Ana sayfa Teknoloji Mac Filtreleme Nasıl Yapılır ? (Resimli Anlatım)

Mac Filtreleme Nasıl Yapılır ? (Resimli Anlatım)

176
0
mac filtreleme nasıl yapılır
mac filtreleme nasıl yapılır

Çoğumuzun başına gelmiştir eve bir misafir gelir kablosuz internetinizin şifresi neydi acaba sorusuyla 🙂 Sanane kardeşim internetin yok mu diyemeyiz buyrun efendim der şifreyi uzatırız. Ondan ona ondan ona derken evinizin kablosuz interneti mahallenin belediye malı misali herkesin kullanımına girmiştir. Sizin aylık 100 lirayı verip fiber internet kullanıyım insan gibi filmi donmadan izleyeyim dediğiniz internetiniz bir bakmışsınız mahallenin ufak çocuklarına malzeme olmuş 🙂 Bu durumda yapmanız gereken en kesin yöntemi söylüyorum. Mac filtreleme yöntemi sayesinde evinizdeki internetin şifresini bilseler dahi sadece izin verdiğiniz cihazlar internetinizi kullanabilir. Kulağa ne kadar hoş geliyor dimi. Birileri internetinizin şifresini kırsa bile internetinizi sömüremiyor böylece sizde sorun yaşamıyor olursunuz. Şimdi sıra geldi mac filtreleme nedir, mac filtreleme nasıl yapılır sorularını cevaplandırmaya. Mac filtreleme yapmak için aşağıda olabildiğince adımları basit bir şekilde anlatıyorum uygulayınız efenim 🙂

Mac Filtreleme Nedir ?

Mac filtreleme kısaca özetlemek gerekirse her bir cihaza verilen internet kodudur. Bu ne demek ? Laptop, masaüstü bilgisayar,tablet ya da cep telefonunuzun her birinde bulunan ve sadece o cihaza tanımlı değişmeyen mac filtre kodu sayesinde internetteki iziniz belli olur. Hemen hemen evlerdeki bütün modemler bulunan mac filtreleme özelliği ile internet kullanımınıza yeni bir güvenlik duvarı eklemiş olursunuz.

Mac Adresi Nasıl Bulunur ?

Her bir cihaza verilen harf ve sayılardan oluşan mac filtre adresi nasıl bulunur ? Windows işletim sistemi kullanıyorsanız yapmanız gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • Öncelikle klavyenizden windows + R tuşlarına basınız.
  • Açılan çalıştır ekranına cmd yazıp enterlayınız. Karşınıza aşağıdaki fotoğrafta gördüğnüz gibi siyah bir cmd ekranı çıkacaktır.
cmd ekranı
cmd ekranı
  • Daha sonra bu siyah ekrana  ipconfig /all komutunu yazalım. Ve karşımıza bilgisayarımızın birçok bigisi yüklenecektir. Burada bilgisayarımıza ait olan mac adresi/fiziksel adresi bulabilirsiniz. Muhtemelen sizde de ingilizce olarak physicall adress olarak görünecektir.
mac adresi nasıl bulunur
mac adresi nasıl bulunur

Bu görünen sizin internetteki ayak izinizdir. Bu mac filtre adresinizi lütfen bir yere not ediniz. Başka bir yazımızda android telefonlarda mac filtre adresi nasıl bulunur göstereceğim.

Mac Filtreleme Nasıl Yapılır ?

Kendi bilgisayarınızın mac adresini buldunuz. Peki mac filtreleme nasıl yapılır ? Adım adım ilerleyelim:

  • Mac filtreleme yapabilmek için kaç tane cihaz varsa hepsinin fiziksel adresini / mac adresini bir not defterine yapıştırın.
  • Modeminizin arayüzüne giriş yapın. Benim modemimin arayüzüne girişi için http://192.168.1.1/login.html adresi geçerli. Muhtemelen sizin adresinizde aynı olucaktır.
  • Burada modem arayüz giriş ve şifresini yazın ve modeme giriş yapın. Şifreyi bilmiyorsanız modemin arkasına yada kitapçığına bakınız. (Muhtemelen kullanıcı adı ve şifreniz admin olucaktır.)
modem arayüz giriş ekranı
modem arayüz giriş ekranı
  • Modem arayüzünüze giriş yaptıktan sonra kablosuz modem yapılandırma ayarlarına giriş yapın. Ardından mac filtre yazan kısma tıklayınız. Burada anlattığım şeyler her marka modele göre arayüz değişmekte. Benim kullanmış olduğum modem markası tenda olduğu için size farklı gelebilir. Fakat birçok modemde uygulama yöntemi aynı olacaktır.
mac filtreleme nasıl yapılır
mac filtreleme nasıl yapılır
  • Açılan ekranda ekle butonuna basarak bilgisayarınıza ve diğer cihazlara ait mac filtre kodunu yapıştırın. Ve kayıt edin. Bütün cihaz kodlarını tek tek girdikten sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi izin ver seçeneğini işaretleyiniz.
modem mac filtre ayarları
modem mac filtre ayarları

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra artık evdeki kablosuz ağı sadece belirli cihazlara kullandırmış olursunuz. Şifreyi herkes bilse bile internetinizi kullanamayacaklardır. Burada dikkat edilmesi gereken şey her bir cihazın mac filtre adresini eksiksiz doğru bir şekilde girmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here