Ana sayfa Grafik Tasarım Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır? Filezilla Nasıl İndirilir?

Filezilla Nedir, Nasıl Kullanılır? Filezilla Nasıl İndirilir?

321
0
Filezilla Nedir? Nasıl Kullanılır?

Filezilla nedir? FTP açık yazılışı ile dosya aktarım iletişim kuralıdır. Bir cihazdan diğerine aktarım sağlamak için en güvenilir programdır. Filezilla Nedir?  Nasıl kullanılır? Kiralanan sunucu ile bilgisayar arasında dosya gönderimini sağlayan bir programdır. Güvenilir bu program için bir ücret ödemeye de gerek yoktur. Yani açık bir programdır. İnternet sitesi hazırlayanlar en çok bu programı tercih eder.

Bu program ile ara yüz oluşturmak kolaydır ve seri bağlantı kurması sebebi ile de tercih edilir. Bu program ile sunucuda bulunan internet sitesinde ağ yolu ile yeni dosyalar, yedekler oluşturulabilir. FTP bilgileri sunucu tarafından gönderilir ama yönetim panelleri farklılık göstereceği için bu bilginin bulunduğu yer değişebilir. Sunucu hizmeti sağlayan firma ile görüşmekte fayda vardır. Firmaya bir destek isteği oluşturarak öğrenebilirsiniz.

Filezilla Nedir? Nasıl Kullanılır?

Filezilla İndirme ve Kullanımı

FTP bilgilerini sunucu firmasından edindikten sonra programı indirerek dosyalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Filezilla nedir? Nasıl Kullanılır? Cihazlar arasında dosya aktarımı sağlayan ücretsiz bir programdır. Host firmasından edinilen FTP bilgileri genel olarak şunlardır:

FTP Server:

FTP Kullanıcı Adı:…

FTP Şifresi:….

Bu bilgileri aldıktan sonra program ile sunucuda bulunan dosyalara ulaşabiliriz.

Sonra programı indirme adımı vardır. Güvenli olması açısından her zaman kendi resmi sitesinden indirilmelidir. (https://filezilla-project.org/)  Bu adrese girildiğinde bir ekran açılır. “Hızlı indirme linki” başlığında iki alan vardır. “indirme” yazan alana tıkladığımızda programı otomatik olarak indirmeye başlar.

Kurulum komutları İngilizce olsa da program Türkçe olarak kurulmaktadır. Kurulumu tamamladıktan sonra programı sunucuya bağlamak için öğrendiğimiz FTP bilgilerinden faydalanırız. Bu bilgilerin yanında FTP server bilgisi verilir. Server bilgisi ftp.siteismi.com şeklinde değil de IP numarası olarak karşımıza çıkar. Bu durumda bir port numarası verilir. Eğer bir port numarası yok ise, IP numarasındaki “:” dan sonra gelen numara port numarasıdır. Server bölümüne IP numarası, kapı kısmına da port numarası yazılır ve bu aşamadan sonra program sunucuya bağlanır.

Dosya Aktarımı Nasıl Olur?

Cihazımızdan dosya indirmek için sürükleyip bırakmak yeterli olacaktır. Filezilla nedir? Nasıl Kullanılır? Bilgisayardan dosya aktarımı sağlayan programdır. Programın ortasında yerel site ve uzak site isimli iki alan görünür. Sağ tarafta sunucuda bulunan dosyalar yer alır, sol tarafta ise bilgisayarda bulunan dosyalar yer almaktadır. İki alana arasında rahatlıkla sürükle bırak işlemi yapılabilir. Masa üstünden aktarım yapmak istersek yine sürükle bırak ile dosya kolaylık ile taşınabilir.

Dosya yönetimi bilgisayardaki kullanımdan farklı değildir. İlgili dosyayı açtıktan sonra çıkmak için silme tuşu kullanılabilir. Geri tuşu yoktur. Bilgisayarda yaptığımız gibi boş alana klasör açıp, sağ tuşla bu klasörü silme işlemi yapabiliriz.

Filezilla Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dosya İzinleri Ayarlamak

Dosya ve klasörler için okuma, yazma, çalışma izinleri ayarlanabilir. Siye ziyaretçileri için çalışma ve yazma izni verilmesi güvenlik sorunu yaratabilir. Filezilla nedir? Nasıl Kullanılır? Sorusunun cevabı cihazlar arasında dosya aktarımı sağlamasıdır. Dosyalara izin vermek için klasörün üzerine sağ tık yapıp, dosya izinleri kısmı seçilir. Host çalışma için aktif edildikten sonra cihaza bağlanma süresi hemen olabilir ya da 24 saatte sürebilir. 1 günü geçtikten sonra alan adı yönlendirmesi tamamlanmamış ise sunucu sağlayan firma ile görüşmekte fayda olacaktır.

Seri bir şekilde bağlanmak gerekiyor ise alan adına IP numarası ve port numarası yazılmalıdır. Böylece vakit kaybetmezsiniz. Eğer sorun sunucu ile ilgili değil ise, internet ayarları ya da FTP bilgilerinin doğruluğu ile ilgili de olabilir. Dosya aktarımı esnasında bağlantı sorunu olur ise düzeldikten sonra aktarım kaldığı yerden devam edecektir. Sunucudan bilgisayara aktarılmaya çalışılan dosya zaten var uyarısı var ise dosya hala sunucuda demektir. Üzerine yazılsın alanı tıklanır, dosya üzerinde güncelleme yapılarak değişiklik tamamlanmış olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here