Ana sayfa Web Tasarım Seo Hataları 2020 Web Site Performansı Arttıran Seo Tekniği

Seo Hataları 2020 Web Site Performansı Arttıran Seo Tekniği

233
0
seo hataları
seo hataları

Web siteleri için SEO hataları çok önemli bir durum olmaya başladı. Google vb. gibi büyük arama motorları web sitenizin performansını ölçerken sıralamanızı belirlemede sayfanızın SEO uyumlu olup olmadığını kontrol etmektedir. Hem mobil hemde masaüstüne uyumlu SEO optimizasyonu yapılmış bir web siteniz varsa arama motorlarında üst sıralarda görünme şansınız bir hayli yüksek. Şimdi sizlere en sık karşılaştığımız seo hataları 2020 rehberimizi dikkatle okumanızı tavsiye ediyorum.

En Sık Karşılaşılan SEO Hataları

Sitenizin üst sıralara çıkmasını çıkmasını istiyorsanız düzenli bir şekilde seo hataları kontrol etmenizde fayda var. Bunun için seo optimizasyonları yapılmış tema tercih etmek yapacağınız ilk iş olmalıdır. Sizlere şimdi adım adım seo önerileri başlığı altında birtakım tavsiyelerde bulunacağım.

1.Meta Etiketi (Meta Tag) Kontrolü Ve Slogan Yazılmaması

Arama motorlarında görünen sayfa başlığınızdır. Etkili bir site başlığı ve sloganı ile kullanıcıların dikkatini çekebilir daha fazla ziyaret çekebilirsiniz. Google sayfa başlığınızın ve sloganızın olmasını ister. Sloganı fazla uzun tutmamanızı tavsiye ederim.(4-5 kelime yeterli)

meta etiketi
meta etiketi (meta tag)

2.Meta Description(Meta Açıklama) Etiketi Olmaması

Arama motorlarında site sloganın altında bulunan meta description(açıklama) kısmıdır. Kullanıcıların sitenizi ziyaret etme sebebi olarak gösterilir. Buraya yazılarınızla ilgili olarak açıklayacı metinler girmelisiniz. Google meta description(meta açıklama) kısmını her sayfanız için yazmanızı ister. SEO optimizasyonu açısından oldukça önemli konulardan birisidir. Meta description alanını ortalama 15-20 kelime arasında tutmanızı ve bütün sayfalarınızın altına açıklama yazmanızı tavsiye ederim.

meta description (meta açıklama)
meta description (meta açıklama)

3.Meta Author Kullanılmaması (Yazar İçerik Bilgisi)

Meta author (yazar bilgisi) oluşturduğumuz içerikler için yazar bilgisini ifade eder. Yazar bilgi ve yukarıdaki diğer meta bilgileri SEO için faydalı uygulamalardır.

3. Meta Robots Etiketi Kullanılmaması

Meta robots etiketi sayfanızın Google indekslerine kapatmak veya açmak için kullanılan meta etiketidir.

max-snippet:-1, max-image-preview:large, max-video-preview:-1 ” örneği bu şekilde olabilir.

4.Meta Publisher Etiketi (yayımcı bilgisi) Kullanılmaması

Oluşturduğunuz içerik için yayımcı bilgisidir. Sitenizde publisher etiketi olarak geçmektedir. Yayımcı bilgisi olması web siteniz için faydalı bir seo uygulamasıdır.

En Sık Görülen SEO Hataları Yazımızın Devamı İçin…

5.Dış Link Kontrolü Yapılmaması

Bu konuda son zamanlarda google’un yapmış olduğu güncellemeler mevcut. Dış link kontrolü; dışara vermiş olduğunuz bağlantıları rel=”nofollow” etiketi ile yapmanız gerekmektedir. Aksi taktirde google’un tasvip etmediği bir siteye bağlantı verdiğinizde google bunu olumsuz bir davranış olarak görmekte bu da seo performansınızı etkilemektedir.

6.Başlık(Heading) Etiket Yapısı

Sitenizde oluşturduğunuz içeriklere vermiş olduğunuz ana başlıkların kontrolünü yapar. Ana başlık kontrolü sitenizin google tarafından daha okunabilir olduğunu ve kullanıcıların aradığı kelimelerle ilgili içeriklerin olup olmadığını sorgular. Yazı yazarken bir H1, üç-dört H2, üç-dört H3 başlık olmasına dikkat edin.

7. 404 Page Not Found (Bulunamayan Sayfa Hatası)

Sitenizde silinmiş yada kullanılmayan sayfalarınız olabilir. Bunun için açıklayıcı ve kullanıcıyı yönlendirici bir 404 sayfası bulundurmanız sizin faydanıza olucaktır.

seo hataları - 404 page not found
seo hataları – 404 page not found

8.Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Kullanmama (AMP) Kullanılmaması

Türkiye’de hemen hemen haber sitelerinin dahi kullanmış olduğu bir sistem olan amp, mobil kullanıcılar sitenize ulaşırken için aşırı bir hız olanağı sağlıyor. Kullanıların mobil oranı %60-70 civarlarında olduğu bir ortamda amp artık olmazsa olmaz gözüyle bakılıyor. Eğer bir wordpress siteniz varsa AMP için kurulum oldukça basit birkaç basit eklenti ile amp kurulumu yapılabilir.

amp
amp

Seo Hataları-Seo Teknikleri-Seo Optimizasyonu Hakkında…

9.Favicon Kullanımı Olmaması

Site adresinizin yazıldığı adres çubuğunun yanında görünen ufak sitenizin iconudur. Marka bilinirliği için önemlidir. 5 dk da canva.com‘dan oluşturabilirsiniz.

10.Temanızın Bütün Cihazlara Uyumlu Olması

Yüklemiş olduğunuz temanın mobil,tablet ve pc için uyumlu olması gerekir. Mobile uyumlu olmayan bir tema SEO için oldukça olumsuz bir etki yaparak seo hataları sitenizde artıcaktır. Eğer mobil uyumlu bir temanız yoksa işe hemen temanızı değiştirmekle başlayabilirsiniz.

11.Resim Yüklerken ALT Etiketinin Kullanılmaması

İçerik yazarken yada bir e-ticaret sitesinde resim yüklemesi yaptığınızda yüklemiş olduğunuz resme dair açıklayıcı bir alt etiketi kullanın. Kullanmış olduğunuz açıklayacı etiketler google seo açısında faydalı bir uygulama olup kullanıcıların sizi daha rahat bulmasını sağlıcaktır.

12.Host Ve Domain Ayarlaması

Seo hataları olarak iyi optimize edilmemiş sunucu ayarları hız açısında sizlere olumsuz etki yapacağından google seo optimizasyonu açısından olumsuzluk olarak nitelendirilcek ve kullanıcılar yavaş açılan sitelere girmeyecektir. Yapılan araştırmalara göre sitenin açılışı 3 sn den fazla ise kullanıcılar sitenizi terk etmektedir. Bu açıdan bakıldığında oldukça önemli bir konu olan sunucu yapılandırmasını titizlikle incelenmesi gerekmektedir.

13.Yanlış Anahtar Kelime Yoğunluğu

Yazınızı yazarken bütün kullanıcılara hitap etmek için konunuzla uzaktan yakından alakasız olan anahtar kelimeleri kullanmayın. Örneğin laptop satışı ile ilgili bir içerik ekliyorsanız kullanacağınız anahtar kelime akıllı telefon,tablet olmasın. Doğru anahtar kelime üzerine çalışılmalı,sık kullanılmalı ve bu sayede backlink alımı ile seo açısından olumlu bir fark yaratılmalıdır.

14.Sitenizi Yeterince Güncellememek

Google botları sitenize gerektiği zamanlarda girip yeni güncellenen içerik olup olmadığını kontrol eder. Eski yazdığınız yazıları tekrar yazmak yerine onlara bilgi güncellemesi yaparak yayına gönderin. Ve sürekli sitenizi içerik olarak güncelleyin. Google güncellenen siteleri sever ve üst sıralara taşır.

Seo Performansınızı Arttırıcı Konular…

15.Aşırı Backlink Alımı

Yeni açılmış bir web sitesi için backlink alımı önemli bir konudur. Backlink sizi google da üst sıralara taşır fakat burada önemli olan bir konu içeriğinizle ilgili backlinkler almanızdır. Yeni açılmış siteler aşırı backlink almamalı. Aşırıya kaçan backlink uygulamaları sonrası seo hataları olarak Google’un uygulamış olduğu sandbox cezası ile karşı karşıya kalabilirler.

16.Tek Arama Motoru Optimizasyonu Yapmak

Site sahiplerinin en çok yapmış olduğu hatalardan birisi de yalnızca Google gibi büyük arama motorlarına kayıt yapmaları diğer arama motorlarını yok saymalıdır. Site haritanızı yandex,bing gibi arama motorlarına kayıt edip doğrulama yapmanızı tavsiye ederim.

17.Özgün İçerik Yazmamak

Yazdığınız yazının mutlaka özgün olması gerekiyor. Google’un bu konuda müthiş bir yapay zekası var. Farklı sitelerden almış olduğunuz kopyala yapıştır bilgiler Google’un kara listesine girmenize sebep olabilir. Bu yüzden uzmanlaştığınız konularda siteniz üzerinde yayın yapmaya dikkat edin, kopyalama ile içerik oluşturmayın aksi taktirde seo hataları sitenizde artıcaktır.

18.Hit Almayan Sayfaların Kullanılmaya Devam Etmesi

Seo hataları olarak popülerliği olmayan arama motorlarında aratılmayan içeriklerinizi indexleme yapmayın. Hatta yapabiliyosanız bu sayfaları yayından kaldırın gereksiz sayfalar ve resimler sitenizi yavaşlatıcak olup hız problemide beraberinde arka sıralara düşmenizi sağlıyacaktır.

19.Google Güncellemelerini Takip Etmemek

Google SEO optimizasyonu konusunda kendini her zaman yenileyen bir yapay zekaya sahiptir. Ve gün geçtikte kendini geliştirmekte,algoritmaları değişmektedir. Sizlerde bu haberleri takip etmeli güncellediği bilgileri iyi okuyup,analiz edip kendi sitenize uygulamalısınız. Google’un eskiden önerdiği bir uygulama olan birşey şuan raftan kaldırılmış hatta eksi bir puan getiriyor olabilir. Bu yüzden google seo haberlerini takip etmektekte faydar var.

20.Büyük Resim Dosyaları Kullanmak

Sitenizde resim yüklerken boyutlarına dikkat etmenizi öneririm. Seo hataları olarak Örneğin 1024*768 boyutlarında bir resim yüklemek yerine 700*500 boyutlarında bir görsel yüklemesi hem host alanınızdan tasarruf etmiş hemde resmin yüklenme süresi bakımından hızınıza hız katmış olucaksınız. Yukarıda google açısında sitenizin yüklenme hızının ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Bu konuda wordpress kullanıyorsanız fotoğraflarını sıkıştıran birçok eklenti mevcu birini indirip kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here