Ana sayfa Web Tasarım Favicon Nedir (Site Logosu) Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir ?

Favicon Nedir (Site Logosu) Nasıl Yapılır Faydaları Nelerdir ?

536
0
favicon nedir
favicon nedir

Favicon Nedir ? Favicon web sitelerinde kullanılan site sembolü yada site logosu şeklinde özetlenir. Favicon kullanımı web sitenizin profesyonelliği ve marka bilinirliği için oldukça önemli bir konudur. Sizlere favicon nasıl yapılır, site logosu oluşturma,favicon boyutu,favicon ekleme,favicon yapma konularında daha detaylı bilgi vericem.

Favicon Nedir Boyutu Ne Olmalıdır ?

Faviconun web siteleri için öneminden yukarıda bahsettik. Favicon boyutu en sık olarak 16 * 16 piksel kullanılsada bu ölçülerin katlarının kullanımı sorun yaratmaz (32*32 , 64*64 , 96*96 , 128*128 olabilir)

Favicon Nasıl Yapılır ?

Sırada sizlere web siteleri için favicon (site logosu) nasıl yapılır bunu göstericem. Favicon yaparken biz sizlere .png uzantısını ve 32*32 piksel kullanmanızı tavsiye ederim. Favicon yapmak web sitenizin bütün içeriğinin 32*32 piksel ölçülerine herşeyi sığdırmak gibidir.

Favicon oluşturmak için grafik tasarım bilmeyenler için Favicon Generator sitesi bütün tarayıcılar için çalışabilen favicon yapabiliyor bakmanızı tavsiye ederim.

Favicon Kullanmanın Faydaları Nelerdir ?

Favicon kullanımı hem seo çalışmasında sizi üst sıralara taşır hem de marka bilinirliği yönünden ziyaretçilerinizin gözünde profesyonel bir web site kimliği oluşturmuş olursunuz.

WordPress Favicon Ekleme Nasıl Yapılır ? Favicon Nedir

WordPress siteniz varsa işiniz çok kolay. Oluşturduğunuz favicon.png formatındaki site logosunu wordpress panelinizdeki menülerden

Görünüm > Özelleştir > Default Settings > Site Kimliği Kısmına girin ve genelde altta bulunan site ikonu kısmına oluşturduğunuz favicon.png dosyasını yükleyin.

Eğer yukarıda anlattığım şekilde yapamazsanız üzülmeyin. “All In One Favicon” eklentisini indirerek oluşturduğunuz favicon.png dosyasını yükleyip faviconunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yada kod bilenler için üçüncü bir yöntem olarak aşağıdaki kodu sitenizin header.php dosyasına düzenleyerek <head> … </head> etiketleri arasına ekleyin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here