Ana sayfa Web Tasarım Google Site Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Google Site Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

166
0
google site kaydı nasıl yapılır
google site kaydı nasıl yapılır

Evet arkadaşlar bu yazımızda sizlere Google site kaydı nasıl yapılır bunu anlatacağım. Bir web siteniz var ve herkes gibi Google arama sonuçlarında görünmek istiyorsunuz. Google arama kayıtlarında görünmüyorum diyenler yazımızı baştan sona okusun. Google arama kayıtlarında görüntülenebilmek için öncelikle Google Search Console kaydı yapılması gerekir. Google Search Console nedir ? Search console Google’un webmasterlar için geliştirmiş olduğu bir platformdur. Peki Google Search Console ne işe yarar ? Search console web sitenizin arama kayıtlarında görüntülenmesinden tutun, web sitenize kaç kişi girmiş, hangi sorgulamalardan web sitenize hangi makineden girdiğine kadar binbir türlü özellik barından bir uygulamadır.Neyse sözü daha fazla uzatmadan Google site kaydı nasıl yapılır uygulamaya başlıyalım.

WordPress siteyi Google’a ekleme nasıl yapılır ? Google Search Console kaydı yapmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Ben sizlere bu yazımızda nadiren kullanılan fakat en hızlı doğrulama yöntemlerinden birisi olan Google Search Console Dns kaydı ve Google Search Console HTML kodu ile onaylama yöntemini anlatacağım.

Google Site Kaydı Nasıl Yapılır

1.Google Search Console Dns Kaydı

Google site ekleme yöntemlerinden bana göre en kolayı dns kayıt yöntemidir. Sebebi iste Google tarafından en kolay ve en hızlı doğrulama yöntemidir. Dns ile Google site kaydı nasıl yapılır adım adım başlayalım.

 • Öncelikle Google Search Console site ekleme sayfasına girelim. Sayfaya gitmek için tıklayınız.
 • Daha sonra sol tarafta yer alan “alan adı” yazılı panelini kullanarak web site adresinizi yazınız. Web site adresinizi yazarken yazmanız gereken adres: www.siteadresiniz.com ya da siteadresiniz.com şeklinde olmalıdır. Site adresinizi yazdıktan sonra devam butonuna tıklayınız.
google mülk ekleme
google mülk ekleme
 • Açılan ekranda fotoğrafta gördüğünüz gibi “herhangi bir dns sağlayıcısı” yöntemini işaretleyin. Ve aşağıda yer alan kodu kopyalaya tıklayarak Google’un bize vermiş olduğu dns kodunu kopyalayın.
google a site ekleme
google a site ekleme
 • Daha sonra web sitenizin yönetim paneli ekranına giriş sağlayın. Hosting yönetim panelinden uygulamalarda “zone editör” seçeneğini açıyoruz.
google site tanıtma
google site tanıtma
 • Zone editörü açtıktan sonra açılan ekrandan “Yönet” sekmesine tıklıyoruz. Ve daha sonra “kayıt ekle” seçeneğinden yeni bir kayıt açıyoruz. Açılan yeni kayıta aşağıdaki bilgileri eksiksiz girin.
 • Valid zone name:siteadresiniz.com
 • Tip: TXT
 • Ipv4 Adress: Search console’dan aldığınız kodu buraya yapıştırın. Ardından sağ taraftaki kayıt ekle butonuna basınız.
google site tanıtma nasıl yapılır
google site tanıtma nasıl yapılır
 • Kayıt işlemi tamamlandıktan sonra search console a geri dönün ve doğrula butonuna basınız. Sitenizin hızlı bir şekilde doğrulandığını görüceksiniz. Gördüğünz gibi Dns kaydı ile sitenizi Google kayıt etmek oldukça kolay ve hızlıdır.

Evet dostlar web sitesi sahipleri için Google site kaydı nasıl yapılır birinci ve benim en sevdiğim yöntemi öğrenmiş olduk. Sırada ikinci yöntem olan HTML kodu ile doğrulama var. Gelin şimdi html kodu ile search console kaydı yapma nasıl olur beraber bakalım.

2.HTML Kodu İle Google Site Ekleme

Google sayfa kaydetme yöntemlerinden HTML kodu ile arama motoru Google’a site kayıt edebilirsiniz. Bunun için yine Search console sayfasını açalım. Search console gitmek için tıklayınız.

 • Ardından bu sefer sağdaki paneli kullanarak site adresi yazan yere https://siteadresiniz.com yada http://siteadresiniz.com şeklinde siteadresinizi yazınız ve devam butonuna tıklayınız.
google site kaydı nasıl yapılır
google site kaydı nasıl yapılır
 • Ardından ekrandaki görüntüler aşağıdaki fotoğrafta olduğu gibi ayarlamalısınız. Ve Google’un size vereceği HTML kodunu sitenizde HTML kodlarında “head” etiketleri arasında yapıştırmalısınız.
wordpress siteyi google a tanıtma
wordpress siteyi google a tanıtma
 • Eğer sizde benim gibi wordpress kullanıyorsanız işiniz oldukça basit. Aldığınız HTML kodunu wordpress yönetim panelinden görünüm>tema düzenleyici kısmına gelip, sağ tarafta header.php dosyasını seçin ve <head> …. <head> kodlarının arasına Search Console’dan aldığınız kodu yapıştırın.
html kodu ile google site ekleme
html kodu ile google site ekleme
 • Ardından Google search console uygulamasına dönüp doğrula butonuna basınız.

Google site kaydı nasıl yapılır en basit 2 yöntemle öğrenmiş olduk. İçlerinde en hızlı olan dns kaydı ile doğrulama yöntemidir. Sizlere tavsiyem dns kaydı ile doğrulama yaptıktan sonra HTML kodu ile doğrulama yapmanız yönünde olucaktır. Bu sayede Google mülk ekleme işleminiz garantili tamamlanmış olur. Site doğrulaması yapıldıktan sonra içerik eklemeye devam ediniz. Google sizi hemen arama sonuçlarında göstermeyebilir bu konuda sabırlı olmanız gerekmektedir. Arama sonuçlarında görünmeniz girdiğiniz içerik sayısına göre değişmekle birlikte birkaç günde de olabilir, 2-3 hafta da sürebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here