Ana sayfa Teknoloji Yandex Çeviri Nedir, Özellikleri Nelerdir? Yandex Görsel Çeviri Var Mı?

Yandex Çeviri Nedir, Özellikleri Nelerdir? Yandex Görsel Çeviri Var Mı?

303
0
Yandex Çeviri

Yandex çeviri nedir? Yandex, Rusya merkezli arama motorudur. 1997 yılında kurulmuş olan Yandex çeviri alanında da hizmet sunmaktadır. Akıllı ürünler alanında dünyanın sayılı teknolojik şirketleri arasına girmiştir. Web hizmeti, kullanıcılarına çevirim içi ve dışı olarak yardımcı olmaktadır. Kullanıcılarına en yüksek seviyede bilgi sunmaktadır. Aramada yüksek performans sağlayan Yandex, navigasyon ve ulaşım alanında çeşitli ürünleri dünya geneline sunmaktadır.

İnternet sitelerini, metinler, bir dilden başka bir dile çevirmek isteyenler Yandex’den çeviri hizmeti kullanabilir. Günümüzde aktif olarak kullanılan hizmet, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaktadır. Sistemin bir sözlüğü bulunuyor. Bu sözlük bugüne kadar yapılan metin analizlerinden meydana getirilmiştir. Yazılan metni çevirmek için sistem öncelikle veri tabanını tarar. Veri tabanındaki kelimelerle karşılaştırma yaptıktan sonra dil modelleriyle karşılaştırır. Dil modelindeki karşılaştırma neticesinde metnin geneline bağlı kalınarak çeviri gerçekleştirilir.

Çeviri Yandex Nedir? 

Yandex daha çok arama motoru olarak kullanılır. Farklı dillerdeki sitelerde araştırma yaparken çeviriye ihtiyaç duyulur. Çeviri Yandex’in üzerinden çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Hizmeti bilgisayar üzerinden kullanmak mümkündür. Ancak işletim sistemlerinin mağazalarından uygulama olarak indirip kullanmak da mümkündür. Play Store’den indirdiğiniz uygulamayı daha pratik kullanırsınız.

Bilgisayar üzerinden yapılacak işlemler için öncelikle arama kısmına Yandex’te çeviri yazılmalıdır. Ekranda listelenenlerden en üstteki ana sayfa tıklanmalıdır. Tıklandığında açılan sayfada çevrilmesi istenen metnin yapıştırılacağı veya yazılacağı alanla yapılan çevirinin çıkacağı kısım bulunur. Çevrilmesi istenen metinin öncelikle dili seçilmelidir. Ardından hedeflenen hangi dile çevrilecekse seçilmelidir. Web hizmetinde sadece metin çevirisi yapılmaz. Aynı zamanda şunların çevirileri de yapılmaktadır;

  • Web sitesi
  • Görsel
  • Belge

Çeviri sadece birkaç saniye sürecektir. Metin çevirisi sadece yazılarak yapılmaz. Yanlış yazmayı engellemek için hataları otomatik düzelten bir sistem vardır. Yazmakla zaman kaybetmek istemeyenler sesli arama yapabilirler. Metnin yazılacağı alanın üst kısmında yer alan mikrofon tıklanarak metin sesli okunabilir. Okunan metnin çevirisi anında yapılacaktır.

Yandex Çeviri

Yandex Görsel Çeviri

Yandex, çeviri alanındaki ilk hizmetin, 2006 yılında vermeye başladı. İlk çeviriler Arapça ile İngilizce arasındaydı. Aradan geçen 15 yıl içinde firma kendini geliştirdi ve 100’den fazla dilde çeviri yapabilmektedir. Yapay zekanın ürünü olan Yandex görsel çeviri de yapabilmektedir. Google ile aralarında yaşanan rekabetten kaynaklanan bu hizmetler kullanıcıları için etkileyici sonuçlar vermektedir. Teknolojinin müthiş bir neticesi olan Yandex’e görselinizi farklı dile çevirtebilirsiniz.

Yandex, çeviri hizmetine yeni bir teknoloji ekledi. Optik Simge Tanıma Teknoloji olarak bilinen bu gelişmeyle artık görseller çok hızlı bir şekilde farklı dile çevrilecek. Yeni teknoloji İOS ve Android cihazlarla uyumludur. Mobil uygulamalarda kullanılacak olan teknoloji, fotoğraflar üzerinden tercüme yapmıyor. Cihazın kamerasına yansıyan görseldeki yazıyı çevirmektedir.

Dilini bilmediğiniz bir ülkeye gittiğinizde tabelaları anlamakta zorlanırsınız. Yandex’in görsel çeviri hizmeti işte tam da burada imdadınıza yetişecek. Çeviri ekranına tabelada yazılı olanı tekrar yazmanıza gerek yok. Uygulamayı açıp telefonunuzu görsele tutmanız çeviri için yeterli olacaktır.

İngilizce Türkçe Çeviri Yandex

Google ile Yandex ciddi bir rekabet içindeler. En iyisini yapma konusunda yarışmaktalar. İngilizce Türkçe çeviri Yandex ile daha seri ve eksiksiz yapılmaktadır. Ülkemizden Yandex çeviri hizmetlerine giriş yapan bir kullanıcının karşısına İngilizce Türkçe çeviri çıkmaktadır. Çünkü ülkemizde yabancı dil olarak ağırlıklı İngilizce kullanılmaktadır. Ayrıca netteki sitelerin çok büyük bir kısmı İngilizce’dir. Akademik araştırma yapanlar da İngilizce metinlerle sıklıkla karşılaşmaktadır.

Hizmet 10 bine kadar olan metinleri tek seferde ve hızlıca çevirebilmektedir. İngilizce başta olmak üzere 99 dilde karşılıklı çeviri yapılmaktadır. Araştırma ve karşılaştırma yapanlar Yandex çeviri konusunda Google’den birkaç adım daha önde demektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here