Ana sayfa Web Tasarım 404 Hatası Çözümü Nasıl Yapılır

404 Hatası Çözümü Nasıl Yapılır

491
1
404 hatası çözümü
404 hatası çözümü

404 hatası nedir, 404 hatası çözümü nasıl yapılır sorusu birçok webmaster için en önemli konulardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. 404 hatası anlamı istenilen sayfanın artık yerinde olmadığıdır. Kullanıcı istediği sayfaya erişemeyince “404 – File or directory not found” ya da “404-not found” hatası almaktadır. Peki 404 hatası çözümü nasıl yapılır, 404 hatası neden olur, 404 hatası nasıl düzeltilir yazımızın devamında…

404 hatası alınan sayfalarda kullanıcının kafası karışır ve kullanıcı bir daha ziyaret etmemek üzere o internet sitesini terk eder. Bu durum webmasterlar için hem ziyaretçi hemde prestij kaybı olarak geri dönmektedir. Webmasterlar bu konuda kullanışlı bir 404 hatası ekranı hazırlayarak kullanıcıyı başka bir linke yönlendirebilir yada yayından kaldırılmış olan sayfayı google webmaster üzerinden kaldırması gerekir.

Yoast Seo Kullanımı-SEO Uyumlu Yazı Yazmak

404 Hatası Neden Olur

404 hatası neden olur ? Bunun birçok sebebi olabilir ancak aşağıda sizler için genel sebepleri tek tek anlatmaya çalıştım.

1.Sayfanın URL si değişmiş olabilir

En sık karşılaştığımız sorunlardan birisi yayınlamış olduğumuz yazının içeriğine girip sayfanın başlığını değiştirmek istediğimizde otomatik olarak sayfanın url sinin değiştiğini unutmamızdır. Bu durum seo optimizasyonu açısından oldukça kritik bir durumdur. Çünkü sürekli 404 hatası veren bir site google tarafından arka sıralarda görüntülenecektir.

2.URL eklenti değişiklikleri

Tüm wordpress kullanıcıların ilk blog açısında mutlaka başınza gelmiştir diyebilirim. Siteyi açar açmaz yazdığınız bir yazının url formatı tarih ile başlıyordur ve siz bunu kalıcı bağlantılar ayarından muhtemelen siteadı/kategori/yazıbaşlığı şeklinde yaptıktan sonra muhtemelen yazdığınız ilk yazıların hepsi 404 hatası not found vericektir. Bu yüzden blog açar açmaz düzeltmeniz gereken konulardan biriside url link yapınız olduğunu unutmayın. Kalıcı bağlantılarınızın ayarını aşağıdaki şekilde yaparsanız kullanıcı dostu bir url yapısı elde etmiş olursunuz.

Seo Hataları 2020 Web Site Performansı Arttıran Seo Tekniği

404 hatası çözümü
404 hatası çözümü

3.Sayfa kategorisini değiştirmek

Neredeyse 1.maddeye yakın olarak örnek vermek gerekirse bir yazı yazdığınızı düşününve yazdığınız yazının eğitim kategorisi ile ilgili olsun. Daha sonra ve yazının daha çok müzik kategorisinde olması gerektiğini düşündünüz ve yazıyı müzik kategorisine taşıdınız. Yaptığınız bu davranış eski linkinizin açıldığı anda 404 hatası almanıza sebep olucaktır. Peki 404 hatası çözümü nasıl olur, 404 hatası nasıl çözülür, 404 hatası nasıl düzeltilir yazımızı okumaya devam ediniz…

Yukarıda sizlere en sık karşılaştığınız 404 hata sebeplerini yazdım. Bunların dışında eklentilerinizde yapmış olduğunuz yeni bir güncelleme, sayfanın komple yayından kaldırılması, sunucu dosyalarının eksik bir şekilde gönderilmesi de 404 hatası almanıza neden olabilir.

İyi Bir Blog Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

404 Hatası Çözümü Nasıl Yapılır

404 hatası çözümü geri döndürülemeyecek bir sorun değildir. Önemli olan 404 hatasının neden ortaya çıktığını anlamaktır. Yukarıda sizlere en muhtemel 404 hatası sebeplerini yazdım. Bunlardan yola çıkarak gerekli düzeltmeleri gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıda sizlere bu sorunu kökten çözmeye yönelik 2 yöntem göstereceğim.

1.Google Search Console ile URL kaldırma

Yayından kaldırdığınız bir yazı olduğunu düşünün bu sadece yazıyı silmekle kurtulabileceğiniz birşey değil hemen arkasından google search console ile url kaldırma yapmanız gerekmektedir. Bunun için search console a girin ve dizin sekmesinden url kaldırma seçeneğine tıklayarak yeni istek butonuna tıklayınız ardından ilgili alana kaldırmak istediğiniz yazıya ait url bilgisini girin ve “sadece bu url yi kaldır” seçeneği aktif olacak şekilde url kaldırma isteğinizi gönderin.

search console url kaldırma
search console url kaldırma

2.Wordpress için Redirection eklentisi (301 yönlendirme)

WordPress kullanıcıları için redirection eklentisi mükemmel bir eklenti olarak 404 hatası aldığınız sayfalarınıza 301 yönlendirmesi yapabiliyorsunuz. Bunun için eklentiler kısmından uygulamayı indirin ve ardından uygulamayı etkinleştirin. Daha sonra Source URL kısmına yönlendirmek istediğimiz sayfanın URL adresini giriyoruz. “Match:URL only” “Action:Redirect to URL” olarak kalsın. Target URL kısmına ise hedeflediğimiz URL adresini yani yönlendirmenin hangi adrese yapılmasını istiyorsak o URL adresini giriyoruz ve Add Redirection dedikten sonra 301 yönlendirme işlemi tamamlamış oluyoruz. Artık 404 sayfa hatası sitenizden kalkmış oluyor.

redirection eklentisi
redirection eklentisi

Web Siteleri İçin En İyi Resim Optimizasyon Araçları

1 YORUM

  1. I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
    A couple of my blog readers have complained about my website
    not operating correctly in Explorer but looks great
    in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this
    problem?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here