Google’da arama yaptığınızda ilk çıkan siteleri inceleyin. Neredeyse %95’inin SSL sertifikasına sahip olduğunu görüceksiniz. Çünkü bu tür siteler e-ticaret yapmakta ve arama motorunda aratılan anahtar kelimeler oldukça rekabetçi olmaktadır. HP marka laptop fiyatları yerine spesifik bir konuda arama yaptığınızda ise bazı arama sonuçlarında SSL sertifikası olmadığına rastlayabilirsiniz. İşte aradaki tüm fark bundan ibarettir.

SSL sertifikaları ile yapmış olduğum birtakım araştırmalar sonucunda bazı kamu kurum web sitelerinin bu sertifikayı almadığını gördüm. Buradan da anlayabileceğiniz gibi kamu kurumları ticari bir hedef gütmedikleri için SSL sertifikaları satın almamışlardır. Umarım SSL ile ilgili aklınızda soru işaretlerini cevaplandırabilmişimdir 🙂

SSL sertifikası nedir
SSL sertifikası nedir

SSL Sertifikasını Kurarken Dikkat Etmemiz Gerekenler

SSL satın aldıktan sonra hosting şirketinize kurulumu tamamlaması için bir mail atınız. Kurulum tamamlandıktan sonra adres çubuğunda http yerine https yazıcaktır. Eğer burada https yazmazsa kurulum yapılmamış ya da henüz yansımamıştır. Kurulum yapıldıktan sonra Google’da bir süre sıra değişikliği yaşayabilirsiniz. Bu konuda korkmanıza gerek yok yapmanız gereken şey linklerinize sağlıklı bir 301 yönledirmesi yapmak olucaktır.

301 yönlendirmesi yapıldıktan sonra Google Search Console’daki site haritasını https olarak tekrar göndermenizi, robots.tct dosyanızı yenisi ile değiştirmenizi ve son olarakta yazılarınızın içerisinde bulunan tüm görsel ve dosyaların linklerini kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Son olarak SSL sertifikası alınmalı mı sorusuna oldukça ucuz bir uygulama olduğundan kurallara uymakta fayda vardır ve ileride sitenizden gelir elde düşüncesi olabilir mantığıyla benim gibi almanızı önerebilirim 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here