Ana sayfa Web Tasarım Google Adsense Onayı Nasıl Alınır Kesin Çözüm

Google Adsense Onayı Nasıl Alınır Kesin Çözüm

187
0
Google Adsense Onayı Nasıl Alınır
Google Adsense Onayı Nasıl Alınır

Bloggerlar için iyi bir gelir kaynağı olabilecek kurumlardan biriside Google Adsense reklam hizmetidir. Birçok blog ve site sahibi mutlaka ileride bir gelir elde edebilirim düşüncesiyle reklam ve işbirliği yapan şirketlerle antlaşma yapmaya çalışacaktır. Reklam hizmetleri dediğimizde ülkemizde güvenilir ve en saygın yerlerden birisi Google Adsense reklamlarıdır. Google Adsense site sahiplerinin başvurularını ince eleyip sık dokumakta bu yüzden birçok başvuru reddedilmektedir. Yaşadığımız salgın hastalıklar süresince birçok başvuru “Koronavirüs (covid-19) salgını sırasında bazı hizmetlerimizde geçici olarak gecikme yaşanıyor. Bu nedenle şuanda sitenizi inceleyemiyoruz” gibi bir mesajla reklam başvurusu kabul edilmemektedir. Birçok site sahibi için en büyük gelir kaynağı olan Google Adsense onayı nasıl alınır sizlere bütün ayrıntıları ile anlatacağım.

Google Adsense onayı nasıl alınır ? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Google Adsense’in reklamlarını yayınlanabilcek bir siteniz olması için Google Adsense reklam politikaları yazısını baştan sona okumanızı tavsiye ederim. Bu yazıyı okumadan yapacağınız başvurunuz %99 red alıcaktır. Çünkü Adsense program politikalarını okumayan site sahiplerinin başvurularında mutlaka bir eksik çıkmakta buda yapacağınız sonraki başvurular için negatif bir algı oluşturmaktadır. İnternette yaptığım araştırma sonucunda birçok kişi Google Adsense onaylatma, Google Adsense onaylamıyor yada Google Adsense ne zaman onaylanır gibi sorular sormakta ve bu konuda ciddi bir yanlış bilgi kalabalığı bulunmakta. Google Adsense sürecinde birçok kez red alan birisi olarak sizlere Google Adsense hızlı onay nasıl alınır göstermeye başlayalım.

Google Adsense Onayı Nasıl Alınır ?

Google Adsense programına reklam başvurusuna nasıl onay alınırdan önce size Adsense hikayesinin temelini özet geçmek istiyorum bu sayede onay alma konusunda eksikliklerinizi mutlaka kendiniz farkediceksiniz.

Google Adsense reklam veren işletmeler ile reklam almak isteyen web site sahiplerini ortak bir paydada buluşturan sistemdir. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi mobilya üretimi yapan Arifoğlu adındaki bir işletme Google’a reklam vermek ister ve Google Adwors’e başvurur. Google Adwors ise Arifoğlu işletmesinden almış olduğu reklam parasını web sitesinde reklam vermek isteyen sendekiben.com’a Google Adsense aracılığıyla yayınlatmaktadır. Bu sayede reklam vermek isteyen Arifoğlu mobilya işletmesi ile sendekiben.com reklam işbirliği yapmış olur fakat arada Google Adsense ve Adwors bulunmaktadır. Siz site sahibi olarak arkaplanda gerçekleşen işlemleri bilmezsiniz. Hikaye bu kadar basit. Peki Google Adsense reklam alma şartları nelerdir, binlerce web sitesi varken neden sizin internet sitenize reklam yayınlatır ?

Google Adsense örnek gelir tablosu
Google Adsense örnek gelir tablosu

Google Adsense reklamı alabilmek için belirli asgari şartları taşımanız istenir. Bunlardan en önemlilerini aşağıda maddeler halinde sizler için derledim.

Google Adsense reklam başvuru şartları:

1.Google Adsense sitenizin trafik kaynağı olarak organik bir ziyaretçi kitlesi ister. Organik ziyaretçi ne demek ? Web sitenizin adını adres çubuğuna yazarak giren bir ziyaretçi organik ziyaretçi demek değildir, Google arama sonuçlarından internet sitenize giriş sağlandığında Adsense bunu organik ziyaretçi olarak sayar. Bu yüzden trafik kaynaklarınız önemlidir. Trafik kaynağınızın yüzde 70 inden fazlası organik olmasına özen gösterin. Sosyal medya uygulamalarından gelen ziyaretçi sayısı organik ziyaretçi sayısını geçerse Adsense onayı alsanız bile ileride ban (yasaklanma) alma şansınız artacaktır.

2.Sitenizin teması mutlaka mobil sürümü desteklemeli hatta temanızın amp sürümü varsa ileride çok daha rahat edersiniz. Arama motorlarından gelen ziyaretçilerin %80’inden fazlası mobil kullanıcılar oluşturmaktadır. Bu sebeple sitenizin mobil teması olması Adsense kabul şartları için önemlidir.

3.Google Adsense onay alma konusunda domain yaşınız ve hosting süreniz Adsense başvuru şartları açısından önem teşkil eden bir diğer konudur. Adsense bu iki olguya bakarak sizin bu işi profesyonel uzun dönemli yapıp yapmayacağınıza bakıcaktır. Domain yaşınızın en az 6 ay olması bu konuda önemlidir.

4.Sitenizin mutlaka Pinterest ve Facebook gibi sosyal medya hesapları olsun. Yazacağınız her bir yazıyı burada paylaşmak ve reklamını yapmak kaliteli bir backlink etkisidir ve sitenizin arama sonuçlarındaki performansını uzun vadede olumlu etkileyecektir.

5.Yasadışı içerik oluşturan konuları kesinlikle yazmayınız. Örnek vermek gerekirse warez programlar sunma, program keyleri, ya da yasadışı herhangi birşeyin nasıl yapılacağını öğretme gibi içeriklerden mutlaka uzak durunuz.

6.Başkasına ait olan bir içeriği sitenize kopyala yapıştır yapmayınız. Telif hakkı gerektiren bu tür işlemler Google tarafından farkedilir ve sitenizin arama performansında düşüş yaşatır. Daima özgün içerikler oluşturun.

Google Adsense Başvuru Öncesinde Yapılması Gerekenler

7.Yazacağınız yazılar mutlaka en az 500-600 kelime içermeli, yazım ve imla kurallarına uymanız istenmektedir.

8.Dil,din ve ırk ayrımı gözeten içeriklerden kaçınmalı, cinsellik uyandırabilecek resimler ve içerikler oluşturulmamalıdır.

9.Sitenizin içerisinde mutlaka gizlilik politikası, künye(hakkımızda), iletişim gibi sayfaları olmalıdır.

10.Sitenizin adsense onayı alabilmesi için Google,Bing,Yandex vb. arama motorlarına kayıtları yapılmış olmalıdır.

11.Web sitenizde uzmanlık alanı gerektiren konularda elinizden geldiğince içerik oluşturmamaya çalışın. Örneğin doktor değilseniz sağlık kategorisinde kesin,net yargılar içerebilecek önerilerde bulunmayın.

12.İnternet sitenizin yüklenme hızı 3 saniyeden daha fazla olmamasına özen gösterin ve mutlaka iyi bir cache (ön bellek) eklentisi kullanın.

13.Son zamanlarda Google arama sonuçlarına etki eden kurallardan biriside SSL sertifikasıdır. Bu yüzden Google Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka SSL sertifikası almanızı öneririm.

Yukarıda sitenizi Google Adsense’e başvuru yapmadan önce yapmanız gereken en temel kuralları belirttim. Tüm bunları yaptıktan sonra hala onay alamıyorsanız ve onlarca kez başvurunuz red aldıysa farklı bir mail adresinden Google Adsense’e başvurmayı deneyin. İlk başta belirttiğim gibi sürekli red aldığınız mail adresi ile başvurmak Adsense botları taradından otomatik olarak tanınıp tekrar red alabilirsiniz. (Bu önerim denenmiştir.)

Google Adsense Onayı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Google Adsense kaç günde onaylanır ?

Bu tamamen siteye göre değişebilmektedir. Bazı wordpress siteler 2-3 günde onay alabilirken bazı web siteleri 2 hafta bekledikten sonra onay alabilmektedir. Daha hızlı onay almak istiyorsanız ziyaretçi sayınızı arttırarak günlük içerikler girmeye özen gösteriniz.

Google Adsense ortalama kazanç ne kadar ?

Bu konuda kesin net bir bilgi olmamakla beraber Adsense sitesinde coğrafyaya özgü ortalama bir bilgi verilmiş. Google Adsense programından ne kadar kazanıcağınızı siz belirlersiniz. Yazacağınız kategorinin reklam değeri ne kadar yüksek ise kazanacağınız paranın miktarıda buna göre artıcaktır. Örnek vermek gerekirse en çok parayı sağlık ve finans gruplarında görmekteyim. Sitenizde bu tür reklamlar yayınlandığında herhangi bir kullanıcının reklama tıkladığında diğer kategorilere kıyasla oldukça iyi rakamlar elde edebileceğinizi söyleyebilirim.

Google Adsense ortalama kazanç
Google Adsense ortalama kazanç

Google Adsense kazancımdan vergi kesintisi olacak mı ?

Son çıkan kanunlarla Google Adsense kazancınızdan vergi kesintisi olucaktır. Bu sebeple geçmişe nazaran reklam gelirleri azalmıştır.

Google Adsense para kazanma mümkün mü ?

Web sitenizin günlük düzenli bir ziyaretçi sayısı var ise Google Adsense üzerinden aylık iyi bir gelir elde edebilirsiniz.

Google Adsense hesap onaylatma siteleri güvenilir mi ?

İnternette Google Adsense hızlı site onaylatma gibi aracı kişiler bulunmaktadır. Bu tür kişiler sizin yapacağınız şeylerden daha farklı birşey yapmayacaktır. Bu yüzden tavsiyem yukarıda vermiş olduğum bilgileri web sitenizde uygulayarak kısa süre içerisinde onay alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here