Ana sayfa Web Tasarım En Hızlı Wp Super Cache Ayarları

En Hızlı Wp Super Cache Ayarları

725
0
Wp Super Cache Ayarları
Wp Super Cache Ayarları

Web sitelerimiz için önbellekleme eklentileri biz blog sahipleri için olmazsa olmazlarımız arasında yer alıyor. Neden mi ? Günde binlerce ziyaretçi alan bir web sitesi düşünün. Ziyaretçiler web sitenize bir defa girdiğinde eğer içeriği beğendiyse tekrar mutlaka ziyaret edecektir. Bilgisayarlarda ve telefonlarda kayıtlı kalan web site adresleri daha önce sitenizi ziyaret ettiği için geçici kayıt tutulurlar. Burada web sitenize ait resimler ve yazıların önbellekleme işlemi WordPress ve Wix gibi sistemlerde cache eklentileri sayesinde yapılır. Kullanıcı cache sayesinde ziyaret ettiği siteye daha hızlı ulaşmış olur. Bu da sitenizin hız performansını arttırır. Bu yazımızda benimde kullanmış olduğum WordPress sitelerinde kullanmış olduğu Wp Super Cache eklenti ayarları nasıl yapılır, Wp Super Cache kullanımı, Wp Super Cache ne işe yarar tüm detaylarıyla sizlere aktaracağım.

Cache nedir ne işe yarar ? Cache işlemi web sayfalarının HTML ve içerisindeki resim dosyalarını geçici süreliğine internete bağlandığınız bilgisayarınıza ya da cep telefonunuzda saklı tutar. Kullanıcı web sitenize tekrar ulaşmaya çalıştığında bu sefer daha az bant genişliği kullanır ve server yoğunluğu azalır. Bu işlemin sonucunda ziyaretçi web sayfalarını daha hızlı ziyaret ederek web sitesinin kullanıcı deneyimi gelişir. WordPress gibi hazır sistemlerde ziyaretçilerin web sitenizde daha hızlı gezinmesi için mutlaka cache eklentisi kurulmuş olması gerekir. Burada en iyi cache eklentilerinden Wp Super Cache ayarları nasıl yapılır en ince ayrıntısına kadar sizlerle paylaşıyor olacağım.

Wp Super Cache Ayarları

Wp super cache nasıl kullanılır ? WordPress sitenizde yönetim panelinden eklentiler > yeni ekle yönergelerini takip ederek arama butonuna “Wp Super Cache” yazıp aratınız. Burada aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi Wp Super Cache eklentisinin hemen yanında yer alan hemen yükle butonuna basıp eklentimizi yükleyelim. Eklentiyi yükledikten sonra etkinleştir butonuna tıklamayı unutmayın.

Wp super cache kurulumu
Wp super cache kurulumu

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra eklentiler > yüklü eklentilerden Wp Super Cache eklentisine gelip ayarlara tıklayalım. Burada Wp Super Cache eklentisinin ince ayarlarını yapacağız lütfen dikkatlice okuyunuz. Wp Super Cache eklentisinde kolay sekmesinde önbellekleme açık (önerilen) modunu aktif edip durumu güncelle butonuna basınız. Böylece eklenti çalışmaya başlayacaktır.

Wp super cache ne işe yarar ? Eklentinin gelişmiş ayarlar kısmına gelin. Burada aşağıda fotoğrafta görmüş olduğunuz ayarları aktif hale getirin. Yapmış olduğumuz ayarların açıklamaları aşağıdaki gibidir.

Wp super cache ayarları
Wp super cache ayarları

Enable Caching: Web siteniz için önbelleğe alınma işlemini aktif eder.

Disable caching for logged in visitors: Daha önce web sitenize giriş yapan kullanıcı için önbellekleğe alınmış sürümü göstermez. Bu da siteyi tekrar yüklemek zorunda bırakmaz.

Cache Delivery Method: Basit düzeyde PHP kullanıcıları için en ideal yöntem simple tercihi olmalıdır. Uzman olan kişiler ise expert modunu açık tutarak Apache’nin mod_rewrite özelliğini kullanırlar. Bu sayede statik html dosyalarının düzenlemesini manuel yaparak basit moddan daha hızlı bir kullanım elde ederler.

Don’t cache pages with GET parameters: Bu özellik sayesinde her kullanıcı için farklı sayfalar önbelleğe alınmaz. Eğer sitenizde Google Adsense reklamları yayınlıyorsanız bunu aktif hale getirmeniz önerilir.

Sayfalar daha hızlı yüklensin diye sayfaları sıkıştır: Gtmetrix ve pingdom sitelerindeki Gzip sıkıştırma öğesini ifade eder. Bu özelliği aktifleştirin ve anasayfanızı mutlaka kontrol edin. Eğer tasarım olarak sorun görüyor iseniz bu özelliği pasif yapabilirsiniz.

Önbellek yenileme: İçeriğinizi güncellediğinizde yeni önbellekleme yapılan sürümü kullanıcılarınıza gösterir.

Wp super cache gelişmiş ayarları
Wp super cache gelişmiş ayarları

304 Browser caching: Yeni içerikler sitenize eklediğinizde eskisi ile değiştirir böylece site performansını arttırır.

Enable dynamic caching: Sitenizde Adsense reklamları gibi değişken özellik gösteren nesneleri önbelleklemeye alır.

Mobile device support: Mobil sayfalarınızın tarayıcılarda önbelleğe alınmasını sağlar.

Remove UTF8/blog charset support from .htaccess file: Yazma kuralları güncellemesini ifade eder. Eğer web sitenizde (Â â € ™ ¢) gibi karakterler görürseniz bu seçeneği aktif hale getirebilirsiniz bunun dışında devre dışı bırakın.

Clear all cache files when a post or page is published or updated: Bloğunuza yeni bir içerik eklediğinizde eski içeriklerin önbelleğini siler ve güncel hale getirir.

Fazladan anasayfa kontrolü: Bir önceki özelliğe benzer olmakla birlikte yeni içeriklerinizin anasayfada görünmesini sağlar.

Sadece yorum yapıldığında sayfayı güncelle: Yeni bir kullanıcı içeriğinize yorum yaptığında eski yorumlarınızile yenilerini güncelleyerek önbellek değişimi sağlar.

Late init. Display cached files after WordPress has loaded: Web sitenizde olası sistem hatalarını önler ve anasayfanızın dinamik kalmasını sağlar.

Cache nedir nasıl kullanılır
Cache nedir nasıl kullanılır

Cache timeout: 3600 saniye birçok web sitesi için iyi bir zamanlama olarak görülmektedir. Ziyaretçi sayınız çok fazlaysa bunu 1800’lere kadar indirebilirsiniz. Daha fazla indirirseniz sunucunuzda çok fazla CPU tüketimine sebep olur bu da sitede hata ekranlarıyla karşı karşıya kalabilmenize yol açar.

Wp super cache kullanımı
Wp super cache kullanımı
cache eklentisi ayarları
cache eklentisi ayarları

Kabul Edilecek Dosyalar & Reddedilecek Adresler: Bu kısımda önbelleğe alınmasını istemediğiniz dosyaları işaretliyoruz.

  • Arşivler (is_archive)
  • Etiketler (is_tag)
  • Kategori sayfaları (is_category)
  • Beslemeler (is_feed)
  • Arama sayfaları (is_search)

Wp Super Cache CDN Ayarları

Cloudflare ya da Stackpath gibi CDN servisleri kullanıyorsanız bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu sayede sisteminiz daha entegre çalışıyor olacaktır. Cloudflare CDN hizmeti kullananlar için ekstra bir ayar yapmalarına gerek yoktur. Fakat Stackpath CDN servisi kullanıyorsanız servis üzerinden alacağınız CDN url vb. bilgileri doldurmanız gerekecektir.

Wp super cache CDN ayarları
Wp super cache CDN ayarları

SSL sertifikası kullanıyorsanız karışık içerikten kaçınmak için Skip https URLs to avoid “mixed content” errors seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Önyükleme

Önbelleğe alınan tüm web sitesi içeriklerini tek seferde temizleyip yenilendiğinde kullanılan bir özelliktir. Bu özelliği aktif hale getirirseniz sunucunuz üzerindeki yükü hafifletmiş olur, hemde sayfalarınızın arama motorları tarafından indesklenme hızını arttırmış olursunuz. Eğer paylaşımlı hosting kullanıyorsanız ve sunucunuz üzerinde bir yük olduğunu düşünüyorsanız 600 olan bu süreyi arttırarak performans deneyi yapabilirsiniz.

super cache eklenti ayarları
super cache eklenti ayarları

Eklentiler

Bad behavior, WordPress MU domain mapping, WP touch ya da Jetpack gibi mobil tema eklentilerinden birini kullanmıyorsanız bu özellikleri olduğu gibi bırakabilirsiniz.

Wordpress cache kullanımı
WordPress cache kullanımı

Hata ayıklama

Eklenti ile ilgili sorunlarınızı çözmenize yarayan hata ayıklama modu size bildirimde bulunur. Bu özelliğinde aşağıdaki fotoğraftaki gibi olmasını tavsiye ederim.

Wp super cache ayarları
Wp super cache ayarları

Wp super cache eklentisi ayarları yukarıda göründüğü gibi bitmiştir. Eklenti fark ettiyseniz sadece önbellekleme işlemi yapmaktadır. İçerisinde lazy load ya da Css & Js sıkıştırma işlemleri yapmamaktadır. Bu açıdan baktığımızda autoptimize eklentisi kullanılabilir. Bu eklenti içerisinde önbellekleme ve Css & Js & Html sıkıştırması bulunmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here