Ana sayfa Teknoloji Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir, Değiştirirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir, Değiştirirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

76
0
Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir, Değiştirirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Modem şifresi nasıl değiştirilir? İnternet kullananların güvenlikleri için önemli olan Modem şifresi değiştirirken dikkat edilecekler nelerdir? İşte merak edilen tüm ayrıntılar!

Modem şifresi, başka kişilerin sizin internet ağınızdan faydalanmasını önler. Çok uzun yıllar önce modem kullanımı çok yaygın değildi. Bazı belli başlı yerlerde nadiren görülürdü. Fakat şu an günümüzde birçok yerde WIFI ağına ulaşmak mümkündür. Neredeyse herkesin evinde bir modem görebiliriz. Hatta gidilen birçok mekanda da WIFI ağları görmek mümkündür. Özellikle cafe ve restaurant gibi işletmeler halka açık olarak kablosuz internet hizmeti sunmaktadırlar. Bunun yanı sıra seyahat halinde olan kişiler için de; kara yolu, hava yolu, demir yolu firmaları WIFI erişimi sağlamaktadırlar.

Teknolojinin gelişmesi ve hala gelişmeye devam etmesi, insan hayatını kolaylaştıran birçok aletin gelişmesine sebep olmuştur. Bu teknoloji eseri olan cihazların kablosuz veya kablolu olarak internete bağlanması modemler sayesinde gerçekleşmektedir. Kablosuz olarak internete erişim sağlayabilmek için de modeme ait şifrenin cihazlara girilmesi gerekmektedir. Halk arasında WIFI şifresi olarak da bilinen bu şifreler, modem kullanıcıları tarafından değiştirilebilir.

Modem kurulumu ilk yapıldığı zaman, üzerinde kendisine ait bir şifre mevcuttur. Modemi kullanan kişi ya da kişiler; dilerlerse bu şifreyi değiştirip kimsenin bilmediği daha güvenli bir şifre üretebilirler. Böylece dışarıdan kimsenin izinsiz olarak WIFI ağına bağlanmasına izin verilmez. Çünkü, bilinmeyen kişilerin internet ağına bağlanması, internet hızını düşürebilir. Bu durumda internet ağından daha az verim alınmış olunur. Sebep her ne olursa olsun, kimse kendisinden izin alınmadan modem ağını paylaşmak istemez. Bu sebeple modemin şifresini değiştirme konusu önemlidir.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir, Değiştirirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Modem Şifresi Değiştirilirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Kişiler kendi internet ağlarını kullandıklarında bu ağa başka kişilerin izinsiz olarak erişmesini engellemek isterler. Bu sebeple modemlerine bir şifre eklemek isterler; ya da var olan şifreyi değiştirmek isterler. Bu şifreler, internet ağlarında etkin bir güvenlik sağlamak için oldukça önemlidir.  Bu nedenle güvenliği arttırmak için özel bir şifre kullanmak daha doğru olacaktır. Dolayısıyla kişiler internet sağlayıcılarının kişiye ilk başta sunduğu kullanıcı adı ve şifreleri değiştirmek isterler.

Bu durumda modem şifresi değiştirilirken dikkat edilecekler unutulmamalıdır. Mesela, yeni konulacak şifre akılda kalan bir şifre olmalıdır. Daha sonra unutma ihtimaline karşı mutlaka başka bir yere de not edilmelidir. Ayrıca şifre çok karmaşık harf ve rakamlardan oluşmamalıdır. Yeni bir cihaza bağlanmak istendiğinde, kolayca bağlantı sağlanması için bu duruma dikkat etmek gerekir. Hatta bazı zamanlarda eve gelen misafirler de modem ağ bağlantısına bağlanmak isteyebilirler. Bu durumlarda şifreyi hemen hatırlamak ve misafire kolay tarif etmek için karmaşık şifrelerden uzak durmak gerekir.

Her ne kadar hatırlanması kolay şifre konulması gerekse de; şifre değişikliğinde dikkat edilecek bir konu da çok basit kelimelerden kaçınmaktır. Şifreniz size özel ve kimsenin kolaylıkla bulamayacağı harf ve rakamlardan oluşmalıdır. Yani karmaşık bir sözcük grubundan uzak ve kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre olmalıdır. Özellikle kelimelere sayı eklemek şifrenin güvenliliğini arttırır. Fakat yine dikkat edilmelidir ki; herkes tarafından kolaylıkla bulunabilen özel gün tarihlerinden uzak durulmalıdır. Yani bir doğum günü ya da bir yıl dönümü tarihleri kolaylıkla bulunabilir. Bu tarz şifrelerden uzak durmak gerekir. Böylece başkalarının sizin internet ağı şifrenizi kolayca tahmin etmesini engellersiniz.

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir, Değiştirirken Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Modem Şifresi Değiştirme İşlemi

Sahip olduğunuz modemin ağ bağlantı şifresi ne kadar güçlü olursa; WIFI ağınız da o kadar güvenli olur demektir. Dolayısıyla var olan şifreyi değiştirirken mutlaka yeni kuracağınız şifreye sayıları ve harfleri eklemeyi unutmayın. Bu durumda modem şifresi değiştirme işlemi şu aşamalarla yapılır;

  • Öncelikle bağlanacağınız WIFI bağlantısının açık olup olmadığını kontrol edin ve bundan emin olun.
  • Bilgisayarınızda ya da başka bir cihazınızda web tarayıcınızı açın.
  • Daha sonra internet tarayıcı adresinin olduğu alana içinde harf ve noktalama işareti olan

“192.168.1.1” grubu yazmalısınız.

  • Bunu yazdıktan sonra eğer sayfa açılmadıysa “192.168.1.2” olarak yazın.
  • Eğer yine sayfa açılmadıysa “192.168.2.1” ya da “192.168.2.2” olarak tekrar deneyin.
  • Sayfa açıldıkta sonra modem ara yüzüne bağlanmak için istenen kullanıcı adını ve daha sonra mevcut şifreyi girin.
  • Eğer ki kullanıcı adınızı ve var olan şifrenizi bilmiyor ya da unuttuysanız; internet sağlayıcınızı arayarak hemen öğrenebilirsiniz.
  • Tüm bilgileri girip girişinizi yaptıktan sonra, menüye girerek “Kablosuz Ağ Ayarları” butonuna tıklamalısınız.
  • Sonra da “Ağ Şifreleme” yazan yere girerek WIFI ağ adını ve bağlantı şifrenizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here