Ana sayfa Popüler Google Çevirinin Az Bilinen Özellikleri Nelerdir? İşinize Yarayacak Bilgiler!

Google Çevirinin Az Bilinen Özellikleri Nelerdir? İşinize Yarayacak Bilgiler!

274
0
Google Çevirinin Az Bilinen Özellikleri

Google çevirinin az bilinen özellikleri nelerdir? Son kullanıcıya getirdiği hizmetlerle insanların hayatlarını kolaylaştıran Google firması geliştirdiği Google Translate özelliği ile de son kullanıcının bilgiye erişimini kolaylaştırmış ve internette dil problemini ortadan kaldırmıştır. Program sürekli geliştiği için Google çevirinin az bilinen özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri keşfetmek için sık sık programın özelliklerini yeniden gözden geçirmenizi öneririz. Bu hizmet kabaca yüzün üstünde dil arasında çeviri yapabilen bir yapay zeka destekli programdır.

İlk başlarda çok sağlıklı bir çeviri yapmakta zorlanan program yapay zekanın da gelişmesiyle kaliteli çeviriler yapabilmeye başlamıştır. Bu programdan internette gezinirken ya da yurtdışı seyahatlerinizde dil bilginizin yetmediği noktalarda destek alabilirsiniz. Bunun yanında bir dili öğrenirken sözcük dağarcığınızı genişletmek ve telaffuzunuzu düzeltmek içinde kullanabilirsiniz. Ama şunu belirtmemizde yarar var program bazı kelimelerin genel anlamını kullanıcıların önerilerine göre belirliyor. Bu sebeple bazı kelimelerin genel anlamı yanlış olabiliyor.

Google Çevirinin Az Bilinen Özellikleri

Siz Konuşun O Çevirsin

Çeviri programını daha kolay kullanmanızı isteyen firma Google çevirinin az bilinen özellikleri arasına bir yenisini daha eklemiştir. Program içinde söylediklerinizi yazıya döken bir yazılım bulundurmaktadır. Bu yazılım sayesinde bir metni çevirmek istiyorsanız fakat yazmanız uzun sürecekse ya da o an yazmak istemiyorsanız metni programa okumanız yeterli gelmektedir.

Sesli çeviri özelliği oldukça gelişmiştir. Çevirmek istediğiniz kelimenin nasıl söylendiğini biliyorsanız ama doğru şekilde yazamayacağınızı düşünüyorsanız, programa okuduğunuz taktirde kendisi yazabilmekte yada size bunu mu kastettiniz şeklinde öneriler sunabilmektedir. Bu özelliği kullanmak oldukça basittir.

Çeviri ekranına gelin, metin kutusunun hemen altında bir mikrofon simgesi göreceksiniz. Bu simgeye tıkladığınızda program sizden mikrofonunuzu kullanmak için izin isteyecektir. Buna onay verdikten sonra sesli çeviri özelliği aktif olacaktır. Bu noktadan sonra mikrofona tıklayıp önünüze çıkan yönergeleri takip ederek sesli çeviriyi kullanabilirsiniz.

Görüntülü Çeviri Yapan Mobil Uygulama

Google telefon ve tabletlere ilgi çekici bir özellik daha getirmiştir. Bu özellik kameranızla çektiğiniz veya kameranızı doğrulttuğunuz bir noktanın üstünde ki yazıları çevirmenize olanak vermektedir. Bu sayede bir tabela ya da bir uyarı levhasının üstünde ki yazıları anlamanız kolaylaşacaktır. Programda bir belirteç de bulunmaktadır.

Belirteci kullanarak bir yazının hepsini değil sadece bir kısmı çevirmenizde mümkün olmaktadır. Eğer programı offline olarak kullanmak isterseniz dil paketini internetten önceden indirmeniz gerekmektedir. Bu özellik yeni geldiği için henüz stabil çalışmasa da faydalı olmadığı söylenemez. Programı kullanmak için öncellikle Google çeviri özelliğini indirmeniz gerekmektedir.

Daha sonra programı açıp metin kutusunun altında ki kamera imgesine tıklayıp çevirmeniz istediğiniz noktaya doğrultmanız yeterlidir. Bir süre sonra çeviri yazının üstünde belirir. Eğer fotoğrafı çevirmek isterseniz de kameraya bastıktan sonra en altta yer alan içe aktar seçeneğine tıklayıp fotoğrafı seçmeniz gerekmektedir.

Google Çevirinin Az Bilinen Özellikleri

Tek Tuşla Çeviri Yapın

Sade ara yüzü ve kolay kullanım imkânı sunan ara yüzleriyle son kullanıcının ilgisini çeken Google çevirinin az bilenen özellikleri arasında tek tuşla çeviri özelliği de bulunmaktadır. Bu özellik en rahat Google Chrome internet tarayıcısı üstünde kullanılmaktadır. Bir siteye girdiğinizde site farklı bir dildeyse ve onu kendi dilinize çevirmek istiyorsanız adres çubuğunun yanına bakın.

Çubuğun hemen yanında Google çevirinin simgesini göreceksiniz, bu simgeye tıklarsanız size site orijinal dilinde mi kalsın yoksa tercih ettiğiniz dile mi çevrilsin diye soracaktır. Burada çevir seçeneğini seçerseniz kısa süre içinde sitenin içinde ki yazı sizin seçtiğiniz dile dönecektir.

Yalnız sadece site içinde ki yazılar çevrilmektedir. Bunun haricinde ki siteye sonradan eklenen görseller çevrilmemektedir. Çevirinin bazı noktalarında dilbilgisi hataları bulunabilse de genelde cümleleri doğru çevirdiği için önünüzde ki yazıyı doğru şekilde anlayabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here