Ana sayfa Grafik Tasarım Statik İp Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Statik İp Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

74
0
Statik İp Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Statik ip nedir dediğimizde aklımıza ilk gelen şeylerden biri durgun ve değişmeyendir. Aslında statik iplerde aklımıza gelen kelimelerle benzer görevleri vardır. Statick ip adresleri değişmezler ve oluşturulduğu andan itibaren aynı kalan ve sayılar olarak okunun adreslerdir. Bu adreslerde internete bağlanan cihazların hem kimliği hem de telefon numarası olmuştur. Statik İp adresler özeldir ve şahısların özel isteği ile oluşturulur.

Statik ip adres almak için internet servisiniz ile görüşmelisiniz. İp adresleri ikiye ayrılır bir diğeri ise dinamik ip adreslerdir dinamik ip adresleri statik ip adreslerinden farklıdır. Geçici olarak şahsınızın isteği üzerine değil internet servis sağlayıcınız tarafından otomatik atılır. Peki neden 2 farklı ip adres tipi var? Bu sorunun cevabı günümüzde gelişen teknoloji ve internete karşı artan bağımlılık ile farklı ihtiyaçlar olmuştur.

Özellikle iş yerleri için internetin vazgeçilmez olduğu iş kollarında internet üzerinde yavaşlık ve dalgalanma olmamalıdır. Bu sebeple statik ip dediğimiz ve evlerde kullandığımız dinamik ip adreslerinden farklı olan bir ip oluşmuştur. Sizlerde kendi ihtiyaçlarınıza göre bunlardan birini seçebilirsiniz.

Statik İp Ne İşe Yarar?

Statik İp Ne İşe Yarar diyerek kendi internet ihtiyacı için seçenek arayan çoğu müşteri statik ip adresi konusunu merak ediyor gelin bu konuyu açıklayalım. Statik ip kullanan çoğu müşteri genellikle kendi iş yerlerinde kullanır bunun sebeplerinden biride geniş bant hızı olmuştur. İş yerlerinde olan güvenlik problemi konusunda statik ip çok daha az güvenli bir internet sunmaktadır.

Statik İp Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Statik IP adresi; şirket için özel olarak ayrılmış ve değişmeyen ip adresidir bu sebeple ele geçirilmesi kolaylaşır. Çünkü statik ip otomatik olarak değil sürekli olarak aynı adreste kaldığı için tehditlere daha fazla açıktır. Bu oluşturulan İp adresi şirketin ihtiyaçlarını karşılayacak geniş bant genişliğinde olmaktadır. Statik ip özel olarak kullanıldığı için internet trafiğine pek girmeden belirtilen ortalama hızlara sahip olmaktadır. Bu önemli özelliği de oldukça önemlidir çünkü düzenli ve sürekli olan bir internet çoğu şirket için oldukça gereklidir.

Statik İp adresine bağlanmak ve mesafe gözetmeksizin başka bir ağda uzaktan erişim için oluşturulmuş programlar ile kolay bir şekilde olmaktadır. Statik ip adresleri daha kararlı bir internet trafiği ve hızı sağlamaktadır. Bir başka özelliği statik ip adres konumu değişmez olduğu için bulunduğunuz konum ile doğrudan eşleşmektedir. Peki, statik ip nedir ve nasıl alınır? İşte detaylar!

Statik İp Nasıl Alınır?

Statik İp Nasıl Alınır almadan önce kendi internet sağlayıcımız ile görüşmeliyiz. Öncelikle dinamik ip mi yoksa statik ip mi konusunda seçim yapmalıyız. Karar vermek için statik ip aldıktan sonra bizlere sunduğu kolaylıklara bakmalıyız veya ihtiyacımızı karşılayabilmesine. Bu işlemlerden sonra statik ip hizmeti sunan internet servis sağlayıcıları ile iletişime geçmeliyiz.

Statik ip hizmeti sunan internet servis sağlayıcıları genellikle satışlarını sözleşme ile yapar. Bu sözleşme şartlarını okuduktan sonra sizler için en uygun internet servis sağlayıcısını seçmelisiniz. Sözleşme sonrası gelen statik ip kurulumu ve başlangıcı için internet servis sağlayıcısı sizlere bir tarih verecektir.

Statik ip alımından sonra yapacağınız bir diğer iş uzaktan erişim için kullanılan programlar olacaktır. Bu programlar ile satın almış olduğunuz statik ip adresi içerisinde sizlere birinci elden kontrol sağlayacaktır. Statik ip adresi aldıktan sonra statik ip adres içinde oluşabilecek çakışmaları satın almadan önce engellemek gerekir. Statik ip adresinizi aldıktan ve kullanıma başladıktan sonra geriye kalan şey statik ip adresinizi öğrenmek ve diğer bilgisayarları dahil etmek.

Statik İp Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Alınır?

Statik İp mi Dinamik İp mi?

Bu iki ip adres konusunda seçim yapmadan önce bu iki ip adres arasındaki farklara bakalım.

Statik İP

  • Statik ip ile günümüzde sürekli gelişen kullanımı sıklaşan görüntülü ve sesli iletişim için kolaylık sağlaması.
  • Değişmeyen konum ile Statik ip çok daha kesin konum hizmetleri vermektedir
  • Uzaktan erişim ile çok daha hızlı ve kolay erişim hakkı tanımaktadır.

Dinamik İP

  • Sürekli değişen ip adresleri ile çok daha fazla güvenlik sağlar.
  • Çok daha düşük ücretlerle sahip olunan bu ip adresi ile tasarruf edebilirsiniz böylece bütçenize katkı sağlarsınız.
  • Birden fazla cihaza ip adresi eklemeye haktanır ve ekstra işlemler ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Görüldüğü üzere bu iki ip adresinin birbirine üstün gelene özellikleri vardır. Bu özellikler kişilerin ihtiyaçlarına karşın farklılık gösterir. Sizlerde kendi ihtiyaçlarınız için bu iki karşılaştırmaya bakarak sizler için en doğru ip adres seçeneğine karar veriniz. Bu iki ip adres farklarına bakarak daha net söyleyeceğimiz tek şey.

Biri kişisel kullanıma uygun olurken bir diğeri ise şirket kullanıma uygun olduğudur. Fiyat farkı ve kullanım zorluğu da bu farklılıkları kanıtlar nitelikte. Seçimlerinizde bunları da aklınızda bulundurun. Bütün bu bilgiler ışığında statik ip nedir? Sorusuna güvenlik noktasında etkili bir ip adresidir, şekilde yanıt vermek mümkün olmaktadır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here