Ana sayfa Teknoloji IPhone Arayanın Adını Söyleme Nedir, Nasıl Kapatılır? Güncel Bilgiler!

IPhone Arayanın Adını Söyleme Nedir, Nasıl Kapatılır? Güncel Bilgiler!

268
0
IPhone Arayanın Adını Söyleme Nedir, Nasıl Kapatılır? Güncel Bilgiler!

IPhone arayanın adını söyleme özelliği iPhone telefonlarına İOS 10 ile geldi! İOS 10 ile birlikte iPhone telefonları yeni bir özellik ile karşılaştılar. IPhone telefonlarına yeni özellik olarak aramaları duyur özelliği İOS 10 ile birlikte geldi. Peki aramaları duyur özelliği nedir? IPhone kullanıcısını arayan kişinin kayıtlı adını sesli olarak aradığını söylüyor.

Aramayı duyur özelliğini sadece kayıtlı kişilerde kullanılmıyor. Eğer ki arayan numara iPhone telefonunda kayıtlı değil ise bilinmeyen numara arıyor. Diyerek kullanıcısına sesli olarak bildiriyor. Peki aramayı duyur özelliğinin avantajlı yönleri nelerdir?

Bazı durumlarda telefona kimin aradığına bakınamaz. Böyle durumlar için ideal bir özelliktir. Özelliklede araç kullanır iken aramayı duyur özelliği ile daha rahat telefonlar kullanılabilir. Fakat aramayı duyur özelliği en çok görme yetisini kaybetmiş kişiler için ideal bir özelliktir.

Görme yetisini kaybet kişilerin telefon kullanımları zor olur. Bu yüzden de genellikle aramayı duyur özelliklerini görme yetisini kaybetmiş kişiler sürekli olarak açık tutar. Böylece gündelik hayatta telefon kullanımları da artmış olur.

Aramayı duyur özelliği pek çok kişi tarafından açık tutulmaz. Çünkü genellikle arayan kişinin sesli olarak söylenmesi pek çok kişi için olması gereken bir özellik değildir.

Görme yetisini kaybetmiş kişiler için ideal olmasına rağmen diğer kişiler için gereksiz özellik olarak kalır. Bu yüzden de iPhone arayanın adını söyleme özelliği pek fazla tercih edilmez.

Genel olarak arayanı duyurma özelliği kullanılmak istenmediği için kapatılmak istenir. Fakat genel sorun ise arayanın kişinin adının söylenmesi özelliğini kapatma aşamaları bilinmiyor. Telefonda da bulmak zor olabiliyor.

IPhone Arayanın Adını Söyleme Nedir, Nasıl Kapatılır? Güncel Bilgiler!

IPhone Arayanın Adını Söyleme Nasıl Kapatılır?

IPhone telefonların kullanımları genel olarak kendisine has olur. Diğer telefon markaları ile kullanımları aynı olmuyor. Bu yüzden de iPhone telefon kullanıcıları bazen özellik bulma durumlarında zorluk yaşayabiliyor.

Bu durum iPhone arayanın adını söyleme özelliği içinde geçerlidir. Çünkü genel olarak arayan kişinin adının söylenmesi özelliğini kapatma aşamalarını karıştırılabiliyor. Bu yüzden de bu özelliği kapatmak zor gelebiliyor. Peki arayan kişinin adının söylenmesi özelliğini kapatma aşamaları nelerdir?

– Telefonun ayarlar kısmını tıklayın

– Ayarlar bölümünden telefon seçeneğini açın

– Telefon kısmındaki aramayı duyur özelliğini seçin

– Hiçbir zaman seçeneğini seçin.

Bu aşamaları sırası ile yaptığınızda iPhone arayanın adını söyleme özelliği kapatılmış oluyor. Bu aşamaları sırası ile açıklayalım;

1-) Telefonun ayarlar kısmını tıklayın

IPhone kullanıcıları genel olarak telefon özelliklerini ayarlar bölümünden yapmaktadır. Ayarlar bölümde genel olarak farklı seçenekler çok fazladır. Telefonun kendi özellikleri yer alır. Ekstradan yüklenen uygulamalar ayarlar bölümünde yer almaz.

2-) Telefon seçeneğini tıklayın

Arayan kişinin adının söylenmesini kapatmak için yapılması gereken diğer aşama telefon seçeneğidir. Ayarlar bölümünde çıkan farklı seçenekler arasından telefon seçeneğinin tıklanması gereklidir. Telefon seçeneğini tıkladığınızda karşınıza telefon erişebilsin ve aramalar olarak iki ayrı kategori çıkıyor.

Telefon erişebilsin kategorisinde ise siri, gelen aramalar, bildirimler ve aramayı duyur seçenekleri bulunur.

3-) Aramayı duyur özelliğini seçin

Telefon seçeneğindeki aramayı duyur seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Aramayı duyur özelliği sadece İOS 10  iPhone telefonları ve sonraki üretimlerinde bulunur. Burada ise karşınıza dört farklı seçenek çıkıyor.

4-) Hiçbir zaman seçeneğini seçin

Aramayı duyur özelliğin dört durumda kullanılıyor. Bu dört durum;

– Her zaman

– Kulaklık ve araba

– Yalnızca kulaklık

– Hiçbir zaman

Genel olarak iPhone arayanın adını söyleme özelliğinin tamamen kapatılması için hiçbir zaman seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Sürekli kullanılmak istendiğinde her zaman seçeneğinin aktif olunması gerekiyor. Arabada arayan kişinin adını duymak istediğiniz kulaklık ve araba seçeneğinin seçilmesi gerekiyor. Sadece kulaklık ortamlarında aramayı duyur özelliğini kullanmak için ise yalnızca kulaklık seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor.

IPhone Arayanın Adını Söyleme Nedir, Nasıl Kapatılır? Güncel Bilgiler!

IPhone kullanıcılarının genel olarak istekleri hiçbir zaman şeklinde oluyor. Araba kullanırken telefon kullanımları genel olarak tehlikelidir. Bu tehlike riskini azaltmak için ise kulaklık ve araba seçeneği önerilir. Fakat genel olarak aramaları duyur özelliği çok az kullanılıyor. Özelliklede görme yetisini kaybetmiş kişiler tarafından kullanılır.

Günümüz koşulları göz önünde tutulduğu aslında daha fazla aramaları duyur özelliğinin aktif hali tercih edilmelidir. Çünkü gün içerisinde sürekli telefona bakmak bazen zor olabiliyor. Özelliklede belirli kişilerden telefon beklenildiği zaman iPhone arayanın adını söyleme özelliğinin kullanılması önerilir. Fakat genel olarak henüz aramaları duyuru özelliğinin aktif olarak kullanımları azdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here