Ana sayfa Teknoloji NASA Doğum Günü Fotosu Nasıl Alınır

NASA Doğum Günü Fotosu Nasıl Alınır

1299
0
nasa doğum günü fotosu
nasa doğum günü fotosu

NASA yeni bir hizmetini daha Dünya’ya duyurdu. Doğduğunuz gün gökyüzünün nasıl bir görüntüye sahip olduğunu merak eden insanlar sosyal medya hesaplarında nasa doğum günü fotosu adı altında paylaşımda bulunuyor. NASA Uzay Teleskopu Hubble ziyaretçilere açmasıyla birlikte kullanıcılar uzay görüntülerini izlemek için NASA’nın sitesine giriyor. Peki NASA doğum günü fotosu nasıl alınır, NASA Hubble doğum günü, NASA doğum gününde gökyüzü detaylar haberimizin devamında…

NASA 1990 yılından beri Hubble Uzay Teleskobu ile gökyüzünü fotoğraflıyor. Bireysel kullanıcılara Hubble Uzay Teleskobu ile doğduğunuz gün ay ve yıl bilgilerini girdikten sonra NASA size gökyüzü fotoğrafını sunuyor. Size tek bir tık ile fotoğrafı indirmek kalıyor. Peki NASA doğum günü fotosu nasıl alınır haberimizin devamını okuyunuz…

NASA Hubble Uzay Teleskobu Görüntüsü
NASA Hubble Uzay Teleskobu Görüntüsü

NASA Doğum Günü Fotosu Nasıl Alınır ?

NASA doğum günü fotosu almak için öncelikle aşağıda paylaştığım linke tıklayıp Hubble Teleskop ekranına ulaşmanız gerekiyor. Ardından aşağıda “select month” kısmına tıklayarak doğdunuz ayı, “select date” kısmına tıklayarakda doğduğunuz günü seçmeniz gerekmektedir. İngilizce bilmeyenler için january:ocak December:Aralık ayını ifade etmektedir.

İstenilen bilgileri girdikten sonra “submit” butonuna basmanız gerekiyor. Ardından size arkaplanı olan bir görüntü vericek. Burada NASA size doğum gününüze özel Hubble Teleskobunun çektiği görüntüyü sizle paylaşıyor. Dilerseniz “see full image” yazısına tıklayıp görüntüyü büyütebilir, ardından fotoğrafı bilgisayar yada telefonunuza indirebilirsiniz.

NASA HUBBLE TELESKOP EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Hubble Uzay Teleskobu Nedir ?

Hubble Uzay Teleskobu (HUT), ismi Amerikalı astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş; Nisan 1990’da STS-31 Görevi esnasında Uzay Mekiği Discovery tarafından Dünya etrafındaki yörüngesine taşınmış bir uzay teleskopudur. İlk uzay teleskopu olmamasına rağmen, HUT en büyüklerindendir ve birçok üstün özelliğe sahiptir. Ayrıca hem hayati öneme sahip bir araştırma aracı olması hem de astronomi için etkili bir halkla ilişkiler unsuru olması nedeniyle çok tanınmıştır.

HUT, NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) arasında ortak bir çalışmadır ve Compton Gama Işını Gözlemevi, Chandra X-ışını Gözlemevi ve Spitzer Uzay Teleskobu projelerinden oluşan NASA’nın Büyük Gözlemevleri programının bir parçasıdır.

HUT, Dünya atmosferinin dışında konumlanması sayesinde, yeryüzündeki teleskoplara kıyasla pek çok avantaja sahip olabilmektedir: Atmosferin olumsuz etkilerinden (Görüntüde bulanıklık ve havadaki partiküllerden yansıyan ışığın oluşturduğu arka-plan kirliliği gibi) bağımsız görüntü elde edilmesinin yanı sıra, Ozon tabakası tarafından tutulan morötesi ışığın gözlemlenmesi ancak bu şekilde mümkün olabilmektedir.

Kaynak: vikipedi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here