Ana sayfa Teknoloji Google Drive Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

Google Drive Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır ?

1674
0
Google Drive nedir
Google Drive nedir

Hayatımızda son zamanlarda teknolojik dönüşümlerle beraber yeni ihtiyaçlarımız oluşmaya başladı. Eskiden cep telefonları fotoğraf bile çekmezken, şimdi fotoğraf makinelerinin yerini almaya çalışıyor. Hal böyle olunca yeniliğe ve dönüşüme ister istemez ayak uydurmak zorunda olan biz insanoğlu için teknolojik dönüşümler oldukça önemli hale geldi. 1980’li yıllarda her evde bilgisayar dahi yokken şimdi bilgisayardaki dosyaların nasıl depolanacağı konusunda çeştli ihtiyaçlar doğmuş durumda. Artan teknolojik gelişmeler sonucunda farklı ihtiyaçların doğduğu hayatımızda da bizlere kolaylık sağlayan uygulamalardan birisi Google Drive. Google Drive nedir ? Kısaca anlatmak gerekirse depolayamadığınız tüm resim,dosya,müzik, film ve diğer türde belgeleri bulut mantığıyla ücretsiz bir şekilde saklayabileceğiniz bir sanal harddisk desek yanlış olmaz. Sanal harddisk diyorum çünkü dilediğiniz zaman içerisindeki dosyaları bilgisayarınıza, cep telefonunuza ya da tabletinize indirme kolaylığı sağlıyor. Bulut depolama uygulamalarından en çok kullanılan Google Drive ne işe yarar, Google Drive nasıl kullanılır yazımızın devamında detaylı olarak anlatıyoruz.

Google Drive Nedir ?

Google Drive nedir nasıl kullanılır ? Google Drive sizin için önemli olan tüm hatıralarınızı ve belgelerinizi güvenli olacak şekilde Google sunucularında saklar. Google Drive kullanmanın avantajı yukarıda bahsettiğim gibi her an yanınızda sanal bir harddisk varmışcasına istediğiniz resimlere anında ulaşabilirsiniz. Depoladığınız resimleri belgelerinizi telefonunuzda ya da laptobunuzda saklamaya gerek kalmaz. İhtiyacınız olan tüm bulut depolama özelliklerini sunan Google Drive Dünya’da en çok kullanılan cloud uygulamalarından birisidir.

Google Drive Ne İşe Yarar ? Google Drive’ın sizlere sunmuş olduğu çözümler neticesinde yüzlerce liralık harddiskler almanıza gerek kalmaz. 15 GB’a kadar ücretsiz depolama özelliği sunan Google Drive kullanım açısından da oldukça kolay. Android telefonlarda yüklü olarak gelen Drive eğer telefonunuzda yoksa hemen indirmenizi tavsiye ederim. Drive’a yüklediğiniz dosyalara internet bağlantısı olsun olmasın her yerden ulaşabilirsiniz. Ayrıca yüklemiş olduğunuz dosyaları sadece bir tık ile drive kullanan kişilere paylaşabilir onlarında anlık görüntüleyebilmesini sağlayabilirsiniz.

Google Drive Ne İşe Yarar , Nasıl Kullanılır ?

Google Drive Nasıl Kullanılır ? Google Drive’ı ister telefonunuza ister bilgisayarınıza isterseniz de tabletinize indirebilirsiniz. Üçünden de aynı hesapla giriş yaptığınız taktirde depoladığınız tüm verilere bütün cihazlarınızdan ulaşabilirsiniz. Sizlere bu yazımızda Google Drive’ın cep telefonlarında nasıl kullanılacağını göstereceğim.

Google Drive yedekleme yapmak için uygulamayı cep telefonunuzdan açın. Yükleme yapmak istediğiniz dosyayı bulmak için fotoğrafta gördüğünüz + butonuna basınız.

Google Drive nasıl kullanılır
Google Drive nasıl kullanılır

Google Drive nasıl dosya yüklenir ? Ardından fotoğrafta gördüğünüz gibi yükle butonuna basınız. Eğer yükleyeceğiniz dosya bir klasör ise direkt klasörüde seçebilirsiniz. Burada istediğiniz dosya ya da fotoğrafı seçip yükleyebilirsiniz.

Google Drive fotoğraf yükleme
Google Drive fotoğraf yükleme

Google Drive Ne İşe Yarıyor ? Google Drive’ın dosyalarınızı paylaşma imkanı olduğundan bahsetmiştik. Dosyalarınızı paylaşmak istiyorsanız paylaşmak istediğiniz dosya üzerine gelin ve basılı tutun ardından sağ üst köşede çıkan üç noktaya basınız. Daha sonra fotoğrafta gördüğünüz gibi paylaş seçeneğine tıklayabilir, ya da çevrimdışı kullan özelliği ile internet bağlantınız olmadan da dilediğiniz yerden dosyanıza erişebilirsiniz.

Google Drive Çevrimdışı kullanma
Google Drive Çevrimdışı kullanma

Google Drive çevrimdışı kullanma nasıl yapılır ? Uygulama içerisinde ana ekrana basarak en son görüntülediğiniz dosyaları bu sekmede görebilir, bir diğer sekme olan paylaşılana girerekde diğer kişilerle paylaştığınız dosyaların listesine erişebilirsiniz.

Google Drive paylaşıma açma
Google Drive paylaşıma açma

Google Drive dosya silme nasıl olur ? Son olarak sol taraftaki menüden ise Google Drive kapasitenizin ne kadar dolu olduğunu görebilir, silmiş olduğunuz dosyaları çöp kutusundan geri çağırabilirsiniz. Unutmayın ki Google Drive altyapısı tıpkı bilgisayarınızdaki çöp kutusu olduğu gibi çalışır. Sildiğiniz dosyalar kesin silinmez önce çöp kutusuna gelir daha sonra buradan silmeniz gerekir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here