Ana sayfa Teknoloji Telegram Ne İşe Yarar ? Telegram Nasıl Kullanılır ?

Telegram Ne İşe Yarar ? Telegram Nasıl Kullanılır ?

299
0
telegram ne işe yarar
telegram ne işe yarar

Uzun bir aradan sonra herkese selamlar. Dönem dönem oluşan yoğunluğum sebebiyle bloğa içerik ekleyememiştim. Son zamanlarda Twitter vb. sosyal medya uygulamalarında gündem olan Whatsapp’ın veri politikasını değiştirmesi üzerine insanlar yeni mesajlaşma uygulamalarına yöneldi. Bunlardan en çok bilinen uygulamalardan birisi de Rus yapımı Telegram oldu. Peki Telegram nedir ne işe yarar, Telegram güvenli mi , Telegram nasıl kullanılır sorularının aklınızda cereyan ettiğinin farkındayım. Sizler için bu yazımızda Telegram’ı baştan aşağı inceledim. Aklınıza takılan tüm soruları yorumlar kısmına yazabilirsiniz.

Artan digitalleşme üzerine sms in yerini alan sosyal medya uygulamalarının yanında telefonlarımızın olmazsa olmazı anlık mesajlaşma uygulamalarıda yerini almış durumda. Dünyada en yaygın popüler mesajlaşma uygulaması olan Whatsapp’ın veri ilkelerinde yapmış olduğu değişiklik ile özellikle Türkiye’de uygulamayı kullanan birçok kişi veri gizliliği sebebiyle uygulama ile yollarını ayırmış bulunuyor. Peki bundan sonra ne olacak ? Smsler geri mi geliyor 🙂 Tabikide hayır.

Telegram nedir ne işe yarar ?

Ana merkezi Londra’da olan Telegram uygulamasını Pavel Durov ve Nikolai Durov adlı 2 rus kardeş kurdu. Kurulduğu yıllardan bugüne birçok ülkede yasaklanan Telegram bir zamanlar Rusya’da yasaklanmıştı. En son yapılan değişiklikle Rusya’da kullanıma açıldı. Uçtan uca şifreleme yöntemiyle kişilerin mesajlaşma konusundaki veri güvenliğini üst düzeye çıkaran anlık mesajlaşma uygulaması Telegram içerisinde Whatsapp’dan daha fazla özellik olduğunu düşünenlerdenim.

Telegram son zamanlarda uygulama birçok yasadışı faaliyetler (borsa manipülatörleri, illegal veri paylaşımı vb.) için kullanılıyor olsada hala milyonlarca insanın kullanmış olduğu en güvenilir anlık mesajlaşma uygulamalarından birisidir. Hemen hemen birçok uygulamada bahsedilen en iyi güvenlik yöntemlerinden birisi olan uçtan uca şifreleme yöntemi ile mesajlarınız güven altında. Peki uçtan uca şifreleme yöntemi nedir ? Uçtan uca şifreleme yöntemi en basit ve yalın haliyle anlatıcak olursak gönderdiğiniz mesajın sadece alıcı cihaz tarafından okunabilmesini sağlayan şifreleme yöntemidir. Bu güvenlik yöntemini oldukça faydalı görünse de sınırları olduğunu bilmekte fayda var. Başka bir yazımızda detaylarından bahsedicez. Biz şimdi Telegram nedir ne işe yarar, Telegram nasıl kullanılır, Telegram özellikleri nelerdir devam edelim 🙂

Telegram özellikleri nelerdir ?

  • Şirketin bizlere sunmuş olduğu en güzel özellik yukarıda belirttiğim gibi uçtan uca şifreleme yöntemiyle Telegram dahi mesajlarımızı okuyamıyor.
  • Mesajların üçüncü taraflarla paylaşılması engellenir.
  • İsteyenler gönderilen mesajı belirli bir süre sonunda her iki taraftan da silebilir.
  • Whatsapp’daki gibi son görülme özelliği kapatılabilir.
  • Masaüstünden de erişilebilir.
  • Yazışmaları ekran görüntüsü almak istediğinizde karşıdaki kişiye bildirim gider.
  • Uygulamaya telefon numarası üzerinden üye olunsa da karşınızdaki kişiye telefon numaranızı vermeden kullanıcı adı ile mesajlaşabilirsiniz.
  • Görüntülü ve sesli mesajlaşma imkanı sunmaktadır.
  • Benim en çok hoşuma giden özelliği ise 1,5 GB a kadar dosya gönderme boyutu olmasıdır.

Evet arkadaşlar yukarda sizler için Telegramın temel özelliklerinden bahsettim. Burada bana göre diğer anlık mesajlaşma uygulamarından en büyük fark yaratan 2 özellik bulunmaktadır. 1.Karşınızdaki ile mesajlaşmak istediğinizde telefon numaranızı paylaşmayabilirsiniz. 2.Dosya transferi konusunda oldukça cömert olmaları (1,5 GB) Bildiğiniz üzere Whatsapp’da 30 fotoğraf gönderme limiti bulunmaktadır.

Telegram nasıl kullanılır ?

Şimdi sıra Telegram nasıl kullanılır sorusunda. Anlık mesajlaşma uygulası olan Telegram App Store ya da Google Play Store üzerinden indirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Play Store’da indirmek için tıklayınız.

App Store’da indirmek için tıklayınız.

Telegramın bizlere sunmuş olduğu en güzel özelliklerden birisi olan masaüstü erişimi sayesinde telefonunuzu internete bağlı bir bilgisayarla eşleştirerek yazışmalarınızı sadece telefon üzerinden değil Telegram Web ile yapabilirsiniz. Yapmanız gerekenler oldukça basit aşağıdaki adımları uygulayarak Telegram Web’e erişebilirsiniz.

1.Telegram Web’e ulaşmak için tıklayınız.

2.Platforma girdikten sonra telefon numaranızı istenilen yere girip sağ üst köşedeki Next butonuna tıklayınız.

Telegram Web
Telegram Web

3.Telefonunuza gelen Telegram giriş numarasını sisteme girdikten sonra Telegram Web kullanıma hazır.

Telegram görüntülü konuşma nasıl yapılır ?

Telegram sunmuş olduğu görüntülü ve sesli görüşme yapabilme özelliği sayesinde arkadaşlarınızla kesintisiz görüntülü konuşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Telegram görüntülü konuşma nasıl yapılır sırasıyla aşağıdaki adımları takip edelim.

1.Öncelikle telefonunuzdan Telegram uygulamasını açın.

2.Görüntülü ya da sesli görüşme yapmak istediğiniz kişiyi sohbet listesinden açın.

3.Altta fotoğrafta görüldüğü üzere kişinin fotoğrafının yanında yer alan 3 nokta simgesine basın.

4.Görüntülü görüşme yapmak isterseniz Video Call, sadece sesli görüşme yapmak isterseniz Call tuşuna basınız.

Telegram görüntülü görüşme
Telegram görüntülü görüşme

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here