Ana sayfa Teknoloji Font Bulma Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Font Bulma Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

65
0
Font Bulma Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Font bulma nedir? Yazılarınızda kullanmak üzere font bulma nedir? Font bulma, sizin tarzınıza ve okuyucuya uygun yazı tipini belirlemektir. Yazı fontu sadece kitap veya afişlerde değil dijital mecralarda da sıklıkla kullanılan bir yapıdır. Sosyal medya paylaşımlarından tutun blog yazılarına kadar birçok yerde değişik fontlar tercih edilmektedir.

Font ararken okuyucunun kolay okuyabileceği ve gözünü yormayacak tipler seçmek gerekir. Okuyucu yazıyı ne kadar basit okursa o kadar devamlılık sağlayacaktır. Aksi takdirde okuyucu sıkılacak, yorulacak ve okumayı bırakacaktır. Tanıtım veya reklam yazılarında yazı tipi belirlerken mutlaka toplum tarafından okunabilir olmasına dikkat edilmelidir. Reklamın ve tanıtımın gerekli yerlere ulaşmasında yazılarınız köprü görevi görecektir. Yazı tipini yanlış belirlemeniz köprünüzün yıkılması demektir.

Doğru yazı tipi seçimi en fazla reklamcılık alanında kullanılır. Reklamını etkili ve dikkat çekiciliği unsuruna bağlı kalarak seçim yapılmalıdır. Bunun haricinde font seçimine dijital pazarlama alanında sıkça rastlarız. Satılacak ürünün tarifi ve tanıtımı doğru pazarlama için şarttır. Tanıtım yazısında kullanılacak yazı tipinin doğrudan pazarlamaya etkisi vardır. Şayet yazı zor okunuyorsa pazarlama olasılığı düşecektir. Peki, font bulma nasıl yapılır? İşte ayrıntılar!

Font Bulma Nasıl Yapılır?

Font bulma belirli siteler yardımı ile yapılabilmektedir. Öncelikle grafik ve yazılarınızda kullanmak istediğiniz yazıyı seçmeniz gerekiyor. Daha sonra belirli katalog tarama işlemleri yapmanız yeterli olacaktır. Yazı fontlarının isminin ve bir örneğinin bulunduğu liste veya kataloglardan bu işlemi yapabilirsiniz. Seçim yaparken standart fonların dışına çıkabilir yada olağan sınırlar içinde durabilirsiniz.

Font Bulma Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Yazı tipleri serifli ve serifsiz olmak üzere iki kısma ayrılır. Serfli fontlar harflerinde okumayı kolaylaştıran küçük uzantılar bulundurur. Serifsiz olanlarda ise bunlar bulunmaz. Serifsiz yazı tipleri düz biçimde biter. Font ararken bu kavramlara dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle dijital afiş ve grafiklerde yazının dikkat çekiciliği yanı sıra okunabilirliği de yüksek olmalıdır.

Yazı tipinizi seçtikten sonra ilgili sitelerden yazı tipi dosyalarına ulaşabilmeniz mümkün. Her yazı stilinin bir ismi ve kodu bulunmaktadır. Bu kod veya isimlerle arama yaparak dosyalara erişebilirsiniz. Dosyalara erişim sağladıktan sonra indirip dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek unsur özel yaratılmış yazı stilleridir. Bunları kullanmadan önce mutlaka telif sahibinden izin almalısınız. Peki, font bulma nedir? Dahası font bulma nerelerde kullanılır? İşte detaylar

Font Bulma Nerelerde Kullanılır?

Font bulma işlemi dijital ortamda, reklamcılık merkezlerinde, gazete basım bürolarında ve matbaa işlemlerinde kullanılmaktadır. Özellikle gazete basım büroları ve reklamcılar bu işe özel ilgi ve çaba harcarlar. Çünkü gazete markaları gazetelerinin satması için okunabilirlik ve göze hitap edebilirlik arayışındadırlar. Reklamcılar ise yazılarını dikkat çekmek ve insan psikolojisi üzerinde etki yaratmak üzerine düşünürler.

Diğer bir kullanım alanı ise dijital ortamdır. Dijital ortamda da ticari amaçlı yapılan reklam ve broşürler vasıtası ile kullanıcılara ulaşılır. Ticari sayfa tanıtımı, şirket sunumları veya ücretli kitap uygulamalarında yazı tipi seçimi önem arz etmektedir. İnternet sayfalarında ise kullanımı daha çok yaygındır. Verilen hizmetlerin açıklanması, ürün tanıtımı veya mekân tanıtımı için yazılardan faydalanılır.

İnternet sayfalarında hedef kitlenin okuyabileceği ve hoş nüanslı yazı tipleri seçilebilir. Hitap edilecek insanların yazıyı beğenmesi için beğeni kayıtları yüksek fontlar kullanılmalıdır. Sitede kullanılan yazı biçimi site hakkında algı değişikliklerine sebep olur. Sitede bahsedilen konuya göre font belirlenebilir. Örneğin finans üzerine bir yazı yayımlanacaksa klasik fontlardan seçilebilir. Kullandığınız yazı tipinin beğenilmesi sayfanıza pozitif dönüşler sağlayacaktır. Font bulma nedir, yazı fontunun hangisi olduğu nasıl bulunmaktadır? İşte detaylar!

Font Bulma Nedir, Nasıl Yapılır, Nerelerde Kullanılır?

Hangi Yazı Fontu Olduğunu Bulma Nasıl Yapılır?

Yazı fontu belirlemek için resimlerden yararlanabilirsiniz. Resimler üzerindeki yazı fontlarını kolayca belirleyebilirsiniz. Bunun için izleyeceğiniz birkaç adım bulunuyor. Bu işlemi yapacak bir web sitesi bulmanız gerekiyor. Siteyi bulduktan sonra resim yükleme ekranı sizi karşılayacaktır. Elinizdeki beğendiğiniz fontu içeren resimde yazılı yeri kesip buraya yüklemeniz son adımdan önceki adımdır. Son adım ise font motorunu çalıştırmaktır.

Motor resim üzerindeki fontu belirleyip size kodu ve ismi ile verecektir. Fontun ismini öğrendikten sonra yine küçük bir internet gezisi ile fontu içeren dosyaya erişebilirsiniz. Dosyayı indirip istediğiniz yazı biçimini istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Çeşitli görseller üzerine veya metinlerinizde kullanım yapabilirsiniz.

Bulunan fontların ücretli olup olmadığına dikkat edilmelidir. Ücretli fontlar hak sahibine ücreti ödendikten sonra kullanılmalıdır. Satın alınan fontların kullanımı sınırsız olmakla birlikte istediğiniz alanda kullanabilirsiniz. Bu alanda korsan olan fontlardan kaçınmalısınız. Ücretli dosyalara ücretsiz erişim sağlamak adına korsan yazılımlar kullanılmamalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here