Ana sayfa Teknoloji iPhone ve iPad Depolama Alanı Arttırma Nasıl Yapılır? Kolay Anlatım!

iPhone ve iPad Depolama Alanı Arttırma Nasıl Yapılır? Kolay Anlatım!

227
0
iPhone ve iPad Depolama Alanı Arttırma

iPhone ve iPad depolama alanı arttırma işlemleri gün geçtikçe ihtiyaç duyulan bir hizmet haline gelmiştir. Yetersiz gelen saklama alanları, yeni belgelerin saklanmasına izin vermemektedir. Uygulamaların, belgelerin ve mesajların boyutlarının artması telefon ve tablet depolama alanlarının çabuk dolmasını sağlamaktadır. Hatta bu sebeple bu elektronik cihazların 32 GB veya 16 GB saklama alanları yetersiz kalmaktadır.

Apple, depolama alanının önemini farkında olduğu için cihazlarında dahili olarak belli miktarda depolama alanını kullanıcılarına vermektedir. Ancak bu depolama alanları Apple kullanıcılarına zamanla yetersiz gelmektedir. iPhone ve iPad kullanıcıları, farklı teknikler ile depolama alanlarını arttırma yolları aramaktadır. Bu teknikler, telefonun hafızasını arttırmaya yönelik adımlardır. Ücretli ve ücretsiz birçok teknik bulunmaktadır.

iPhone ve iPad Depolama Alanı Arttırma

Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi, birçok cihazın ve uygulamanın çıkmasına destek olmaktadır. Elbette ki depolama alanı, elektronik cihazlarda oldukça önemli bir yer edinmektedir. Neredeyse tüm belgelerin telefonda saklanması, fazla depolama alanına ihtiyaç duyulmasına neden olmaktadır. Birçok teknik ile iPhone ve iPad depolama alanı arttırma sorununa bu yazımızda yer vereceğiz.

Uygulamaları Tarayıcıdan Kullanın!

Birçok sosyal mecrayı Apple kendi tarayıcısı olan Safari tarayıcısından açabilirsiniz. Twitter ve Facebook gibi uygulamalar depolama alanında oldukça fazla yer kaplamaktadır. Uygulama içindeki resimler ve dolaşımlar depolamaya direkt etki etmektedir. Bu yüzden mobil uygulamaları indirmeden, tarayıcıdan giriş yapmanız, depolama alanını rahatlatacaktır. iPhone ve iPad depolama alanını arttırma konusunda en basit uygulanacak yöntemlerden bir tanesi budur.

Az Kullandığınız Uygulamaları Silin!

Telefonunuzda ya tabletinizde az kullandığınız yada hiç ziyaret etmediğiniz uygulamalar mutlaka vardır. Bu uygulamalar zaman içerisinde depolama alanını doldurmaktadır. Güncellemeler sayesinde boyutları da artan uygulamaların silinmesi depolama alanını rahatlatacaktır. Cihazları kontrol ederek;

 • Kullanmadığınız uygulamaları üstüne basılı tutun.
 • Titremeye başlayan uygulamaların üstünde çıkan çarpı işaretine basın.
 • Bu işlemi tüm gereksiz ve kullanmadığınız tüm uygulamalara uygulayın!

Gereksiz Mesajları Telefondan Silin!

Akıllı cihazlara gelen mesajlar genellikle göze batmaz. Bu mesaj uygulamasının az kullanılmasından kaynaklıdır. Ancak kullanılmasa bile bankalar, mağazalar vb. hizmet sektörü bilgilendirme mesajları atmaktadır. Bu durum ise depolama alanını doldurmaktadır. Bu gereksiz mesajların silinmesi iPhone ve iPad depolama alanı arttırma konusunda kullanıcılara yardımcı olacaktır. Biriktirmeden direkt olarak silinen mesajlar, zamanla yüklenen uygulamalara da yer açacaktır.

Cihazların Saklama Alanlarını Yönetin!

Apple cihazlarda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını gösteren bir alan vardır. Bu alan içinde bulunan gereksiz uygulamaları görebilir ve silebilirsiniz. Bu sayede de cihazlarınızda yeterince yer açabilirsiniz. Bunun için;

 • “Ayarlar”a girin.
 • “Genel” bölümünü açın.
 • “iPhone saklama alanı”na giriş yapın.
 • Yer kaplayan uygulamaları kontrol edin.
 • Gereksiz uygulamaları silin.

Cihazların Ön Belleğini Sıfırlayın!

Cihazlardaki uygulamaların girişinde çerezler kullanılmaktadır. Bu çerezler, bir sonraki girişte kullanıcılara kolaylık sağlamaktadır. Ancak bu durum depolama alanını doldurmaktadır. Depolama alanını doldurmaması için cihazın ayarlar bölümüne girerek, önbelleği sıfırla seçeneğine basarak telefondaki uygulamaları sıfırlayın. Bu adım iPhone ve iPad depolama alanı arttırma yöntemi olarak en iyi seçeneklerden bir tanedir.

Ücretli Olarak Depolama Alanı Satın Alın!

Saklama alanını genişletme için en iyi yöntemlerden bir tanesi de ek depolama alanı satın almaktadır. Uygun bir ücret ödeyerek, istenilen boyutta saklama alanı almak mümkündür. Ücretli bir şekilde iPhone ve iPad depolama alanı arttırma desteğinden yararlanabilirsiniz. Bunun için;

 • Ayarlar bölümüne girin.
 • “Apple Kimliği” olan bölgeye tıklayın.
 • “İCloud” kısmına giriş yapın.
 • “Saklama alanı yönet” kısmına giriş yapın.
 • “Saklama alanı planını değiştir”e basın.
 • İstediğiniz GB saklama alanını satın alın.

iPhone ve iPad Depolama Alanı Arttırma

Fotoğraf Arşivini Temizleyin!

Fotoğraflar geçmiş günleri hatırlamamız için çok önemlidir. Elbette ki teknolojinin gelişmesiyle artık tüm fotoğraflar telefonda saklanmaktadır. Telefonda oldukça fazla yer kaplayan bu fotoğrafları yedekleyerek, cihazlardan silebilirsiniz. Silinen fotoğrafların boyutuna ve sayısına göre telefonda oldukça fazla yer açılacaktır. Yedeklemeden de gereksiz fotoğrafları silerek, yine minimum düzeyde cihazda yer açmak mümkündür.

iCloud’u Kullanın!

Apple, cihazlarında saklama alanı olarak 5 GB gibi bir depolama alanını kullanıcılarına sağlamaktadır. Buna bulut sistemi de denir. Tüm fotoğraflar, mesajlar vb. ana öğeler burada rahatlıkla saklanabilir. Burada saklanan belgeler, telefonda 5 GB’lık bir alanı rahatlatacaktır. Bunun için;

 • “Ayarlar” kısmına giriş yapın.
 • “Fotoğraflar” bölümüne girin.
 • “iCloud Fotoğrafları” kısmını kaydırarak yeşile döndürün.

iPhone ve iPad’i sık sık kullanıyorsanız depolama alanlarının dolması oldukça kolaydır. Uygulamalar, fotoğraflar ve mesajlar gibi yer kaplayan belgelerin temizlenmesi veya yedeklenerek telefondan silinmesi oldukça önemlidir. iPhone ve iPad depolama alanı arttırma yöntemlerini sizler için sıraladık. Kullanıma uygun olan depolama alanını bu yöntemler ile kolay bir şekilde arttırabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here