Ana sayfa Web Tasarım Google Disavow İle Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılır

Google Disavow İle Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılır

523
0
zararlı backlinkler nasıl kaldırılır
zararlı backlinkler nasıl kaldırılır

Web siteniz için yararlı backlinkler bildiğiniz üzere sıralamanız açısından olmazsa olmazlardandır diyebiliriz. Bunun yanında tam tersi etki yapan zararlı backlinkler bulunmakta. Peki zararlı backlink ne demek ? Zararlı backlinkler web sitenizin arama performanslarında sıralamalarınızı geriye atan kötü linklerdir. Bunlardan çoğu spam linkler, kapatılmış sayfalar ya da reklam pazarlama vs. için açılmış yabancı siteler olabilir. Google arama listelerinde üst sıralara çıkmanın yollarından biriside backlink analizi yapmaktan geçer. Webde backlink analizi için ücretli birçok site bulunmaktadır. Fakat sizlere ücretsiz yollardan en kolayı olan Google Disavow ile zararlı backlinkler nasıl kaldırılır ve backlink analizi nasıl yapılır öğreteceğim.

Google Disavow nedir ? Google’un internet sitesi sahipleri için zararlı backlinkleri yani istenmeyen linkleri kaldırmak için sunmuş olduğu ücretsiz araçlardan birisidir. Türkçe karşılığı tam olarak link reddetme olarak geçmektedir. Disavow genelde seo analizi yapan işletmeler ve webmasterlar tarafından oldukça sık kullanılan araçların başındadır.

Zararlı Backlink Nasıl Tespit Edilir ?

Zararlı backlink tespit etme durumu oldukça meşaketli bir iştir. Yapacağınız analizle iyi bir backlinki kaldırabilme olasılığınız vardır. Bu yüzden zararlı backlinklerin durumunu tespit ederken birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan en iyi olanı alexa rank (alexa sıralaması) bakmaktır. Eğer bir backlinkin alexa sıralaması ne kadar düşükse o kadar faydasız olabileceğini düşünebilirsiniz. Bu konuda webde sizlerde ücretli backlink satışı gibi sitelerin olduğunu görmüşsünüzdür. Sizlere tavsiyem kesinlikle bu tarz yapay etkileşimlerden kaçınmanız yönünde olucaktır. Bunların yerine yazacağınız kaliteli ve bilgilendirici içerikler sayesinde Google’un dikkatini çekere arama performansınızı geliştirebilirsiniz. (En azından ben öyle yapmaya çalışıyorum 🙂 )

Zararlı backlink tespit etme yöntemlerinden biriside kapatılmış web sayfalarıdır. Eğer bir web sayfası adresi kapatılmış ulaşılamıyorsa kendine faydası olmayan bir linkin size nasıl faydası olsun. Bunların hepsi google tarafından spam olarak görülen linklerdir ve kesinlikle kaldırılması faydanıza olucaktır.

Zararlı Backlink Listesi Nasıl Oluşturulur ?

  • Search console sitesine giriniz. Google search console a girmek için tıklayınız.
  • Search console açıldıktan sonra aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi sol taraftaki menüden Bağlantılar sekmesine tıklayınız.
backlink temizleme
backlink temizleme
  • Sekme açıldıktan sonra “en çok bağlantı veren siteler” kısmına gelip “diğer” seçeneğine tıklayalım.
backlink analizi
backlink analizi
  • Aşağıdaki fotoğrafta size backlink veren tüm sitelerin listesini görüceksiniz. Zararlı backlink analizi burada devreye giriyor. Siteniz için düşük alexa sıralaması düşük ya da spam olan linkleri tespit edip bir txt dosyasının içine kayıt etmeniz gerekmektedir.
backlink veren siteleri görme
backlink veren siteleri görme

Txt dosyasının içerisine linkler nasıl yazılmalı:

Linkler aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi domain:zararli backlinkin oldugu site.com şeklinde olmalıdır.

zararlı backlink listesi oluşturma
zararlı backlink listesi oluşturma

Zararlı Backlinkler Nasıl Kaldırılır ?

Backlink temizleme nasıl yapılır ? Buraya kadar zararlı backlinkler hakkında genel olarak bilgi verdik. Şimdi ise Google Disavow ile zararlı backlinkler nasıl kaldırılır bunu öğreneceğiz. Google Disavow aracını kullanabilmek için aşağıda adım adım ne yapmanız gerektiğini yazıyorum.

  • Öncelikle Google Disavow link aracına giriş yapınız. Giriş yapmak için tıklayınız.
  • Açtığınız linkte search console kaydınız yapıldıysa aşağıdaki gibi bir ekran görünecektir. Burada kırmızı kutu içerisinde yer alan “bağlantıları reddetme” seçeneğine tıklayalım.
Google Disavow ile backlink kaldırma
Google Disavow ile backlink kaldırma
  • Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi Google Disavow aracını kullanmak Google Search’de arama performansınızı değiştirebileceği yazıyor. Buradan da backlink’in ne kadar önemli olduğunu görüyorsunuz. Burada “bağlantıları reddet” butonuna tıklayınız.
zararlı backlinkler nasıl kaldırılır
zararlı backlinkler nasıl kaldırılır
  • Ben daha önceden zararlı olduğunu düşündüğüm linklerin bir listesini txt dosyasına yapıştırdığım için burada görünmektedir. Sizlerde zararlı backlinklerinizin yer aldığı linkleri aşağıda örnekteki gibi kopyala yapıştır yaparak alt alta koyun ve txt dosyasını kayıt ederek sisteme yükleyin ve gönder butonuna basın.
  • Burada dikkat etmeniz gereken şey faydalı backlinkleri yanlışlıkla zararlı backlink olarak işaretlemek olucaktır. Örnek vermek gerekirse facebook, pinterest, instagram gibi sosyal medyalardan gelen linkleri backlink olarak işaretlemeyin.
ücretsiz backlink analizi
ücretsiz backlink analizi

Birçok SEO firmasının ücretli araçları kullanarak sizlerden para istediği işlemi kendi tecrübelerinizle yapabilirsiniz. Unutmayın backlink analizi oldukça önemli bir konudur yanlışlıkla engellediğiniz iyi bir site sizin Google sıralamalarınızda performans kaybı olarak yansıyacaktır. Yaptığınız zararlı backlink kaldırma işlemi sonrasında Google txt dosyasını inceleyecek ve tahminim birkaç hafta içerisinde yaptığınız bu değişiklik olumlu ölçüde fayda edicektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here