Ana sayfa Teknoloji İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı? Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür?

503
0

Yüksek performans sağlayan ve gelişen yazılımlar aracılığıyla yükselen grafiksel değerleri okuyabilen ekran kartları, kullanıcıların beklentilerin çok üzerinde performanslar sunmaya başladılar. Ancak eski sistemlerde de ihmal edilen, belirli ölçülerde fark edilmeyen konu olan, bilgisayarların soğutulması konusu, artık yüksek performanslı donanımlar nedeniyle ihmal edilemiyor. Ekran kartlarının ısınması aslında doğası gereği randımanlı bir çalışma sonucu gerçekleşir. Ancak hem ekran kartınızın ve hem de tüm sisteminizin, belirli sıcaklık oranlarına sahip olması hem verimli ve hem de uzun ömürlü kullanım şansı oluşturan önemli bir faktördür.

Diğer bir deyişle, yüksek veya düşük performanslı bir bilgisayar sisteminin, hem tüm sisteminin ve hem de grafik ağırlıklı çalışmalar sırasında ekran kartın ve aynı zamanda işlemcisinin, belirli ve ortalama sıcaklıklarda olması gereklidir. Bu sayede sisteminiz ve ekran kartınız en yüksek performansla sonuç üretebilir. Bu durum oyun oynama, kripto para madenciliği yapma, yayıncılık gerçekleştirme veya profesyonel grafik işlemleri yapma amacıyla, yüksek performanslı ekran kartı sahiplerinin İdeal ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı? Sorusunu da sıklıkla sormasına neden oluyor.

Bilgisayar İçin İdeal Sıcaklık Seviyesi Nedir?

Aslında kullanım sırasında sürekli değişen olan sıcaklıklar nedeniyle, net bir sıcaklık değeri bulunmaz. Bununla birlikte donanımlarınızın özelliklerine göre belirlenmiş ve markalar tarafından kullanıcıların bilgisine sunulan ve verimli bir performans için ortalama sıcaklık değerleri sunulur. Hem işlemci için ve hem de ekran kartı için, ortalama verimli sıcaklık değeri yük altındayken 60 ile 80 derece arasında olmasıdır. Belirli yükler altındayken, ekran kartının 80 derecenin üzerinde sürekli seyir etmesi istenen bir sonuç değildir ve kartın dolayısıyla da tüm sisteminizin performansını düşürecektir.

Bunun yanında bilgisayar sisteminiz boştayken ortalama ekran kartı sıcaklığının da 30 ile 50 derece aralığında olması gereklidir. Sitem boştayken 50 derecenin üzerine çıkan ekran kartı sıcaklığı,  tüm sisteminiz açısından orta ve uzun vadede çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu noktada kullanıcıların en çok sorduğu sorulardan bir diğeri ise Ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür? Oluyor.

Ekran Kartı Sıcaklığını Ölçmek

Ekran kartlarının sıcaklıklarının sürekli kontrol altında tutulması ve belirlenmesi, kullanım performansınıza en iyi şekilde yansıyacak bir sonuç oluşturur. Çeşitli programlar kullanılarak ekran kartının sıcaklık değerleri, sürekli kontrol altında tutulabilir. Ancak Windows 10 kullanıcıları için, artık ekran kartı sıcaklığını belirlemek için, ilave ve üçüncü taraf programlara ihtiyaç bulunmuyor.

Ekran kartı sıcaklığını belirlemek için Windows 10 “görev yöneticisi” içerisinde bulunan “ performans” sekmesine tıklamanız ve burada bulunan GPU sıcaklığı sekmesini açmanız gerekiyor. Burada ekran kartınızın sıcaklığını göremiyor olmanız, ekran kartınızın sürücüsünün eski olduğu anlamına gelir ve güncellenmesi gereklidir. Ekran kartlarının verimli çalışması ve sıcaklık değerlerinin olağan aralıklarda olması için, ekran kartı sürücülerinin güncel olması en önemli konulardan biridir. Dolayısıyla ideal ekran kartı sıcaklığı kaç derece olmalı? Sorusunun en önemli yanıtlarından biri, sıcaklığın ortalama değerlerde olabilmesi için, ekran kartı sürücüsünün en güncel haline sahip olunması gerektiğidir. Sürekli yüksek sıcaklık değerlerine sahip olup olmadığınızı anlamak için ekran kartı sıcaklığı nasıl ölçülür? Sorusunu sormalı ve yanıtlarına da mutlaka ulaşmanız gereklidir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here