Ana sayfa Teknoloji Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır Ve Ne İşe Yarar ?

Geliştirici Seçenekleri Nedir, Nasıl Açılır Ve Ne İşe Yarar ?

9720
0
geliştirici seçenekleri
geliştirici seçenekleri

Geliştirici seçenekleri nedir ? Android işletim sistemleri kullanıcılara bazı özellikleri kapatsada bazı özellikleri manuel olarak özelleştirebilmeleri adına açık bırakmaktadır. Bu özelleştirme seçeneği telefonlarımızda geliştirici seçenekleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Geliştirici seçenekleri ne işe yarar ? Geliştiri seçenekleri ile işletim sistemimizin daha stabil ve performanslı çalışmasını sağlayabilir, yeni bir android sürümü yükleyebilir, görünüm özelliklerini değiştirebilir, donanımsal özellikleri ile oynayabiliriz. Fakat bu özellikleri bu menüden değiştirmek oldukça tehlikeli boyutlara sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden telefonunuzun geliştirici seçeneklerini kullanırken bilmediğiniz ayarları değiştirmemenizi ve oldukça dikkatli olmanızı öneririm. Geliştirici seçenekleri açma nasıl olur ?

Android geliştiri seçenekleri nasıl açılır ? Telefon markasına göre değişebilen geliştirici seçenekleri Samsung marka telefonlarda ayarlarda olabilirken, Huawei ya da Xiaomi gibi telefonlarda farklı yerlerde olabiliyor. Benim şuan kullandığım telefon Xiaomi olduğu için sizlere Xiaomi telefonlarda geliştirici seçeneği nasıl açılır göstereceğim.

Android Geliştirici Seçenekleri Nasıl Açılır ?

Öncelikle telefonunuzun ana ekranından ayarlar kısmına girelim daha sonra telefon hakkında kısmına tıklayalım. Xiaomi telefonlarda MIUI sürümü görüceksiniz buraya 5 defa üst üste tıklayalım. Bunu yaptıktan sonra artık geliştiricisiniz gibi bir mesaj görüceksiniz.

geliştirici seçenekleri açma
geliştirici seçenekleri açma

Tekrar telefon ayarlarına geri dönüp ek ayarlar kısmından geliştirici seçeneklerine tıklayalım.

android geliştirici seçenekleri nasıl açılır
android geliştirici seçenekleri nasıl açılır

Samsung geliştirici seçenekleri nasıl açılır ? Samsung marka telefonlarda genelde telefonunuzun ayarlar kısmında bulunan cihaz hakkında bölümüne girip çıkan ekranda yapım numarası (build number) seçeneğine 5 defa tıklamalısınız. Bunu yaptıktan sonra muhtemelen “sizde artık geliştiricisiniz” gibi bir uyarı ile karşı karşıya kalıcaksınız. Bu sayede geliştirici seçenekleriniz aktif hale gelmiştir. Şimdi ise asıl önemli olan soru geliştirici seçenekleri ayarları nasıl yapılır, geliştirici seçenekleri oyun ayarları nasıl yapılır bunlara bakalım.

Geliştirici Seçenekleri Ayarları Nasıl Yapılır ?

Eğer telefonunuz orta-üst bir segmente sahipse geliştirici seçenekleri ayarları oldukça fazla görülecektir. Benim telefonum Xiaomi Redmi 5 plus olmasına rağmen birçok geliştirici seçenekleri ile karşı karşıyayım. Gelin bunları beraber inceleyelim.

Uyanık kal:Telefonunuzun ekranının sürekli açık kalmasını istiyorsanız bu modu aktifleştirebilirsiniz. Bu modun kullanım alanlarını örnek vermek gerekirse sürekli bir bildirim gelmesini bekliyorsunuzdur bu yüzden açık bırakabilirsiniz. Sürekli açık bırakmak telefonunuzun ekranına zarar verebilir hatta aşırı şarj tüketimi yapabilir.

Kilit ekranını atla: Uyku modunda telefonunuzun ekranına çift tıkladığınızda kilit ekranı ile karşılaşırsınız. İşte bu özellik telefonunuzda bulunan kilit ekranını kaldırıyor bu sayede kilit ekranı olmadan direkt ana ekrana geçiyorsunuz.

android kilit ekranı ayarları
android kilit ekranı ayarları

Bluetooth HCI snop günlüğü: Bir geliştirici ya da güvenlik uzmanı bir kişinin bluetooth HCI dosyalarını analiz etmek istediğinde açılması gereken bölümdür. Bunu aktifleştirdiğinizde telefonunuzda btsnoop_hci.log adlı bir dosya oluşturulur. İsterseniz bu dosyaları daha sonra birtakım analiz programlarıyla inceleyebilirsiniz. Fakat standart bir kullanıcı için gereksiz ayrıntılardır.

OEM kilit açma: Bootloader kilidini açarak android cihazınıza yeni bir işletim sistemi yükleyebilirsiniz. (rom yükleme) Standart kullanıcılar için bu özelliği değiştirmenizi tavsiye etmiyorum. Zamanında hatırlarsınız android beta sürümleri vardı geliştirilmekte olan sürümleri bu menüyü aktifleştirerek deniyebilirsiniz. Fakat dediğim gibi bu kilidi açtıktan sonra iş bitmiyor. Açılış ekranınızda birtakım ayarlar yapmanız gerekicektir.

Çalışan hizmetler:Bilgisayarınızdaki görev yöneticisi ile aynı işi üstlenen çalışan hizmetler kısmında telefonunuzda arka planda çalışan birçok uygulamanın kaç mb ram kullandığını bu sayede tespit edebilir. Gereksiz yere arka planda çalışan uygulamaları kapatabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzun performansı artıcaktır.

Webview uygulaması: Üzerine tıkladığınızda sistem uygulaması olan android system webview yazısı ve muhtemelen chrome’u görürsünüz. Bu sistem uygulaması telefonunuzdaki bir uygulamada herhangi bir internet tarayıcısına ihtiyaç duyulduğunda kullanılır. Burada benim sistemim chromu’u kullanıyor. Webview tıpkı özel bir tarayıcı gibi uygulama içerisinde web sayfalarını görüntülemeye yaramaktadır. Bu özellik olduğu gibi kalmasını öneririm. Eğer chrome dışında özel bir tarayıcı kullanıyorsanız burada değiştirebilirsiniz.

usb hata ayıklama
usb hata ayıklama

Usb hata ayıklama: Bu özellik sayesinde android telefonunuzu bir flash bellek ya da tablet gibi bilgisayarınıza bağlamanıza yardımcı oluyor. Bu özellik sayesinde telefonunuzda manuel olarak değiştiremediğiniz birçok özelliği bilgisayar bağlantısını yaparak telefonunuzda doğru gitmeyen birşeylerin hata ayıklamaları yapabilir ve telefona kod göndermeyi sağlayabilirsiniz. Standart kullanıcılar için çok kullanılmayan bir özelliktir. Daha çok android geliştiriciler tarafından kullanılır. Değiştirmenize gerek yoktur.

Sahte konum uygulaması: Bildiğiniz üzere Google Play Store üzerinden herhangi bir uygulama indirildiğinde bizden birçok izin istiyor. Bunlardan çoğu konum bilgileri oluyor. İşte bu özellik sayesinde uygulamaların sizden alacağı konum bilgilerini sahte olarak gönderebilirsiniz. Bunun için hangi uygulamalara sahte konum bilgilerinin gönderileceğini üzerine tıklayarak seçmeniz gerekiyor.

sahte konum ayarları
sahte konum ayarları

Hücresel veri her zaman etkin: Adından da anlaşılabileceği gibi wifi dışında telefonunuzun kendi interneti bu özellik sayesinde sürekli açık olur. Bu özelliğin sürekli açık olması telefon şarj tüketimini fazlasıyla etkilerken benim tavsiyem bu özelliği deaktif olarak kullanmanızdır. Dilediğinizde açık olması daha iyi bir batarya kullanımı sağlıyacaktır.

hücresel veri ayarı
hücresel veri ayarı

Mutlak sesi devre dışı bırak: Bluetooth ya da daha farklı uzaktan ses almanızı sağlayan bir cihazınızı telefona bağladığınızda normal şartlarda telefonun sesini açtığınızda bluetooth ile bağlı olan hoparlöründe sesinin artması gerekir. Bazı durumlarda ise ses cızırtaması ya da telefonla birlikte ses yükseltme ya da alçatma değişimleri sorunu yaşanır. Bu gibi durumlarda bu özelliği aktif hale getirmek birtakım sorunlardan kurtulmanıza yarar sağlıyacaktır. Normal şartlar altında kapalı kalması önerilir.

xiaomi geliştirici seçenekleri
xiaomi geliştirici seçenekleri

Dokunmaları göster: Bu özellik telefonunuzda bir fare imleci olduğunu düşünün ve dokunduğunuz noktanın neresi olduğunu size gösterir. Bunun amacı görme sorunu yaşayan kişiler için faydalı olabilir ya da işyerinizde sunum yaparken ayrıntı belirtmek istiyorsanız telefonla dokunduğunuzda tıkladığınız yer belirecektir.

Pencere animasyon ölçüsü: Bu ölçüt telefonunuzun grafik belleğini kullanır. Bu yüzden varsayılan ayarlardan daha düşük tutmanızı tavsiye ederim. Eğer 1x ise 0,5 yada tamamen kapalı yapabilirsiniz. Aradaki farkı mutlaka görüceksiniz.

android telefon hızlandırma
android telefon hızlandırma

Geçiş animasyon ölçüsü: Bu özellikte tıpkı pencere animasyon ölçüsü gibi grafik belleğinizi kullanır. Animasyonların geçiş süresini kısaltıp arttırmaya yarar. Tamamen görünüm amaçlı yapılan değişikliklerdir. Burada da ölçüyü 0,5x e getirebilir yada kapatabilirsiniz. Yeni çıkan bazı telefon modellerinde telefonların daha hızlı görünmesi için bu özellik kapatılmıştır.

Animasyon süresi ölçüsü: Buda menüler arasında geçiş yaparken hızınızı belirler. Olabildiğince düşük tutmak hatta kapatmak daha iyi olucaktır.

geliştirici seçenekleri ayarları
geliştirici seçenekleri ayarları

İkincil ekranları simule et: Daha çok geliştiricilerin işine yarayan bir özellik olan ikincil ekran kullanımı saydam yeni bir ekran oluşturarak oluşturduğunuz ekranlar arası geçiş yapmanızı sağlar. Düşünün ki iki tane ana ekranınız var 🙂

GPU çözümlemeyi zorla: Bazı uygulamalar varsayılan olarak kullanılmamaları için yazıldığında bu durumda 2D çizimler için GPU zorlanır. Bu özellik uygulamaların türüne göre iyi yada kötü olarak değişkenlik gösterebilir o yüzden kapalı olması avantajdır.

Geliştirici Seçenekleri Oyun Ayarları Nasıl Yapılır ?

Geliştirici seçenekleri sayesinde telefonumuzun performansını arttırabilirken, buna istinaden daha fazla batarya kullanımına sebebiyet vermiş oluruz. Bu sebeple yapacağımız ayarları oyuna girerken açıp oyundan çıktıktan sonra kapatırsanız telefonunuzun batarya sağlığı bu durumdan minimum derecede etkilenecektir.

GPU fazla çizim hata ayıklaması: Bu özellik sistemden gelen sinyaller doğrultusunda üst üste gelen çizimler ile oluşabilecek hataların nereden kaynaklanabileceğini gösterir.

telefon hızlandırma
telefon hızlandırma

4X MSAA zorla: Bu özellik daha çok grafik gücünü yoğun kullanan işlerde telefonun aşırı ısınmasını önlemek amacıyla grafiklerin kenarlarını yumuşatmayı amaçlar.

Profil GPU çözümleme: Ekranın bir köşesinde grafik işlemcinizin çalışma derecesini grafik ile gösterir. Bu sayede grafik işlemcinizi ne kadar yoğunlukta kullandığınızı görürsünüz.

Etkinlikleri saklama: Eğer bunu etkinleştirirseniz düşünün ki telefonunuzda bir uygulama hata verdi ve zorla kapatmak istiyorsunuz. Bunu etkinleştirdikten sonra zorla kapatıp ana ekrana döndüğünüzde uygulama komple kapanmış olucak hiçbirşey kalmayacak. Fakat telefonu açıp kapadıktan sonra bu uygulamanın çalıştırılması için çok daha fazla güç harcanacağından RAM ve CPU tüketimi daha fazla olucaktır. Bu yüzden bu özelliği etkinleştirmenizi önermem.

profil GPU çözümleme
profil GPU çözümleme

Arkaplan işlem sınır: Bu ayar sayesinde bilgisayarınızdaki görev yöneticisi gibi arkaplanda kaçtane işlemin aynı anda çalışabileceği belirlenir. Geliştirici değilseniz oynamanızı tavsiye etmem standart olarak kalması iyi olucaktır.

Tüm UYV’leri göster: Telefonunuzda uzun sure çalışmayıp hata veren uygulamaların hata bildirimlerini ekranda görmek için bunu aktif edebilirsiniz.

Etkin olmayan uygulamalar: Telefonunuzun performansını arttırmak amacıyla çok kullanmadığınız için devre dışı bırakılabilen uygulamalar listesidir. Ayarlardan ekleme yada çıkarma yapılabilir.

Zorla kapatılan uygulamalar: Uygulamalar belirli zamanlarda çalışma hataları verirler ve bu durumda android işletim sistemi uygulamaları zorla kapatmayı dener. Bu özelliğin açık olması avantajınıza olucaktır.

etkin olmayan uygulamalar
etkin olmayan uygulamalar

Shortcut manager hız sınırlaması: Bu bir nevi sistem uygulaması diyebiliriz. Shortcut sayesinde ekrana uyguladığınız kısayollar,hızlı ayarlar,ya da belirlediğiniz bir screenshot kısayolunu buna basarak silebilir sıfırlayabilirsiniz.

MIUI optimizasyonu aç: Xiaomi kullanıyorsanız ayarlardan MIUI optimizasyonu sayesinde telefonunuzun bataryasını daha sağlıklı kullanmış olursunuz. Bu sayede performans hissedilmeyecek oranda düşerken bataryanızın daha uzun süre kullanımı sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here