Ana sayfa Teknoloji UDF Dosyası Açma Nedir? Nasıl Yapılır? UDF Dosyası Açma Programları

UDF Dosyası Açma Nedir? Nasıl Yapılır? UDF Dosyası Açma Programları

77
0
UDF Dosyası Açma Nedir? Nasıl Yapılır? UDF Dosyası Açma Programları

UDF dosyası açma, bilgisayar kullanan kişiler tarafından merak edilen ve bilinmesi gereken bir dosya uzantısıdır. Bilgisayarlarda kurulan ve indirilen belgelerin açılması için birçok farklı dosya uzantısı mevcuttur. Bunların içlerinde UDF dosya uzantısı da yer almaktadır. Bu dosya uzantısı Adalet Bakanlığı’nın veri tabanında da bulunan bir uzantı türüdür. UYAP bağlantılı tüm dosyalar bu uzantı ile açılmaktadır.

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemidir. Adalet Bakanlığı’nın farklı yargı ağlarındaki iletişim bu uzantı ile sağlanmaktadır. Yargı sistemi ile doğrudan bağlantılı olan tüm işlemler buradan geçmektedir. iyi veya kötü tüm bilgiler bu sistemden takip edilebilir. Bu sistemdeki dosyalar da UDF dosya uzantısı ile iletişimde kullanılmaktadır. Bu sayede tüm kamuoyu resmi kurumlardaki bilgilerden yararlanabilir.

Her bir vatandaş kendisi ile ilgili hukuki bir süreç varsa bu sistemden rahatlıkla takibini sürdürmektedir. Bu sistemde bulunan tüm dosyalar ve belgeler UDF dosyası ile kişilere iletilmektedir. Ancak Bakanlığın kullandığı bir sistem olmasından dolayı, bilgisayarda farklı programların olması gerekmektedir. UDF dosyası açma programları sayesinde tüm belge ve dosyalar sistemde görüntülenebilmektedir.

Bilgisayarlarda dosya uzantısını açacak program bulunmuyorsa, belgelere ulaşım sağlanamaz. Bu yüzden de gerekli tüm programların bilgisayara yüklenerek, işlem yapılması gerekmektedir. UDF dosya uzantısını açmak için bu programlar kolay bir şekilde yüklenir ve kullanılır. Hukuki süreçlere dahil olan tüm vatandaşların, bu programları edinmesi gerekmektedir.

UDF Dosyası Açma Nedir? Nasıl Yapılır? UDF Dosyası Açma Programları

UDF Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

UDF dosya açma, sistemin belirlediği programlar ile oldukça basit olmaktadır. Bu programların yüklenmesi dosyaların açılmasını kolaylaştıracağı gibi, erişim sorunlarının da yaşanmasını önlemektedir. Eğer bu programlar ile UDF dosyası açılmasını istenmiyorsa, UYAP internet sitesine giriş yapılması gerekir. Buradan kişilere verilen adımlar takip edilerek, UDF dosyaları açılabilmektedir. UDF dosya açma işlemi program sayesinde kolay bir şekilde yapılmaktadır.

UYAP Doküman Editörü şekli ile hazırlanan program, UDF uzantılı tüm dosyaları açma yetkisine sahiptir. Ancak bu programın kullanılabilmesi için bilgisayara JAVA programının yüklenmesi gerekmektedir. JAVA programını bilgisayara indirdikten sonra UYAP Doküman Editörünü indirmek gerekmektedir. UYAP doküman bilgisayarın masaüstüne .zip uzantısı ile gelmektedir. Tüm .zip uzantısına sahip dosya tipleri ise WİNRAR programı ile açılır.

Dosyaların yüklenmesinin ardından kurulum sırasında sağ tık yaparak işleme devam edilir. Sağ tık yapılan dosyaya yönetici olarak başlat komutu verilir. Bu sayede oluşabilecek tüm sorunların önüne de geçilir. Siyah ekran alma yada dosya kurulamaması gibi sorunlarla bu komut sayesinde karşılaşılmaz. Eğer sağ tık yapmadan dosya üzerine çift tık yaparsanız bazı sistemsel sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden ‘’Yönetici Olarak Başlat’’ komutu son derece önemli olmaktadır.

UDF Dosyası Açma Nedir? Nasıl Yapılır? UDF Dosyası Açma Programları

UDF Dosyasını Açma Programları Hangileridir?

UDF dosyası açma programları, hukuki süreçlerle ilgilenen tüm vatandaşları doğrudan ilgilendirmektedir. Bu yüzden dosya uzantısını açma programları önemli olmaktadır. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’ne bağlı tüm dosyalar UDF uzantısına sahiptir. Birkaç program ile kolaylıkla dosyalara ulaşmak mümkündür. UDF dosyalarına ulaşmak için gerekli programlar sırası ile aşağıdaki gibidir.

  • UYAP Döküman Editörü
  • JAVA
  • WinRAR

Öncelikli olarak dosyaların açılması için UYAP Döküman Editörü programı indirilmelidir. Bu program UYAP resmi sitesinde yer almaktadır. UYAP Destek panelinden, UYAP Editör yazan alana tıklandığında, program otomatik olarak masaüstüne inmeye başlayacaktır. Eğer inmiyorsa bilgisayar işletim sistemi sorusuna, kendi işletim sisteminizi seçerek devam etmelisiniz. İndirilen dosyayı sağ tık yaparak ve boş bir klasöre alarak ‘’Buraya Çıkart’’ seçeneğine basın.

Buraya çıkart seçeneği ile birlikte bir UKI_V5.0.0.exe dosyası açılacaktır. Bu dosyaya sağ tık yapıp ‘’Yönetici Olarak Çalıştır’’ dediğimizde yükleme için ilk adım tamamlanmış olacaktır. Kurulumun tamamlanması için iki adet soru ile karşılaşılmaktadır. İki soruya da ‘’İleri’’ seçeneği ile devam edebilirsiniz. Tüm bu adımlardan sonra ekrana gelen yükleme paneline ‘’Yükle’’ komutu verin. Ardından izinlere ‘’Evet’’ diyerek yükleme işlemini sonlandırın.

İzinlerin ardından yükleme işlemi tamamlanmış olur. Daha sonra karşınıza gelen ‘’Son’’ paneline tıklayın. Böylece UYAP Doküman Editörü bilgisayarınıza yüklenmiş oldu. Sisteme giriş yaparak tüm UDF dosya uzantılı belgelere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak WinRAR ve JAVA programları olmadan UYAP Doküman Editörü’nün kullanılamayacağını unutmayın! Bu programlar, kendi resmi sitelerinden kolay bir şekilde indirilmektedir. Programlar, bilgisayara kurulduktan sonra UYAP Doküman Editörü otomatik olarak kendini açacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here