Ana sayfa Web Tasarım Google Trends Nasıl Kullanılır ? Google Trends ve Seo Faydası

Google Trends Nasıl Kullanılır ? Google Trends ve Seo Faydası

358
0
google trends nasıl kullanılır
google trends nasıl kullanılır

Günümüzde pazarlama dünyası için bir nimet niteliğinde olan uygulama ilk olarak 2006 yılında kullanıcıların deneyimine sunulmuş, anahtar kelimelerle doğru yola gitmenin önemine vurgu yapan en iyi araçlardan birisidir. Uygulama sadece istatistiki bilgiler sunmaz, sizleri kullanıcıların neyi aradığına ve müşterilerinizin neye ihtiyacı olduğuna yönlendirir. Seo için Google Trends nasıl kullanılır ? SEO’ya faydası nelerdir ? yazımızın devamı için aşağıya bakınız.

Google Trends Nedir ? Ne İçin Kullanılır ?

Trends kullanıcılara arama motorları üzerinde kişilerin neye ihtiyacı olduğunu, hangi kelimelerle arama yaptığını en net şekilde gösteren araçlarından birisidir. Örnek veriyorum kullanıcı “toshiba marka laptop” diye aratma yaptığında google size içerisinde toshiba marka laptop geçen en sık aratılan anahtar kelimeleri “en iyi toshiba marka laptop” getirir. Google’da üst sıralara çıkmak isteyen webmasterlar için oldukça kullanışlı araçların başında gelmektedir.

Trends Nasıl Kullanılır ?

Sizlere adım adım trends aracının nasıl kullanılması gerektiği, grafiklerden ne anlam çıkarmamız gerektiğini anlatıcam. Aşağıda “asgari ücret” anahtar kelimesiyle trends’de arama yaptım ve asgari ücretin arama motorunda ne sıklıklıkla ve hangi tarihlerde yoğun bir şekilde aratıldığını bize verdi. Fotoğraftan da görülceği üzere 22-28 Aralık tarihleri arasında yani asgari ücret tespit komisyonunun ücret belirleme zamanında en çok aramalar sıralamasına girmiş olduğunu görüyoruz. 100 üzerinden 100 alarak iyi bir dereceye ulaşmış. Ve grafikten gördüğünüz üzere sonrasında sert bir inişle aşağıya doğru inmiş yani kullanıcıların arama sıklığı düşmüş. Sebebi ise konunun popülerliğini yitirmesi ve kullanıcıların farklı konularda arama yapması olarak söyleyebiliriz.

trends
trends

En Sık Aranılan Anahtar Kelimeleri Karşılaştırma

Arama motorunda en sık aranılan anahtar kelimeleri karşılaştırarak müşterilerinizin hangi sıklıkta en çok hangi ürünü yada hangi kelimeleri arattığını görmek için “+ Karşılaştırma” yazan yere “asgari ücret ne kadar” diye yazıp iki değişken arasındaki aratma sıklığına baktık. Ve sonuçlar bize en çok “asgari ücret” kelimelerinin daha çok aratıldığı bilgisini verdi. Gördüğünüz gibi asgari ücret anahtar kelimesi diğerinden daha sık aratılmış. Aratma araçlarında menülerde gördüğünüz gibi son 12 ay, son 6 ay, son 30 gün gibi filtreleme özellikleri sunan araçta birden fazla karşılaştırma imkanı sunuyor.

trends karşılaştırma
google trends karşılaştırma

Biraz daha ileriye gitmek isterseniz aşağıda resimde gördüğünüz gibi içerisinde asgari ücret geçen bütün anahtar kelimeleri sizin önünüze getirebiliyor. Ve buradan en sık aratılan ve içinde asgari ücret geçen anahtar kelimenizi bulup, Seo açısından da faydalı içerikler oluşturabilirsiniz.

Araştırmanızı bölgesel olarak yürütüyorsanız trends sizin için alt bölgeler aramasıda yapıyor. Resimde de görebilceğiniz üzere hangi şehirde arama sıklığı en yüksek-en az şehir şehir sizlere bilgi veriyor.

trends şehir analizi
trends şehir analizi

Konu hakkında ileriki yazılarımızda SEO’yu derinlemesine işleyeceğiz şimdilik bu kadar bilginintrend için yeterli olduğunu düşünüyorum. SEO için birçok webmasterın tercihi olan Trends’e gitmek için TIKLAYINIZ…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here