Ana sayfa Teknoloji Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır En İyi Yöntem

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır En İyi Yöntem

3964
0
suya düşen telefon
suya düşen telefon

İnsanlar cep telefonlarıyla tatile gittiğinde çoğu zaman denizin altında fotoğraf, video çekimleri yapmayı denerler. Bu girişimin sonunda telefonunuzu sudan çıkardığınızda ekranın gidip geldiğini ya da çalışmadığını görürsünüz. Bu durumda hemen paniğe kapılmayın, sizlere aşağıda önereceğimiz yöntemle %80 in üzerinde suya düşen telefonu kurtarma şansınızı arttıracağız. Sizler için suya düşen telefon nasıl kurtarılır adım adım anlatıyoruz…

Telefonlar hayatımızın önemli bir parçasıdır. Ve bu önemli teknolojik aletlere yeri geldiğinde yüklü miktarda paralar ödeyerek alırız. İstenmeyen kaza durumlarında telefonunuz suya düşmüş olabilir. Ne yapıcağını şaşırmış olabilirsiniz, servise göndermeden önce yapıcağınız şeylerle suya düşen telefon kurtarma operasyonunu yapabilirsiniz 🙂

Birçok kişi telefonu suya düştüğünde panikler ve bozulduğunu zanneder, telefon suya düştü titriyor ya da telefon suya düştü kamera bulanık gibi uyarılar alanlar biliniz ki telefonunuz bozulmuş değil, birkaç acil müdale yapılmayı bekliyor 🙂

Samsung Parmak İzi Sensörü Hızlandırma Nasıl Yapılır

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır ?

1.Telefonum suya düştü diyenler için uygulamalarımıza başlıyoruz. Yapmanız gereken ilk şey telefonunuzu 3-4 saniye içinde hemen sudan çıkarmalısınız. Çünkü su telefonunuzun içine kısım kısım girmekte zaman ilerledikçe en derinlere kadar ulaşmaktadır.

2.Telefonu sudan çıkardıktan sonra telefon suya düştü açılıp kapanıyor gibi tepkiler görebilirsiniz korkmayın. Yapmanız gereken ilk şey hemen telefonu kapatın ve kuru bir bez ile telefonu çok sallamadan her yerini silin ve kurutun.

suya düşen iphone
suya düşen iphone

3.Telefonu kuruladıktan sonra hafıza ve sim kartına varana kadar bütün parçaları sökün. Bazıları bataryası çıkmayan telefon suya düştü gibi yorumlarda bulunmakta bu telefonlar içinde en azından sökülebilen tüm parçaları sökün ve kesinlikle telefonun suyunu çıkarmak için sallamayın.

4.Telefonu parçalarına ayırdıktan sonra boş kalan delikleri kulak temizleme çöpleriyle ince ayrıntısına kadar silin ve kurutun. Bezle sildiğiniz telefonunuz bütün köşeleri kurumamış olabilir burası önemli bir konu.

5.Telefonun tüm parçaları söküldükten ve iyice kurulandıktan sonra marketten alıcağınız 1 kg pirincin içine telefonunuzu koyun. Burada dikkat etmeniz gereken şey telefonunuzun hava almaması gerekiyor. Bu konuda sizlere büyükçe bir kavanozun içine pirinci daha sonra da telefonu koyup kavanozun kapağını kapatmanızı öneririm.

6.Suya düşen telefon kaç saat pirinçte kalmalı ? Pirinç içerisinde 24 saat kalması çoğu zaman yeterli olurken bazen yeterli olmayabilir. Bu yüzden 36 saat bekletmenizi tavsiye ederim. Suya düşen telefon neden pirince koyulur ? Pirinç telefonunuzun içindeki nemi ve suyu çekme konusunda müthiş bir çözümdür.

NASA Doğum Günü Fotosu Nasıl Alınır ?

Suya düşen telefon nasıl açılır ? Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra telefonu full şarj etmeyin deneyin eğer şarj alıyorsa yüksek ihtimalle açılacaktır. Eğer şarj edilmiyorsa içindeki bataryayı söküp öyle şarj etmeyi deneyin. Eğer şarj oluyorsa piliniz bozulmuş demektir. Yeni bir pil alarak yola devam edebilirsiniz 🙂

Suya Temas Eden Telefona Yapmamanız Gerekenler

Yukarıda sizlere suya düşen telefonlara yapmanız gerekenleri anlattık. Şimdi ise maddeler halinde yapmamanız gerekenleri sıralayalım. Suya düşen telefona yapılmaması gerekenler:

1.Sudan çıkarır çıkarmaz çalışıyo mu diye merak edip şarja takılmamalı.

2.Birçok kullanıcının en çok yapmış olduğu hatalardan biriside telefonu kurutmak için saç kurutma makinesiyle ekranı kurutmaya çalışmasıdır. Bu ekrandaki devreleri yakabilir başınıza daha büyük bir iş açabilir.

telefon suya düştü pirinç
telefon suya düştü pirinç

3.Suya düşen telefonun içindeki suyu tahliye etmek için telefonu kesinlikle sallamayın.

4.İçindeki suyu çekmek için elektrik süpürgesi kullanmayın. Elektrik süpürgesi statik elektrik oluşturabilir ve suyun başka noktalara gitmesini sağlayabilir.

Suya Düşen Telefonla İlgili Sık Sorulan Sorular

Yukarıda suya düşen telefona ne yapılmalı adım adım sıralanmıştır. Aşağıda suya düşen telefonlarla ilgili en çok sorulan soruları cevaplandırıyoruz.

Suya düşen telefon çalışır mı ? Bu konuda bir garanti malesef ki veremiyoruz. Yukarıda bahsettiğimiz gibi telefonunuz suyla temas ettikten birkaç saniye sonra içinden çıkarrırsanız %80 ihtimalle bu yöntemle kurtarılcaktır. Suya düşen telefonlarda anakarta kadar ulaşan telefonlar oksitlenir ve çalışması mümkün olmaz bu zamanda mecburen teknik servise vermek gerekir.

Telefon suya düştü garantiye girer mi ? Suya düşen telefonların içinde şirketler bizlerin göremeyeceği özel kısımlara renkli etiketler koymaktadır. Telefonun suya düştüğü nasıl anlaşılır ? Örnek vermek gerekirse yapmış oldukları sistemle mavi olan etiket su içine girince ve suyla temas edince kırmızıya boyanmaktadır. Teknik servisler cihazın içini açtığında buradan telefonunuzun suya düştüğünü anlarlar bu nedenle kullanıcı hatası olduğundan garanti kapsamına girmez.

Telefon suya düştü dokunmatiği çalışmıyor ? Muhtelemelen su telefonunuzun ekran ve dokunmatik soketlerine kadar ulaşmış ve oksitlenme yaşanmıştır. Bu durumda yapacağınız çok birşey bulunmmakta en yakın servise götürebilirsiniz.

Android Video İndirme Uygulamaları TOP 5

Suya düşen telefon kaça yapılır ? Kullanıcıların en çok merak ettiği sorulardan biriside suya düşen telefonun tamiri ne kadar mal olur ? Bu konuda net rakamlar hiç bir servis telefon incelenmeden verilemez. Ama şu söylenebilir eğer telefonunuzda su anakarta gitmediyse ve kulaklık girişi gibi noktalarda durduysa çok bir fiyat çıkartılmaz. Fakat dokunmatiğe zarar vericek şekilde tuş soketlerine kadar ulaştıysa kamera mekanızması su aldıysa işiniz biraz zor olabilir. Bu halde telefonu tamir ettirmek yerine telefonunuz ucuzsa yeni bir telefon alınması daha mantıklı olabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here