Ana sayfa Teknoloji Youtube için Yeni Vergi Sistemi Nedir, YouTube Vergisi İçin Kazanç Limiti Nedir?

Youtube için Yeni Vergi Sistemi Nedir, YouTube Vergisi İçin Kazanç Limiti Nedir?

209
0
Youtube için Yeni Vergi Sistemi

Youtube için yeni vergi sistemi ile içerik üreticileri vergi sisteminin içine dahil edildiler. Telifle çalışan veya sosyal medya platformlarında fenomen olan çok sayıda kişi var. Yeni sistem bu kişileri vergi ödemekle zorunlu kıldı. Youtube, dünyada ve ülkemizde en fazla kullanılan sosyal platformlardandır. Youtube kanalı olup çeşitli içerikler üreten Youtuberler var.

YouTube’de kanal açmak son derece kolaydır. Ancak açılan kanalda belli abone sayısına ulaşmak, izlenmek ve beğenilmek zor ve zahmetlidir. Zahmetli yolda ilerleyerek ciddi rakamlarda aboneye ulaşan kanallar var. YouTube vergi sistemi, 500 bin TL üzerinden kazanç elde edenleri ticari bir kurum olarak nitelendiriyor.

Kanalından yayın yaparak veya içeriklerini kullanarak 500 bin üzerinden kazanç elde edenlerden vergi alınacak. Gelir Vergisi Kanunu 37. Maddeye göre ticari kazanç elde ettiklerine hükmedilmektedir. YouTube sosyal platformunda içerik üretenler iki farklı yoldan kazanç elde ederler. Kazanç yolları şunlardır;

  • Yapılan videoların izlenmesi karşılığında Google Limited Ireland tarafından karşılanan reklam gelirleri
  • YouTube videosu yayınlanırken aralara yerleştirilen reklamlar vardır. Sponsorluk anlaşmaları neticesinde gösterilen reklamlardan gelen gelirler

Youtube için Yeni Vergi Sistemi

YouTube Vergisi İçin Kazanç Limiti Nedir?

Kendisine içerik üretme konusunda güvenenler için sosyal medya güzel bir kazanç kapısıdır. Sosyal platformlara içerik üretenler kendilerine bir kanal açarak kazanç elde edebilirler. Kendi kanal açmayanlar profesyonel ajanslar aracılığıyla para kazanırlar. Kişi kullandığı yönteme göre YouTube için vergi sistemi ile vergilendirilecek.

Aslında çok eskiden beri YouTuberler vergiyle mükelleflerdi. Ancak Gelir Vergisi Kanunu 18. maddesinde teliften elde dilen kazançlar muaf tutuluyordu. Yeni YouTube vergi sistemi ile telif kazançları konusuna açıklık getirilmiş oldu. Madde 37’ye göre teliften elde edilen kazanç 500 bin lirayı geçtiğinde vergi ödemek zorunda kalacak. Diğer ticaretle uğraşan kişiler gibi muamele görecekler.

Yeni sisteme göre YouTube gibi sinemadan, şiirden, senaryodan, kitaptan telif alan herkes aynı şekilde vergiyle mükellef olacaklar. Ticaretle uğraşan kişiler gibi yıllık beyanname vermeleri, fatura kesmeleri, defter tutmaları muhtasar ve KDV vermeleri gerekecek. Vergi sisteminde değişiklik yapılmadan önce bir lira kazanan da 1 milyon kazanan da aynı muameleyi görüyordu.

Maliye Bakanlığı, YouTube’nin ülkemizde popüler olmaya başladığı andan itibaren aynı şeyi düşünüyordu. Yani belli bir limitin üzerinde kazanç elde edenlerin vergi ödemesi gerektiği Maliye Bakanlığı’nda hakim düşünceydi. Maliyenin denetimleri az olduğundan vergi konusu ihmal ediliyordu. Ancak YouTube için yeni vergi sistemi sayesinde geriye dönük dahi vergi alınabiliyor. Yani teliften kazanç elde ediyorsanız 2016 yılından vergi borcunuz çıkabilir!

Youtube için Yeni Vergi Sistemi

1 Milyon İzlen 40 Bin Dolar Kazan

Ülkemizde binin üzerinde YouTuber var. Bunların bazılarının kazançları ciddi anlamda yüksek. 10 bin kazananlar olduğu gibi 1 milyonun üzerinde kazananlar da var. Ortalama kazancın 100 bin olduğu ifade edilmektedir. Türkiye’de her yaştan Youtuber var. Bazıları 18 yaşının altında. Kimileri 18 yaşının altındaki bireyin vergiden muaf olması gerektiğini düşünmektedir. Ancak elde ettikleri kazançlar düşünüldüğünde yaşın vergi ödemeye engel olmadığı ortaya çıkmaktadır.

1 milyon kez izlenen kanalın sahibi 4 bin ile 40 bin dolar arasında bir kazanç elde ediyor. Ülkemizin vergi daireleri İrlanda üzerinden gelen Google akışını takip edebilmektedir. Hesap akışlarını takip ederek elde ettiği bilgilerle kullanıcıların vergilerini hesaplamak mümkün olmaktadır.

Serbest olarak çalışmayı seçenler, Youtube için yeni vergi sistemi ile şirket kurmak zorunda kalacaklar. Kurdukları şirket, mali müşavire bağlı çalışacaktır. Kazancı 500 bin olan ticaret erbabı ile sosyal medya fenomenleri vergi konusunda eşitlenmiş olacak. Yeni kanunla birlikte kazanç elde eden herkesin kazancı kayıt altına alınmış olacak. Kayıt altında olan hesaplardan vergi alınarak resmileştirilecek.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here