Ana sayfa Teknoloji Yapay Zeka Nedir, Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Yetenekleri Nelerdir?

Yapay Zeka Nedir, Nasıl Çalışır? Yapay Zekanın Yetenekleri Nelerdir?

253
0
Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Yapay zeka nedir? Yapay zeka, bir bilgisayarın yada bir robotun insan eylemlerini gerçekleştirebilmesidir. Yapay zeka 1940’lı yıllarda bulunmuştur. Geçmişten günümüze bilim insanları sayesinde gelişerek gelmiştir. Şu an hala geliştirme işlemlerine devam edilmektedir. İnsanın düşünebilme yeteneğindeki yöntemleri analiz ederek oluşan yapay zeka, hayatlarımızı kolaylaştırmak adına büyük bir buluştur.

Yapay zeka için aslında insan gibi düşünüp insan gibi davranmasıdır diyebiliriz. Bir bilgisayarın yada robotun insanların görevlerini yerine getirmesi, günlük hayatta da insanlığa yarar sağlamaktadır. Sadece basit görevler değil aynı zamanda karmaşık gördüğünüz problemleri de insan beyni gibi analiz edebilmektedir. Böylece aynı insan beyni gibi çözüm üretmektedir.

Teknolojinin gelişmesi, evimizde bize yardımcı yapay zekaların olmasına da olanak tanımaktadır. Peki yapay zeka nedir? Nasıl çalışmaktadır? En çok merak edilen konular arasında yapay zekanın çalışma işlevi vardır. Yapay zekanın nasıl çalıştığı ve ayrıntılar yazımızda!

Yapay Zeka Nasıl Çalışır?

Yapay zeka, insan beyni gibi çalışır. Böylece akıl gerektiren tüm sorunları çözebilir. İnsan eylemlerini rahat bir şekilde takip edebilir ve gerçekleştirebilir. Elbette ki ki tüm bunların olabilmesi için insan bilgisi gerekmektedir. Çünkü belli kalıpların tanınması ve bu sisteme yüklenmesi gerekir.

Yapay zeka, insanlar bir karar aldıkları zaman bu kararları uygulamak için programlanır. Bunu yapabilmesi için de insan tecrübelerinden olabildiğince fazla yararlanmaktadır. Konuşmak, banka hesaplarını yönetmek, aramaların kontrolünü sağlamak gibi eylemleri rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır?

Var olan bir durumu gözlem yaparak geliştiren ve uygulayan bu sistem insanları en başlarda şok etmiştir. Fakat bugün cebimizdeki telefonlarda bile yapay zeka vardır. Problemleri çözmek için çalışan yapay zeka, istenilen her duruma tepki vererek verdiğiniz görevleri yapabilir.

Yapay Zekanın Diğer Yazılımlardan Farkı Nedir?

Yapay zeka, tamamen insan beyni gibi çalışmaya programlanmıştır. Dünya üzerinde düşünebilen ve en zeki varlık, insandır. Yapay zekayı tanımak istiyor ve merak ediyorsanız, insana özgü hareketlerin takibine bakabilirsiniz. Çünkü yapay zeka, insan yapısını taklit ederek var olmuştur. Yapay zekanın diğer yazılımlardan en büyük farkı ise; insan zekasını ve davranışlarını taklit edebilmesidir.

Son zamanlarda yapay zeka için derin öğrenme tekniği kullanılmaktadır. İnsanlar birbirleri ile iletişimi dil ile sağlar. Yapay zekada bu eylem, yazılım olarak konuşma tanıması olarak işlenir. İnsan, görerek hareket eder ve her şeyi hafızaya kaydeder. İnsan beyni, hafızasındaki bilgileri işleyerek görünen her şeyi anlamlandırır.

Şu an için elimizde olan yapay zeka, bilim insanları tarafından hala geliştirilmeye devam ediyor. Gelecekteki hedef ise; insan beynindeki donanıma sahip ve benzer bir altyapının oluşturulmasıdır.

Yapay Zekanın Yetenekleri Nelerdir?

İnsan hayatını kolaylaştırması hedeflenen yapay zekanın yetenekleri gelişmeye devam etmektedir. İşte yapay zekanın birkaç yeteneği!

  • Karmaşık verilerin çözümlenmesi,
  • İnsan konuşmasını taklit edebilme,
  • Strateji oyunlarını oynayabilme,
  • Askeri simülasyon sağlayabilmesi,
  • Fotoğraf ve video çözümlemesi yapabilmesi,

Yapay zeka nedir? Nasıl çalışır? Yetenekleri nedir? En çok merak edilen soruların arasında yer almaktadır. Tüm bu yetenekler, matematiksel optimizasyon ile sağlanır. Ayrıca yapay zeka; istatistik ve olasılık araçlarını kullanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here