Ana sayfa Teknoloji Laptop Neden Isınır ? Laptop Soğutma Yöntemleri

Laptop Neden Isınır ? Laptop Soğutma Yöntemleri

608
0
Laptop Neden Isınır
Laptop Neden Isınır

Yazın havaların ısınmasıyla daha çok başımıza gelen laptop ısınma sorunu bilgisayarlarımızda performans düşüklüğü ya da donanımsal birçok soruna sebebiyet verebiliyor. Laptop sıcaklığının artması bizlere bilgisayarımızla ilgili birçok önemli mesaj vermektedir. Performanslı kullanılan birçok notebook günümüzde ısınma sorunlarıyla karşı karşıya kalmakta. Peki laptop neden ısınır ? Isınan laptop nasıl soğutulur ? Notebooklar altında yer alan ızgaralar hava tahliyesini sağlamak için yapılmıştır. Ve bu hava tahliyesi sağlanamadığında laptoplar ısınmaktadır. Bu en temel yaşanan sorunların başında gelmektedir. Notebookların ısınma sebepleri oldukça farklıdır gelin şimdi beraber notebook neden ısınır ? Laptop soğutma yöntemleri nelerdir bakalım.

Laptoplar günlük hayatımız için cep telefonlarımız kadar vazgeçilmez cihazlardır. Peki laptop neden kendi kendien kapanır ? Laptopların ısınma sorunları nasıl çözülür ? Dizüstü notebooklar altında yer alan hava tahliyesi için oluşturulmuş ızgaralar sayesinde hava tahliyesi sağlanır. Bu ızgaralardan hava sirkülasyonu sağlanmadığı taktirde önce fan daha fazla çalışmaya başlar, ardından bilgisayarın ısı değerleri yükselir ve bu donanım arızalarına kadar gidebilir. Bu sebeple başımıza en çok gelen laptop ısı sorunların kaynağı hava tahliyesinin sağlanamamasından kaynaklıdır. Sözü daha fazla uzatmadan laptop neden ısınır, laptoplar nasıl soğutulur inceleyelim.

Laptop Neden Isınır ?

  • Yüksek performans gerektiren işlemler yapıldığında laptop daha fazla güç ihtiyacı duyacağından ısınır.
  • Gerekli hava tahliyesi yapılmadığında laptoplar havayı sıcak havayı dışarı atamadığından ısınmaktadır.
  • Eğer yazılımsal sorunlar mevcutsa mutlaka düzeltme yapılması gerekir. Yüksek performanslı kullanılan laptoplar ısınma sorunu yaratmaktadır.
  • Laptobunuzda termal macun yenilemesi yılda bir defa yapılmalıdır. Aksi taktirde laptobunuz ısınma sorunları yaşayabilir.
  • Laptobunuzun içerisinde yer alan fan petekleri temizlenmelidir. Laptoplar manyetik cihazlar olduğundan dışarıdaki tozu içeriye çekmektedir. Bu sebeple yılda bir kez mutlaka fan temizliği yapılmalıdır. Fan temizliği olmayan notebooklarda ısınma sorunları meydana gelmektedir.
  • Aşırı güç tüketimi gerektiren oyunlar ve programlar kullanıldığında laptop ısınmaktadır.

Görmüş olduğunuz gibi laptop neden ısınır sorusunun birçok cevabı bulunmakta. Laptop ısınmasıyla ilgili temel mantık şu şekilde işlemektedir. Bilgisayarınız bazı durumlarda aşırı güç tüketimi yapmak ister bu güç tüketimi sonrasında ısınan cpu ve anakart soğuması istenmektedir. Fanınızda bu işlevi sağlayamadığı zamanlarda laptop aşırı ısınır ve gerektiğinde kendini kapatır. Bazı durumlarda kendini kapatmayıp donanımsal arızalara sebebiyet verebilir. Buradaki amaç laptop ısınmalarını önceden görüp çözüm üretmektir. Bunun için sizlere aşağıda CPUID HW Monitor programını tavsiye ediyorum. Bu program sayesinde bilgisayarınızın bütün parçalarının ısı değerlerini görmüş olucaksınız.

Laptop Soğutma Yöntemleri

1.En çok laptop ısınmaları yukarıda bahsettiğimiz gibi hava tahliyesi sorunlardan kaynaklanmaktadır. Peki laptoplarda hava tahliyesi nasıl sağlanır ? Laptop soğutma yöntemleri nelerdir ? Havanın sağlıklı bir şekilde dışarıya atılması için sizlere tavsiye edebileceğim en iyi yöntem kullanmış olduğunuz laptobun altına kalın bir kitap koymanız yönünde olucaktır. Laptobun altına koyacağınız kalın kitap alttaki ızgaralardan dışarı çıkarılması gereken havayı rahat bir şekilde dışarı üfleyebilecek ve bu sayede laptobunuzda hava tahliyesi gerçekleşmiş olucaktır.

2.Bir diğer laptop soğutma yöntemi ise laptop soğutuculardır. Alacağınız 70-80 TL lik bir soğutucu laptobunuz üzerinde 5-6 derecelik bir sıcaklık düşürme etkisi yaratacağından sistemin aşırı kullanıldığı zamanlarda soğutucuyu çalıştırmak alttan hava tahliyesi ızgaralarından soğuk hava vererek laptopbunuzun ısısının düşmesine sebep olucaktır.

bilgisayar neden ısınır
bilgisayar neden ısınır

3.Son zamanlarda laptop soğutucular yerine vakumlu soğutucu adında yeni aletler kullanıldığını görmekteyim. Kullanmış birisi olarak şunları söyleyebilirim. Evet laptop soğutuculardan daha fazla iş görsede uzun vadede donanımsal arızalara sebebiyet verebileceğinden vakumlu laptop soğutucusu kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem.

4.Yazın sıcak havalarda kesinlikle bilgisayarınızı yüksek performanslı olarak kullanmayın. Denetim masasından güç seçeneğini açarak dengeli kullanımının seçilmesini öneririm.

laptop neden ısınır
laptop neden ısınır

5.İşlemci çok ısınıyor diyenler için soğutma yöntemi olarak işlemcinizin performansını ayarlayabilirsiniz. İşlemcinin her zaman yüksek performansta çalışmasını önleyerek laptop ısınmasını önlemiş olursunuz. Bunun için gelişmiş güç seçenekleri ayarlarından aşağıdaki gibi en yüksek işlemci durumunu %80-85 lerde kullanmanızı tavsiye ederim.

işlemci frekansı ayarlama
işlemci frekansı ayarlama

6.Son olarakta laptopbunuz aşırı ısınmadan kaynaklı ses çıkardığında mutlaka CPUID HW Monitor programını kullanarak anakart ve işlemci sıcaklıklarını kontrol edin. Düşmeyen sıcaklık değerleri söz konusu olduğunda mutlaka bir profesyonelde destek almanızı öneririm. Aksi taktirde anakart sorunlarına kadar sizi uğraştırabileceğinden ciddi masraflar yapabilirsiniz.

CPUID HW Monitor
CPUID HW Monitor

CPUID HW Monitor programında işlemci anakart, harddisk ve diğer donanımların ısı değerlerini görebilirsiniz. Burada önemli olan hiçbir sıcaklık değerinin ortalama 80 dereceyi geçmiyor olmasıdır. Çünkü 80 derece sıcaklık sonrasında laptobunuz performans kaybına yol açıcaktır. Clocks yazan yerde işlemci frekansının hangi düzeyde çalıştığını görüyor olucaksınız. Temperatures kısmında ise program işlemci sıcaklığınızı ölçüyor olucaktır. Gördüğünüz gibi bende maksimum 63 derece bir sıcaklık görünmektedir. Bu da oldukça normal bir sıcaklık değeridir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here