Ana sayfa Teknoloji PageSpeed Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neden Önemlidir

PageSpeed Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neden Önemlidir

96
0
PageSpeed Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neden Önemlidir

PageSpeed nedir? Son zamanların etkili uygulaması olan PageSpeed ne işe yarar? Google tarafından geliştirilmiş olan PageSpeed nasıl kullanılır? İnternet günümüzde kişilerin her işini halledebildiği bir ortam haline geldi. Öyle ki son dönemde e-ticaret sitelerinin de artması ile birlikte kişiler hiç yorulmadan keyiflerine göre alışveriş dahi yapabilmektedir. İnternetin ve dolayısı ile web sitelerinin artış göstermesi kişilerin de davranışlarında önemli bir değişim yarattı.

İnsanlar için artık bir sitenin yüklenmesini bekleme derecesi oldukça düşük sürelere inmiş olmaktadır. Bu nedenle bir web sitesinin hızlı açılması kullanıcıların siteyi ziyaret etmesi için gerekli olmaktadır. Bu noktada performans ölçümü yapabilmek için PageSpeed kullanılmaktadır. Peki PageSpeed nedir? Page Speed, Google tarafından bu anlamda geliştirilen bir yapı olmaktadır.

Web sitelerinin açılması sırasında geçen süre ve diğer işlemler için bir performans skoru belirlemektedir. Web sitelerinin sahipleri de bu skora göre bir yorumda bulunabilir ve gerekirse değişiklik yapabilir olmaktadır. Web siteleri adına çok daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunulmak istendiğinde PagoSpeed kullanımı oldukça önemli ve değerli olacaktır. Web sitelerinin çok daha hızlı bir şekilde açılması için kullanılabilecek bazı teknik yöntemler bulunabilmektedir. Bu yöntemlerin uygulanıp uygulanmayacağına ise site için belirlenecek olan skora göre karar vermek çok daha uygun olacaktır.

PageSpeed Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neden Önemlidir

PageSpeed Ne İşe Yarar?

Web siteleri çok dinamik ve farklı altyapılara sahip olan internet sayfaları olmaktadır. Bu kapsamda diğer web siteleri ile internet hızlarını karşılaştırmak manuel olarak yapıldığında çok etkili sonuçlar vermeyecektir. Aynı zamanda internet sitesine giriş için farklı hızların da benzer şekilde test edilmesi gerekir. Kişilerin bunu direkt olarak gerçekleştirmesi de pek mümkün olmamaktadır. Bu noktada Google tarafından sunulan PageSpeed oldukça avantajlı olacaktır.

PageSpeed ne işe yarar? Web sitelerinin üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmalara SEO çalışmaları denmektedir. SEO çalışmaları Google algoritmalarını baz alarak yapılan teknik veya uygulamalı çalışmalardır. PageSpeed SEO çalışmalarında en büyük sorunların başında gelen sayfa yükleme hızının hesaplanmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda sitelerin genel kullanışlılık oranını da ölçmektedir. Bunun yanı sıra PageSpeed web siteleri için tüm platformlardan erişim testi uygulamaktadır. Bu sayede sitenizin mobil cihazlarda olan uygunluğunu da mümkün olan en az maliyet ile kolaylıkla test etme imkanınız bulunmaktadır.

Siteniz için sunduğu analiz ve raporlar da rahatlıkla incelenebilir olmaktadır. Bu da teknik destek alırken sizlere mümkün olan en iyi hizmeti alabilmenizi sağlayacak bir kriter olacaktır. Aynı zamanda arama motorlarının SEO algoritmaları da dönemsel olarak değişebilir ve güncellenebilir olmaktadır. PageSpeed ile yapılacak düzenli kontroller sizlerin her zaman uygun imkanları sağlamanıza katkı sağlayacaktır. Bu sayede sitenizi ziyaret eden kullanıcılar da oldukça memnun ve mutlu olacaktır.

PageSpeed Nasıl Kullanılır?

Her web sitesi ve işletme için PageSpeed oldukça değerli bir hizmet sağlamaktadır. PageSpeed nasıl kullanılır? PageSpeed kullanımı oldukça basit ve herkesin birkaç dakika içerisinde halledebileceği bir işlem olmaktadır. PageSpeed ana sayfasını Google üzerinden açın. Karşınıza bir URL alanı çıkacaktır.

Bu alana web sitenizin URL adresini girin. Ardından da analiz etmek için butona basın. Google sizler için oldukça kısa sürelerde analiz işlemini tamamlayacaktır. İsterseniz bu alanda farklı web sitelerini de analiz ederek kendi siteniz ile kıyaslamasını yapabilirsiniz. Peki, PagoSpeed neden önemlidir? işte detaylar!

PageSpeed Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Neden Önemlidir

PageSpeed Neden Önemlidir?

PageSpeed nedir? Neden önemlidir? Sitenizi ziyaret eden kullanıcılara en iyi imkanları sunmanız sitenizin ziyaretçi akışını arttıracak önemli bir işlemdir. PageSpeed neden önemlidir? PageSpeed sizin sitenizde yaptığı analiz sonucunda sitenizde iyileştirme yapılabilecek bölgeleri raporlayabilmektedir.

Bu sayede sizler de bu alanlarda çok daha yenilikçi işlemler kullanarak sitenizi güncel tutabilirsiniz. Sitenizin Google tarafından kullanıcı dostu site olması ise ön plana çıkmanız için son derece faydalı olacaktır. Bu kapsamda sitenizde PageSpeed raporlarına göre yaptığınız her değişiklik sitenizi bir adım öne taşımaktadır.

Arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmanız sitenizin çok daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi imkanlarını ortaya çıkacaktır. Sizler de tüm bu işlemleri mümkün olan en kısa sürelerde en iyi şekilde gerçekleştirmiş olabilirsiniz.

PageSpeed analizi sonucu siteler için bir skor belirlenmektedir. Bu skorun 90 ve üzeri olması sitenizin kullanıcılar için uygun olduğu anlamına gelmektedir. Site skorunun 50 ve altında olması ise sitenizin yavaş olduğunu temsil etmektedir. İki değerin arasında olan siteler ise geliştirilmeye açık olan sitelerdir. Bu kapsamda sizler de siteniz için çeşitli geliştirmeler ve güncelleştirmeleri mümkün olan en iyi şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here