Ana sayfa Teknoloji Siber Saldırıdan Korunma Yolları Nelerdir ? Siber Saldırı Nedir ?

Siber Saldırıdan Korunma Yolları Nelerdir ? Siber Saldırı Nedir ?

295
0
siber saldırıdan korunmanın yolları
siber saldırıdan korunmanın yolları

Günümüzde artan dijitalleşme sonucunda birtakım meslek dalları popülerliğini yitirirken yeni meslek dalları ortaya çıkmaktadır. Son zamanların en çok aratılan ve ilgi gören meslek dallarından birisi olan siber güvenlik uzmanlığı birçok kişinin ilgi odağı haline geldi. Peki neden hiç düşündünüz mü ? Dünyanın değiştiğini hiçbirşeyin eskisi gibi olmadığını günlük gazete ve dergilerden hepimiz okuyoruz. Peki bu değişim gerçekleşirken dijitalleşmenin getirmiş olduğu negatif dışsallıkları hiç duydunuz mu ? Evet negatif dışsallık. Bunlardan en önemlileri arasında yer alan Siber güvenlik ve siber saldırı konusu. Siber saldırı nedir, siber saldırıdan korunma yolları nelerdir ? 60 ve 70 kuşağı duymamış olabilir fakat günümüzün en büyük sorunlarından birisi veri güvenliği ve siber saldırı konularıdır.

Siber saldırı; kelime anlamı olarak bir varlığı değiştirme, bozma ya da yok etme olarak kullanılmaktadır. Tanımdan da anlayabileceğiniz üzere siber saldırı bir verinin illegal yollarla değiştirilmesi yada ihlale sebep olacak şekilde verilerin elde edilmesi ya da değiştirilmesi işlemidir. Bu yazımızda sizlere siber saldırıdan korunma yolları, siber saldırılara karşı alınacak önlemler, hackerlardan korunmanın yolları konularından bahsedeceğim.

Cep telefonlarımız , bilgisayarlarımız ya da çocuğunuza ders videoları izlemek için almış olduğunuz tablet sizce güvende mi ? Saymış olduğum cihazlarınızdan birisi internete bağlı ise siber saldırılara hedef olabilir, bilgisayar korsanları tarafından bilgileriniz ele geçirilebilir. Bu nedenledir ki kim benim bilgisayarıma sızacak ya da kim benim telefonumdan ne isteyecek demeyin.

hackerlardan korunmanın yolları
hackerlardan korunmanın yolları

Yapılan araştırmalara göre internetin karanlık yüzü DarkWeb’de insanların kredi kartı bilgileri, doğum tarihleri gibi kişisel bilgiler 7-10 USD karşılığında satılmaktadır 🙂 Düşünebiliyor musunuz 7 USD karşılığında kredi kartı bilgileriniz bir başka kişiye satılabilir. Teknolojik gelişmelerle birlikte hayatımıza giren mobil uygulamalar ya da bilgisayarlarımıza yüklemiş olduğumuz programlar sizce ne kadar güvenli ?

Son zamanların en çok tartışma konularından biriside cep telefonlarımızda yer alan uygulamaların veri güvenliği ve veri gizliliği politikalarında yaşanan değişimlerdir. En son Whatsapp’ın sadece Türkiye için uygulamış olduğu veri değişikiliği politikası birçok kişi tarafından protesto edilip başka bir mesajlaşma uygulaması olan Telegram kullanmalarına sebep olmuştur. Enstitüler ve üniversite bünyelerinderinde adına sertfika programları ve uzmanlık dalları dahi çıkartılan siber saldırı konusu günümüzde önemini arttırarak korumaya devam ediyor. Peki biz bireysel kullanıcılar bilgisayar korsanlarından korunma konusunda neler yapabiliriz ?

Siber Saldırıdan Korunma Yolları Nelerdir ?

Yukarıda siber saldırıların günümüzde ne kadar önemli hale geldiğinden bahsettik. Şimdi ise siber saldırıdan korunma yolları hakkında sizlere kendimin de yılladır uygulamış olduğu birtakım basit yöntemlerden bahsedeceğim.

1.Kullanmadığınız uygulama ya da programları silin

Hepimizin cep telefonunda olmasa da olur diyebileceğimiz ya da ayda/yılda bir kullandığımız bazı uygulamalar vardır. Sizlere tavsiyem bunları kesinlikle kaldırın. Çünkü telefonunuzda ne kadar uygulama barındırırsanız o kadar çok şirkete veri erişimi izni veriyor olursunuz. (Güvenli ya da güvensiz) Aynı şekilde bilgisayarlarınızda yer alan kullanmadığınız programları da program ekle/kaldır menüsünden silebilirsiniz.

2.Güncel antivirüs yazılımı kullanın

Bana kalırsa internete bağlı olan her cihaz için lisanslı antivirüs yazılımı kullanmak şart olmalı. Neden mi diyeceksiniz ? En basit örneği internetten indirdiğiniz bir dosyanın içerisine gizlenmiş bir spy yada malware bulanabilir ve bunlarda bilgisayarınıza gizlenerek kişisel bilgilerinizi bir başka kişi ya da kurumla paylaşabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için güncel lisanslı antivirüs yazılımlarından birini bilgisayarınıza/tabletinize ya da cep telefonunuza indirmeyi unutmayın.

siber tehditler ve korunma yolları
siber tehditler ve korunma yolları

3.Cache temizlemeyi rutin hale getirin

Siber saldırılardan korunmanın en basit yöntemlerinden biriside kullanmış olduğunuz cihazın tarayıcısında bulunan geçmişi temizleme seçeneğini daima kullanın. Bu sayede hem bilgisayar/cep telefonunuzda gereksiz dosyalar yer kaplamaz hemde bilgisayar korsanları dediğimiz hackerlara davetiye çıkarmamış olursunuz.

4.Tarayıcıda şifreleri asla kaydetmeyin

Bilgisayar ya da cep telefonunuzdan internet bankacılığına ya da işinizle ilgili kullanmış olduğunuz sisteme giriş yaptığınızda tarayıcınız size girmiş olduğunuz şifreleri kayıt edip etmemesini soracaktır. Burada yapmanız gereken şey şifreleri hiçbir zaman tarayıcıda kayıt etmemek olmalıdır. Siber saldırıya uğradığınızda bilgisayar korsanının ilk erişmek isteyeceği bilgiler kredi kartı ya da bankacılık giriş şifrelerinizden bazıları olacaktır. Eğer bunlar tarayıcıda kayıtlı ise muhtemel tehditlere açık konumda olacaksınız.

5.Bütün şifreleriniz birbirinden bağımsız olsun

Sosyal medya platformlarında ya da bankacılık faaliyetlerinizi yürütürken oldukça zor şifreler kullanın. Şifre oluştururken dikkat etmeniz gereken şeylerden biriside şifrenizin içerisinde mutlaka en az bir büyük ve küçük harf, bir noktalama işareti ve bir rakam bulunmasıdır. Kesinlikle ardışık rakamlardan oluşan basit şifreler ya da adınız soyadınızla ilgili şifreler kullanmayın. Bütün bankacılık şifrelerinizin farklı olmasına dikkat edin aksi taktirde bir şifreniz çözülürse bütün hesaplarınız kontrol altına alınabilir hackerlar size finansal anlamda zor günler geçirmenize sebep olabilir.

siber saldırıdan korunma yolları
siber saldırıdan korunma yolları

6.Karmaşık şifreler oluşturun ve 3 ayda bir değiştirin

Yukarıda şifre oluşturma ile ilgili ufak bir öneride bulundum. Oluşturduğunuz şifreler ne kadar uzun olursa çözülmesi o kadar zor olacaktır. Doğum tarihiniz yada doğum yerinizle başlayan bir şifreyi çözmek hacker tarafından oldukça kolay olacağından 8 yada 16 karakterli şifreler oluşturun. Oluşturduğunuz şifreleri düzenli olarak 3 ayda değiştirmeniz güvenlik açısından oldukça güzel bir strateji olacaktır. Malum zararlı yazılımların ne zaman geleceğini bilemezsiniz bu yüzden 3 en fazla 6 ayda bir şifrelerinizi güncelleyin.

7.Kullandığınız internet ağlarına dikkat edin

Evinizden çıkıp bir cafe yada restauranta oturduğunuzda masumane bir şekilde wifi şifresi istersiniz 🙂 Evet bunu bazen bende yapmıyor değilim fakat güvenmediğiniz işletmelerin wifi ağlarını kullanmayın. Bilgisayar korsanları aynı ağ üzerinden kullanmış olduğunuz cihaza sızması daha kolay olacaktır.

8.SSL sertifikası olmayan internet sitelerine girmemeye özen gösterin.

SSL sertifikası internet güvenliği açısından son yıllarda geliştirilen en önemli yeniliklerden birisidir. SSL sertifikası bulunduran internet sitesinin başında http:// değil https:// yazacaktır. SSL sertfikası bulunan bir internet sitesi sizin verilerinizi saklı tutmaz ve üçüncü kişilerle paylaşmaz.

bilgisayar korsanlarından korunma
bilgisayar korsanlarından korunma

9.Kullanmış olduğunuz USB belleklere dikkat edin

Kullanmış olduğunuz USB bellekler içerisinde zararlı yazılım barındırabilir. Bu nedenle başka birisine ait USB belleği bilgisayarınıza takarken dikkatli olun. Virüslerin birçoğunun USB belleklerden yayıldığını unutmayın. Bu nedenle USB bellek kullandığınız bilgisayarda mutlaka bir antivirüs yazılımının kurulu olduğundan emin olun. Aksi taktirde spy diyebileceğimiz ufak zararlı yazılımlar bilgisayarınıza bulaşabilir tarayıcılarınızda istemediğiniz reklam ve uygunsuz içerik oynatabilir.

10.Tanımadığınız e-postalardan gelen linkleri açmayın

Siber saldırıdan korunma yollarından biriside tanımadığınız spamdan oluşan maillerden gelen linkleri açmamanız olacaktır. Hackerların en çok kullandığı yöntemlerden birisi e-posta ile siber saldırıda bulunmaktır. Tanımadığınız kişilerden gelen maillerdeki linkler sayesinde bilgisayarınız yada cep telefonunuzda istenmeyen veriler elde edilebilir böylece veri güvenliğiniz tehdit altına girebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here