Ana sayfa Teknoloji Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

43
0
Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Modeme bağlı cihazları engelleme nedir? Son zamanlarda önemli bir sorun olarak karşımıza çıkan Modeme bağlı cihazları engelleme nasıl yapılır? Sorusu birkaç aşamadan oluşan cevaba sahiptir. İnternet sunucularını evlere bağlayan küçük kutulara modem adı verilir. Modem kurulumu sonucu, yaşam alanlarında internet kullanımı mümkün hale gelir. Modemlere bağlanan cihazlar, yüksek hızlı interneti evlere taşır. Bu sayede, kişiler internet kullanımına devam edebilir.

Modem bağlantıları üzerinden, farklı kişiler de modeme erişebilir. Bir modem üzerine ne kadar fazla cihaz bağlanırsa, internet hızı da o oranda düşer. Bunu engellemenin en önemli yolarından birisi, modeme verilen şifrenin güçlü bir şifre olmasıdır. Aksi takdirde, internet modemini korumak mümkün değildir. Wifi üzerinden bağlanan cihazlar, bazı uygulamalar üzerinden engellenebilir.

Bununla birlikte hiçbir uygulama kullanılmadan da cihazlar için engelleme işlemi yapılabilir. Modeme bağlanan bir kullanıcı şu aşamalar üzerinden engellenebilir:

  • İnternete bağlı olan cihazınız üzerinden tarayıcınıza 192.168.2.1 yazın. Açılan ekranda belirli kısımlara, ad ve şifrenizi yazın. Bu bölümde yer alan bilgiler, modemin ilk kurulma aşamasından itibaren aynıdır. Herhangi bir değişiklik göstermez.
  • Bir sonraki aşamada “MAC Filtreleme Etkin” kısmını işaretleyin. Burada açılan ekran üzerinden, modeme bağlanmasını istemediğiniz tüm cihazları engelleyin. Bu cihazların MAC adreslerini seçili kısma ekleyip Kaydet seçeneğine tıklamanız gerekir.
  • MAC adresleri hakkında bilginiz yoksa LAN bölümü üzerinden hangi cihazın hangi kullanıcı üzerinde olduğunu görebilirsiniz.
  • Son kısımda, Araçlar menüsüne girmeniz gerekir. Araçlarda yer alan bölümde, cihazınızı yeniden başlatın. Bu işlemler sonucunda, istemediğiniz tüm MAC cihazları, modem üzerinden engellenmiş olur.

Bütün bu bilgiler ışığında Modeme bağlı cihazları engellemek için çok sayıda farklı pratik yöntemin varlığından söz etmek de mümkün olmaktadır. Elbette ki söz konusu yöntemlerin uygulanması noktasında etkili bir düzeyde bilgi sahibi olmak da şarttır!

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nasıl Yapılır?

Wifi ağları korunaklı alanlara sahiptir. Ancak bazı durumlarda sunuculara giriş yapan korsan kullanımlar olabilir. Bunu engellemek adına, kişilerin bazı işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Cihaz sahipleri, istemedikleri kullanıcıları bir süreliğine ya da süresiz şekilde engelleme hakkına sahiptir. Çoğu kişi bunun bilincinde değildir. Ancak uygun yöntemler ile bu durum mümkündür. Bu yöntemler, belli aşamalar halinde gerçekleşir. Aşamalı olarak yapılan işlemlerin süresi uzun değildir. Kısa sürede, cihaz üzerindeki tüm kullanıcılar tespit edilir. Cihaz üzerinde yer alan yabancı kullanıcıların çıkış işlemi yapılır.

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nasıl Yapılır? Wifi ağına girmeye çalışan kullanıcıları engelleme işlemlerini kapsar. Kişiler, internet hızlarının düşmemesi adına bu işlemi uygular. Birkaç aşama ile modeme bağlı olan tüm cihazlar süresiz şekilde kaldırılabilir. Bu işlemi yapmak için sadece modem cihazının sahibi işlem yapabilir.

Gerekli işlemler sırası ile yapıldığında Wifi kullanımı da kontrol altına alınmış olur. Modeme bağlı cihazlar, modemin çalışma hızını düşürür. Bu nedenle modem kuruluş aşamasında, güçlü şifreler oluşturulması önerilir. Evinizde ya da ofisinizde kullandığınız internet hızını yükseltmek için, cihazınızı belli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Sunucuya fazla bağlantı olması halinde, gerekli işlemleri yaparak bu cihazları engelleyebilirsiniz.

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme Nedir, Nasıl Yapılır?

Modeme Bağlı Cihazları Engelleme

Modeme bağlı olan cihazların sayısının artması, internet kullanımını yavaşlatır. Yavaşlayan internet video izlenmeleri ve internet kullanımını zor hale getirir. Bu durum internet kullanma konforunun düşmesine neden olur. Bunu engelleyebilmek adına, belli aralıklarla modem kontrolü yapılmalıdır. Modeme bağlı olan cihazlar tespit edilmelidir. Sonrasında belli aşamaları uygulayıp modem üzerindeki cihazlar azaltılabilir.

Modeme bağlı cihazları engelleme, aşamalı olarak şu şekilde gerçekleşir:

  • İlk aşamada modemin ara yüzüne giriş yapılması gerekir. İnternet kullanılan cihazlar üzerindeki tarayıcıya IP adresi yazılmalıdır. IP numaraları genelde, 192.168.1.1 ya da 168.2.1 şeklinde olur. Modem üzerinde bu şekilde yer alan rakamlar bulunmalıdır. Bu rakamlar genellikle modemin alt kısmında yer alır.
  • Modem ara yüzünde işlem yapılabilmesi için, modem kullanıcı adı girilmelidir. Ardından kurulum aşamasında belirlenen şifre de istenilen alana girilmelidir. Daha önce kullanıcı bilgilerinde değişiklik yapmamış kişilerin bilgileri şu şekilde olmaktadır:

Kullanıcı adı: Admin

Kullanıcı Şifresi: Admin ya da 1234

  • Modem ara yüzleri, modemlerin şekline göre değişiklik gösterir. Modem şeklini öğrenebilmek için, Yerel Ağ > Kablosuz Ağ Erişimi > Kablosuz Ağ Erişim Kuralları (MAC filtreleme) alanına giriş yapılmalıdır. Bu kısımda tüm bilgiler yer almaktadır. Bu kısımda yer alan Kablosuz Ağ İçindeki Belirli Cihazları Engelle kısmından istenilen tüm cihazların girişim engeli sağlanmış olur.

Bu işlemleri belli aralıklarla yapmak, modem hızını yükseltir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here