Ana sayfa Teknoloji Sosyal Medya Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal Medya Hastalıkları Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

179
0
Sosyal Medya Hastalıkları Nelerdir?

Sosyal medya hastalıkları nelerdir? İnternetin her alanda var olduğu bu zamanda sosyal medya önemli bir iletişim aracı haline dönüşmüştür. Sosyal medya hastalıkları hangileridir? Kişilerde sosyal medyanın bağımlılık durumuna gelmesi bazı hastalıklara neden olabilecektir.

1-Klavye-Mouse Hastalığı:

Uzun süre bilgisayar başında kalmak klavye ve mouse kullanımının yoğunlaşması el sinir, tendon ve kaslarında hasar yapar. İlk önce hafif ağrılarla başlayan bu hastalık ileriki dönemlerde parmaklarda uyuşma, el hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olur. Bilgisayar kullanımının fazla olduğu iş alanlarında çalışanların ve gereksiz bilgisayarda vakit geçirenlerin hastalığa yakalanma riski yüksektir.

2-RSI:

Repetitive Strain Injury el, omuz bölgelerinde kiriş iltihaplanması olarak geçer. El, bilek, boyun, omuz bölgelerinde şişme, yanma belirtileri verir.

3-Hikokoromi:

Zamanının tamamını bilgisayar başında geçirerek, sosyal yaşamdan tamamen kopma hikokoromi olarak adlandırılır. Temel ihtiyaçlarını karşılamayı bile es geçen kişinin ailesi ile diyaloğu bile kopmaktadır. Hikokoromi durumu nörolojik ve psikolojik sorunlar getirir. Bu hastalığa modern tip depresyon adı da verilir.

4-Ego Sörfü:

Online narsizm de denilen bu rahatsızlıkta kişi arama motorlarında kendine dair bir bilgi bulmaya çalışır. İnternette kendi adına rastlama ihtimalini araştırmak kendi kendini tatmin amacındadır. Bazı kişiler ise insanların bilgilerine ne kadar ulaşıldığı merakı da ego sörfüne neden olur.

5-Enfornografi:

Kişilerle ilgili özel bilgilerin ifşa edilmesidir. Bu rahatsızlık ileri seviyede ise ailenin özel bilgilerini dahi ifşa etmeye kadar gidecektir.

6-Youtube Narsizmi:

Kişilerin kendini anlattığı, tanıttığı kişisel videolar çekilir. Youtuberlık olarak bilinen bu durum giderek revaşta hale gelir. Beğenilmemesi, eleştiri alması durumunda kişide psikolojik rahatsızlıklar ve ileri seviyede intiharlara neden olur.

Sosyal Medya Hastalıkları Nelerdir?

7- Myspace Taklitçiliği:

Myspace takipçiliği kişinin kendisi olmayan başka bir karaktere bürünmesidir. Başka bireyi kendisi olarak lanse eder ve bu durum sosyal hayatına da yansır.

8-Google Takipçiliği:

Ego sörfünün benzeri olan bu hastalıkta birey kendi adının yanı sıra etrafındaki kişilerin adını da arama motorlarında araştırır.

9-Siberhondrik:

Kendilerinde olan herhangi bir fiziksel rahatsızlığı internette araştırırlar. Bunun tedavi yöntemlerini de kendileri keşfetmeye çalışıp uygularlar. Bu sebepten zarar görme durumları ortaya çıkar.

10-Photolurking:

İnternet üzerinde uzun süreli başka kişilerin paylaşımlarını izleme beğenme durumlarıdır. Özellikle facebook ve instagramda vakit geçirme sonucu bu hastalık baş göstermiştir.

11-Wikipedializm:

İnternet üzerinde bulunan bilgi paylaşım platformlarında, bilgi aktarma, tarihi olayların sırlamasını yapma durumudur. Abartılı bir hal alır ve sürekli kendini bilginin merkezi gibi görürler.

12-Crack Berry:

Bu rahatsızlık kişilerin ortam uygun olmasa bile mail ve bildirimlerini mobil cihazlarından sürekli kontrol etmesi durumudur.

13-Cheesepodding:

Sosyal medya hastalıkları nelerdir? Cheesepodding gereğinden fazla müzik indirilmesi durumudur. Aslında müzikle ilgili bir arşiv oluşturma da denilebilir. Bağımlılık mı yoksa bir tür koleksiyonerlik mi bu tam belirlenememiştir.

14- Fomo Hastalığı:

Gelişmeleri kaçırma korkusu adı verilen bu hastalıkta sosyal medya üzerindeki arkadaşların ne yaptığını merak edip sürekli takip etmekten kendini alıkoyamama durumudur. Yeni olayları sonradan öğrenmek istemezler. Herhangi bir paylaşıma mutlaka yorum yapmak, beğenmek isterler. Kaçırdıkları herhangi bir paylaşım, haber, olay olmamalıdır.

Sosyal medya hastalıkları nelerdir? Bu bağımlılık farkındalık yaratılması ve tedavisi gereken önemli bir sorundur. Çünkü dijital ortam tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here