Ana sayfa Teknoloji Klavyede Olmayan Semboller Hangileridir, Nasıl Yapılır?

Klavyede Olmayan Semboller Hangileridir, Nasıl Yapılır?

363
0
Klavyede Olmayan Semboller

Gelişen teknoloji ile birlikte internet hayatımızda önemli yer alıyor. Bilgisayar kullanan kişiler için klavyeler bu muhteşem buluşun ayrılmaz bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. İletişimin en pratik adresi olan klavyeler ile sadece harflerle değil, bir takım sembol ve emojilerle de kişilerin kendilerini anlatması mümkün oluyor. Ancak her geçen gün kendisini yenileyen teknoloji ortamında, yeni semboller üretilmektedir. Bu durumda klavyede olmayan semboller, kişilerin arayışa girmesine neden oluyor.

Günlük hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan klavyeler; F klavye ve Q klavye olarak iki şekilde kullanılmaktadır. Telefonlar ve tabletlerdeki klavyelerde de çeşitli sayı, sembol ve harfler bulunuyor. Ancak yeni ifadeler ve semboller,  maalesef bu klavyelerde bulunmamaktadır. Bunun için internet ortamından ya da başlat-tüm programlar-donatılar-sistem araçları-karakter eşlem’e girilerek istenilen sembollere kolayca ulaşılabilmektedir.

Klavyede olmayan semboller nasıl yapılır?

Hızla gelişen dünyamızda hemen hemen her şey internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Bilgisayar ya da cep telefonlarından kolayca girilebilen internetler için klavyeler büyük önem taşımaktadır. Ancak teknolojik gelişmelerin hızına kimi zaman yetişmek oldukça zor oluyor, Bu da klavyelerde yeni ortaya çıkan sembollere rastlanılmasını engellemektedir.

Klavyelerde latin harf dışındaki harfler bulunmaz. Romen rakamları ile mesleki unvanlar yer almaz. Ölçü birimlerinin kısaltılmış hali ile bazı para birimi dışındaki diğer ülke para birimleri bulunmuyor. Peki klavyede olmayan semboller nasıl yapılır? klavye üzerinde olmayan semboller için tuş kombinasyonundan faydalanılmaktadır. Klavye alt tuşu ile bir takım semboller oluşturulabilir.

Bunun için alt tuş takımı ile 1 sayısından başlayarak 254 sayısına kadar ve yine alt tuşu ile başta 0 olmak üzere yine 1 rakamından başlayarak 0240’a kadar farklı semboller elde edilebiliyor.

Klavyede Olmayan Semboller

Klavyede olmayan semboller gülücük

Telefon, tablet ve bilgisayarlarda harf ve sembollerin dışında bazı yüz işaretlerine de rastlanılmıyor. Özellikle sosyal medya kullanan ve klavyelerle iletişim kuran kişilerin en çok aradıkları farklı mimik ve işaretlerdir. Klavyede olmayan semboller gülücük ise en çok aranan yüz işaretlerindendir.

Karşılıklı konuşma esnasında kullanıcıların o anki hislerini bu ifadelerle ortaya koymak istemesi doğaldır. Ancak klavyede bulunmaması zaman zaman sıkıntı verebilir. Ancak K kavyede olmaması, bu şeklin bulunamayacağı anlamına gelmiyor. İnternetten kopyala-yapıştır ile istenilen yazışmalarda rahatlıkla kullanılabilmektedir.  Böylece karşılıklı konuşmalar esnasında ifade boşlukları bu şekilde çok rahat doldurulabiliyor. Haliyle istenildiği gibi keyif veren sohbetler yapılabiliyor.

Klavyede olmayan semboller kalp

Klavyede bazı şekiller de bulunmuyor. Bununla birlikte işletim sistemlerinde her işaret için belirlenmiş kısayollar bulunur. Bu tarz kısayol verilerinin işlendiği CHARMAP haritası ile mümkün oluyor. Başlat menüsünden çalıştır hanesine Bu işletimin ismi yazılarak, internetten kalp şekli kopyalanabilmektedir.

Kişilerin birbirlerine karşı hislerini ifade edebilmeleri için bu tarz ifadelere çok ihtiyaç duyulabiliyor. Klavyede olmayan semboller kalp şekli ise internet ortamından kopyalanabilmektedir. Böylece karşılıklı sohbetin keyfini yaşamak için bu simgeyi kopyalama ya da klavye üzerinden tuş kombinasyonu ile mümkündür.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here