Ana sayfa Teknoloji Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

586
0
Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Modem alırken nelere dikkat etmeliyiz? Yine modem alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? İşte bu sorulara dair en ayrıntılı yanıtlar!

İnternetle aramızda köprü olan modemler artık her evin vazgeçilmez ihtiyaçları arasında yer almaktadır. Modemin verimli çalışmadığı durumlarda oldukça mağdur olmaktayız. Günümüzde insanlar tarafından internetten beklenti hız konusudur. Bu hızı da kısmen modemin kalitesi etkilemektedir.

Dolayısıyla modem alırken dikkat edilecekler nelerdir? Denildiği zaman bazı hususlar göze çarpmaktadır. İnsanlar genellikle modem seçimine çok önem göstermezler. Bu konuda öncelikli olarak ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekmektedir.

Modemler hem donanım hem de tasarım anlamında gelişmeye devam ediyor. Bu nedenle insanlar modem seçiminde zorlanmaktadır. Çok fazla bilgi sahibi olmadığımız için de bu konu önem kazanmaktadır.

Modem alırken servis sağlayıcıların sunduğu internet hizmetlerinin tipi de etkili olur. ADSL veya fiber internet hızınızı etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Ancak bu seçim sizin elinizde olmayabilir. Bölgenizin altyapısına uygun modem türünü tercih etmelisiniz.

Diğer yandan modeminin kablolu ya da kablosuz kullanılması da seçim üzerinde etkili olmaktadır. Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sorusunun cevabı başlıklar halinde aşağıdaki şekilde yer alır.

Modem Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Modem Desteği Şart!

Wifi hızları ghz ile ölçülmektedir. Ev veya işyerinde çok fazla sayıda wifi kullanan cihaz bulunur. Eğer modeminiz 5ghz nin altında ise cihazlarınız interneti verimli kullanamamaktadır. Dolayısıyla kablosuz internete çok fazla yüklenildiği için kanalların fazla olması gerekir.

Ethernet Portları Önemli!

Modemin arka tarafında Ethernet portları bulunmaktadır. Desteklediği hız ve sayı bakımından kişilerin ihtiyaçlarına cevap verir. Bu portlar sayesinde yazıcı, bilgisayar gibi kablolu kullanacağınız ürünler artmaktadır. Kablolu kullanacağınız ne kadar cihaz var ise port sayısı dikkate alınarak modem seçilmelidir. Özellikle iş yerleri Ethernet port sayılarının çok olmasını talep etmektedir.

Antenin Gücüne Dikkat!

Modemlerin anten gücü kablosuz bağlantıları direk olarak etkilemektedir. Antenin gücü dBi olarak ölçülmektedir. Genellikle modemlerde 5 ile 20 dBi arasında olur. Kablosuz internet anten gücüne göre daha fazla çekim gücüne sahip bulunmaktadır. Ancak anten sayısı arttığında internet daha hızlı veya kaliteli bir güce ulaşması söz konusu değildir.

Ebeveyn Desteği Önemlidir!

Bu özellik sayesinde çocuğunuz istemediğiniz sitelere veya içeriklere ulaşamamaktadır. Dolayısıyla çocuğunuzu bu ortamlarda yer alan tehlikelere karşı korumak için ideal bir özelliktir. Aynı zamanda çocukların internete giriş saatleri de sınırlandırılmaktadır. Çocuğunuz bu sayede internete girmek istese dahi bunu başaramayacaktır. Anne ve babaların modem tercihinde bu özelliği tercih etmeleri oldukça önemlidir.

Modem alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Denildiği zaman modemin kurulumunun da kolay yapılması gerekmektedir. Karmaşık bir yapıda olmadan ara yüzüne hemen ulaşılması kullanım kolaylığı sağlar.

Modemin ev veya iş yerlerinde orta bir noktaya konulması verimli kullanmak açısından avantaj getirmektedir. Kısacası sinyal kaybına neden olabilecek yerlere konulmamalıdır. Eğer çekim kalitesi düşükse ağ genişleticiler kullanılabilir. Diğer yandan yüksek bir yere konuşlandırmak yüksek çekim imkânı sağlamaktadır. Ayrıca diğer elektronik cihazlardan da ayırmamız gerekebilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here