Ana sayfa Web Tasarım Meta Description (Meta Açıklama) Nedir ? Etkili Meta Yazma

Meta Description (Meta Açıklama) Nedir ? Etkili Meta Yazma

480
0
meta description
meta description

Bildiğiniz gibi daha önceki yazılarımızda google seo hatalarından bahsetmiştik şimdi ise sizlere web siteleriniz için meta description (meta açıklama) nedir, etkili bir meta description nasıl yazılır ve bunları worpress de nasıl düzenleyebilirsiniz ayrıntılı olarak ele alıcaz. Meta description (meta açıklama) sitenizin kullanıcılar tarafından google üzerinde yapılan aramalarda görünen konu başlığınızın altında bulunan açıklama kısmıdır.

meta description (meta açıklama)
meta description (meta açıklama)

Meta description yani diğer bir ismiyle meta açıklama ile kullanıcılara konu içeriğinizin neler olduğu konusunda bilgi verir, kullanıcıyı etkileyeme ve sitenize çekmeye çalışırsınız. İçerik yazarken meta açıklama kısmına konu başlıklarınızı yazabilir yada kullanıcıların arama yapacağı tarzda cümleler yazabilirsiniz.

Örnek veriyorum motor yağları ile ilgili bir yazı yazıyorsunuz. Meta açıklama kısmına motor yağları ile ilgili olarak “motor yağı nedir, motor yağı ne işe yarar, motor yağı faydaları nelerdir, en ucuz motor yağı, motor yağı nereden satın alınır” gibi cümleler yazarak konu hakkında içeriğinizin dolu bir metin olduğunu gösterebilir kullanıcılarında sitenizi ziyaret etmenisini sağlayabilirsiniz. Bu yapılan uygulama etkili google seo teknikleri olup, kullanıcılara da sitenizde ne aradığı konusunda yardımcı olmuş olursunuz.

Meta Description (Meta Açıklama) Nasıl Değiştirilir ?

Meta description (meta açıklama) nedir ? konusunu yukarıda bahsetmiştik. Şimdi sizlere meta açıklama kısmını nereye ve nasıl yazmanız gerektiğini göstericem.

Ben yazı yazarken yoast seo eklentisini kullanarak yazıyorum. Sizlerede bu eklentiyi tavsiye ederim. Ve yoast seo kullanımı yaparken google chrome yada farklı bir web tarayıcı için türkçeye çevir yaparak kullanırsanız çok rahat edersiniz.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi meta açıklama kısmına aralara virgül koyarak, konumuzla ilgili anahtar kelimeler yazıyoruz. Burada yazacağınız anahtar kelimelerin yazdığınız içerikle ilgili olmasına özen gösterin. Birçok kullanıcıya hitap etmek için seo hataları yapmayın.

meta description meta açıklama nedir
meta description meta açıklama nedir

Etkili Meta Açıklama Nasıl Yazılır ?

Yukarıda birkaç örnek versekde konuyu burada incelikleriyle anlatmak istiyorum. Google seo teknikleri olarak düzenli olarak güncellemeler yapmakta ve sizde bu güncellemeleri takip ederek web sitenize uygulamasınız. Uygulamadığınız taktirde web siteniz arka sıralara gerileyecektir. Etkili meta açıklama yazmak oldukça önemlidir kullanıcıların sitenize girmeden önce içeride neler olduğu konusunda fikir edineceği tek alana 15-20 kelimelik bir kısıtlama ile karşınızdakini etkilemeli ve trafinizi yükseltmelisiniz.

Etkileyici meta açıklaması yazarken daha çok haber kaynaklı içerik yazıyorsanız insanların dikkatlerini çekici açıklamalar yazabilirsiniz. Örneğin: “Şok milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor, Duyunca çok şaşıracaksınız, bunları yapmayanlar yandı, 2020 yılında yapılan yardımlar vb. şekilde insanların en çok merak edebilceği şekilde açıklamalar yazarak sitenize trafik çekebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here