Ana sayfa Web Tasarım İyi Bir Blog Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

İyi Bir Blog Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

534
0
blog açmadan önce dikkat edilmesi gerekenler
blog açmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Son yıllarda popüler olan blog yazarlığı üzerine sizlere biraz nacizene fikirlerimi sunmak istiyorum. Birçok kişinin önce hobi olarak başlayıp daha sonra reklam gelirleri elde edebileceği düşüncesiyle ve artan reklam alternatifleri sebebi blog yazarlığı konusunda birçok kişiye ilham verdi. Şimdi bu blog yazarlığı nedir, blog yazarak para kazanılır mı, iyi bir blog açmadan önce yapılması gerekenler nelerdir, blog nasıl açılır gibi konuları sizler için inceleyelim.

WordPress Site Kurma Nasıl Yapılır Blog Açma 2020

İlk zamanlarda blogların açılış amacı kişisel olsada şimdi amacından fazlasını üstlenerek her geçen gün kendisini yenilerek ilerliyor. Zamanında freelance çalışmak yada bir kahve dükkanı açıp işletmek fikri hemen hemen herkesin içinden geçmiştir. Özellikle freelance iş fikirleri arasında son yıllarda blog yazarlığı oldukça popüler bir hale geldi. Birçok kişi eskiden blog yazarlığını kişisel bir web sitesi olarak düşünüp birşeyler karalayabilceği bir platform olarak düşünüyordu. Fakat yukarıda bahsettiğim gibi günümüzde artık böyle değil. Blog yazarları günümüzde birçok konuda amatör & profesyonel içerikler üreterek hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Şimdi sözü daha fazla uzatmadan sizlere site açmadan önce yapmanız gereken en önemli konuları maddeler halinde yazacağım.

Blog Açmadan Önce Bir Fikriniz Olsun

Birçok kişinin yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi açacağı blog ile ilgili fikri olmadan bu işe başlaması. İnsanlar blogu www.bizimgiller.com gibi bir isimle açarak içerisinde nasıl olsa yazacağım birşeyler bulurum düşüncesiyle işe başlıyorlar ve çok geçmeden sıkılıp yarı yolda pes ediyorlar. Siz bu hataya düşmemek için başlıkta söylediğim gibi bir fikriniz olsun. Blog açmadan önce blogunuzu neden açmak istediğinizi, içerisinde ne tür yazılar yazmak istediğinizi ve içeriğe göre kesinlikle akılda kalabilecek, etkileyici bir domain ismi bulmanızı öneririm.

blog açmadan önce fikriniz olsun
blog açmadan önce fikriniz olsun

İyi bir web sitesi ismi ile neler yazıcağınızı bilirseniz kısa sürede nish bir kitleye hitap eder bloğunuzu iyi yerlere getirebilirsiniz. Örneğin otomobil ile ilgili bir blog açmak istiyorsunuz ve içerisinde sadece otomobil değil haber sitesi gibi içerik girdiğinizi düşünelim. Kısa süreliğine hit almak uğruna kalıcı ziyaretçilerinizden olmayın.

Google Trends Nasıl Kullanılır ? Google Trends ve Seo Faydası

Hedef Kitle Seçin

Blog açmadan önce yapılan en büyük hatalardan birisi yukarıda değindiğim gibi hedef kitle seçmeden aklınıza ne gelirse gelsin blogunuza yazmanız olucaktır. İyi yerlere gelmiş blog yazarlarını örnek alın ve birçoğunun kendi alanında uzmanlaşmış olduğunu görüceksiniz. Belki farklı farklı konular yada gündeme dair şeyleri yazmak site anlık yada günlük hit getirebilir fakat bunların geçici olduğunu unutmayın. Birden sıçramak yerine adım adım ve kalıcı büyümeyi hedefleyin.

doğru hedef kitle seçimi
doğru hedef kitle seçimi

Hedef kitle seçimi konusunda öncelikle kendi uzmanlaşmış olduğunuz alanı belirlemiş olmanız gerekiyor. Örnek veriyorum web tasarım ve grafik tasarım alanlarında iyi olduğunuzu yada meraklı olduğunuzu düşünüyorsanız bu alanlarla ilgili bir web sitesi açın. Büyük teknoloji sitelerine bakarsanız hedef kitlesinden ödün vermeyecek şekilde içerikler ürettiğini göreceksiniz.

Blog Açmadan Önce Karışık Olmayan Bir Tema Seçin

Web sayfaları için tema seçimi bana göre hayati önem taşır. Bir paylaşımınızı beğenerek bloğunuza giren ve içerisinde gezinmek isteyen bir kişi karışık, kullanışsız, neyin nerede olduğu belli olmayan bir tema içerisinde fazla durmak istemez. Bu yüzden akılda kalıcı, SEO optimizasyonu yapılmış ve sizin içinde kullanışlı olabilecek bir tema seçin.

blog açmadan önce ideal tema seçimi
blog açmadan önce ideal tema seçimi

Tema seçiminde temanın mobil uyumlu olmasına kesinlikle dikkat edin. Artık kullanıcıların %80 ve üzeri mobil kullanımlardan gelmektedir. Hızlı açılabilen mobil bir tema ile rakiplerinizden bir adım önde olucağınızı unutmayın. Blog açmadan önce tema seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biriside ileride yazmış olduğunuzun içeriklerin ilgi çekici olabilceği düşüncesiyle reklam geliri elde edebilirsiniz ve bu yüzden temanızda mutlaka sağ yada sol sidebar olmasına mutlaka özen gösterin.

Blog Açmadan Önce İşini İyi Yapan Bir Host Firması Bulun

Güzel bir domain ismi buldunuz, hedef kitleniz belli, blogunuzun içinde neler yazıcağınızı biliyorsunuz ve iyi bir web sitesi teması seçtiniz. Herşey bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz 🙂 Sıra en önemli konuya geldik. Eğer iyi bir host firması seçmediyseniz şu zamana kadar yaptığınız bütün planlamalar çöpe gider. Blog açmadan önce web sitenizin dosyalarını yükleyebilceğiniz hızlı 7/24 destek sağlayabilen yerli yada yabancı bir host firması gerekli.

En İyi Hosting Firmaları Rehberi 2020

blog açmadan önce host firması seçimi
blog açmadan önce host firması seçimi

Host firması seçerken fiyat&kalite değerlendirmesi yapmanızı tavsiye ederim. Ve kesinlikle 7/24 destek sağlaması önemli bir ayrıcalıktır. Kimse yavaş bir sunucuyla ve yanıt alamadığı bir hosting firması ile çalışmak istemez. Host firması seçerken firmanın merkezinin nerede olduğuna dikkat ediniz. İleride işlerinizi büyüttüğünüzü varsayalım fakat host firmanız kurumsallıktan uzak 3-4 ileri seviyede bilgisayarlardan oluşmuş bir hosting servisi sunan firmayla çalışıyorsanız bu ortam kurumsallıktan uzak ve ileride başınıza iş açabilir. Host firması çalışma politikasını değiştirerek kendi reklamını yapmak istediğinde sayfanızda görmek istemeyeceğiniz reklamlar çıkabilir ve sayfanızın tasarımı istemeden değişebilir.

Özgün İçerikler Girmeye Çalışın

Blog açma konusunda bütün uyarılarımızı dikkate alarak tamamladınız ve artık uzmanlaşmış olduğunuz alanlarda içerik üretmeye başlayacaksınız. İçerik üretmek blog yazarları için en dikkat edilmesi gereken konuların başında gelir. Bunun sebebi ise kimse ilgi çekici olmayan bir içeriğe tıklama yapmaz. Ne yazıcağınız konusunda aklınıza konu gelmiyorsa size konu bulmanız konusunda aşağıda birkaç tavsiyede bulunabilirim 🙂 İçerik yazma konusunda pazar araştırması yapmalı ve aşağıdaki kaynakları mutlaka incelemelisiniz.

  • Twitter gündemleri
  • Google Trends haberleri
  • Facebook ve İnstagram reklamları
  • Google’da bir kelime yazınca altında çıkan arama önerileri
  • Yabancı dilde çıkan dergi ve haber siteleri
  • Rakip blogları takip etme
blog yazarlığında nitelikli içerik üretmek
blog yazarlığında nitelikli içerik üretmek

Yukarıda sizler içerik bulma konusunda bazı önerilerde bulundum. Bunları takip ettiğiniz sürece mutlaka tıklanma oranlarınız artıcaktır. Rakiplerinizi takip etme konusunda kesinlikle kopyala yapıştır yapmayın, onların yazdığını konuda farklı bir bakış açısı geliştirmeye çalışın. Google özgün içerik üreten blog yazarlarını ön sırala çıkardığını unutmayın. İçerik yazarken anlatım bozukluğu ve noktalama hatalarına elinizden geldiğince dikkat etmeye çalışın. Sitenize giren kişinin yazdığınız konu üzerinde profesyonel olduğunuzu düşünmesi size artı bir puan kazandıracağını unutmayın.

SEO Uyumlu Yazı Yazmak Yoast Seo Kullanımı 2020

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Kurallarına Önem Verin

Doğrusunu söylemek gerekirse yazmış olduğunuz yazılarda arama motorlarının istediği şekilde yazı yazmazsanız işiniz bir hayli zor diyebilirim. Blog açmadan önce arama motoru optimizasyonu yapılmamış web siteleri çöp yığınından başka birşey değildir. Sizlere tavsiyem site içi seo uygulamaları nasıl olur, seo uyumlu yazı nasıl yazılır gibi konularda birkaç okuma yaparak destek alabilirsiniz.

seo uyumlu yazı yazmak
seo uyumlu yazı yazmak

SEO uyumlu yazılar yazdığınızda Google bunu gözden kaçırmayacak ve zamanla siteniz üst sıralara doğru tırmanıcaktır. SEO uyumlu yazı yazmak web sitenize ciddi anlamda katkılar sağlar. Bunlardan en önemlisi ziyaretçi trafiğidir. Yüksek ziyaretçi trafiği demek takip edilen web sitesi ve özgün kaliteli içerikler demektir. Bu nedenle seo uyumlu yazılar yazma konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Seo Hataları 2020 Web Site Performansı Arttıran Seo Tekniği

Blog Stratejizi Belirleyin

Blog açtınız içerikler girmeye başladınız ve artık birçok konuda bilgi sahibisiniz. Unutmamanız gereken birşey daha var. Blog stretejisi belirlemek size önünüzdeki 1 ay – 3 ay – 6 ay – 1 yıllık planlar yapmanıza ve bu süre içerisinde istikrarlı bir çalışma ile hedeflediğiniz sıraya gelmenizde büyük rol oynayacaktır. Sizlere tavsiyem güncel kalmaya özen gösterin ve kendinize içerik üretmek için günlük planlar yapın. Ayda iki kez içerik girmekle günlük içerik girmek arasında çok fark vardır. Google günlük yenilenen ve güncel kalan siteleri takip eder ve bu direkt olarak Google sıralamanızı etkiler. Her gün içerik girmek zorunda hissedipte bilgi kirliliği yaratıcak şeyler yazmanıza gerek yok iki günde bir özgün içerikler girilerekte güzel bir strateji yapılabilir.

blog açmadan önce stratejinizi belirleyin
blog açmadan önce stratejinizi belirleyin

Belirlemiş olduğunuz stratejiye uyarak zaman içerisinde nish bir hedef kitlesi yaratabilir. Günlük belirli bir ziyaretçi ağına ulaşabilirsiniz. Bu yazıyı okuyanlar uzun zorlu bir yolculuğa çıkmayı göze almış demektir 🙂 Unutmayın kendinize daima hedefler koyarak ilerlemeye çalışın. Hedefiniz olmadığında ne yapacağınızı bilemez zaman içerisinde içerik üretme fikrinden sıkılabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here