Ana sayfa Teknoloji eSIM Nedir ? eSIM Uygun Olan Telefon Modelleri

eSIM Nedir ? eSIM Uygun Olan Telefon Modelleri

974
0
eSIM nedir
eSIM nedir

Bugüne kadar milyonlarca kişinin kullanmış olduğu sim kart teknolojisi yerine eSIM geliyor. eSIM ile sim kart devri kapanıyor, peki esim ne demek, eSIM nedir, eSIM uygun olan telefon modelleri nelerdir sorularına yazımızda yanıt vereceğiz.

simkart
simkart

eSIM Nedir ?

eSİM kelime kökü olarak incelersek embedded yani gömülü anlamındadır. Yani telefonunuza gömülü bir çip kartta bahsediyor. eSIM teknolojisi ile artık eski sim kart teknolojisi sona eriyor. Artık elimizle dokunabilceğimiz bir sim kart yerine ufak bir çip sim kart görevi görücek. Birçok kişinin aklında soru işareti olan e SIM nedir ne işe yarıyor konusunu yazımızın devamında…

e SIM teknolojisi ile artık yeni bir telefon numarası kullanmak için sim kartınızı değiştirmenize gerek kalmıcak, bir telefonda iki hat birden kullanabilceksiniz. Örnek vermek gerekirse bir hattı iş için kullanmak isterken diğer bir hattı ise özel hayatınız için tek bir telefonda kullanabilceksiniz. Fakat aynı anda şuan için sadece birini kullanabilceksiniz. Böylece çift sim kartlı telefonlar tarihe karışacak.

Üzerinize kayıtlı olan bu iki hattı farklı tarifelerle kullanabilirsizin örneğin birinde sadece internet paketi varken diğerinde ise sadece aramalar için bir tarife yapabilirsiniz. eSIM iphone için aşağıya doğru devam edin.

e sim Uygun Telefon Modelleri Nelerdir ?

Dünya’ya bu teknolojiyi duyuran ilk şirket Apple oldu. Apple iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve sonraki modeller, nano SIM ve eSIM ile Çift SIM özelliğini desteklemektedir. Fakat bunun için sadece telefon modeliniz değil kullanmış olduğunuz operatöründe bu teknolojiyi desteklemesi gerekiyor. eSIM turkcell, eSIM Vodafone, eSIM Türk Telekom ile konu hakkında operatörünüzden bilgi alabilirsiniz. İphone çift hat(e sim iphone) kullanma yazımız için aşağıya doğru okuyunuz.

eSIM iphone
iphone

İphone da Çift Hat(E sim) Kullanımı Ayarlama

  • Ayarlar > Hücresel >Hücresel Plan Ekle tıklayalım. Ardından sizden operatörüzden e sim için aldığınız bilgileri elle girebilirsiniz. QR kod ile yapmak daha basit olucağundan size bu yöntemi tavsiye ederim.
  • QR kod ile e sim tanıtımı yapmak için telefonunuzun kamerasını açın ve operatörünüzden gelen QR kodu okutun ardından üstten açılan pencereye tıklayarak “hücresel planı sürdür” adımlarını takip edelim.
  • Ardından birincil ve ikincil hat seçenekleri çıkıcak. Burada ikinci hattınıza tıklayarak kişisel yada farklı bir kullanım ismi seçebebilirsiniz ve daha sonra sürdür demeye devam edelim.
  • Açılan ekrandan “Saptanmış Hat” seçeneği önümüze gelicek. Burada sms ve arama özelliklerinin hangi hat üzerinden seçileceğini belirliyoruz buna kişisel seçeneği işaretleyelim ve sürdür diyelim.
  • Ve daha sonra imessage ve face time gibi özelliklerin hangi hat üzerinden gerçekleştirilceği sorulacak bunada yine kişisel hattınızı seçip sürdür e basabilirsiniz.
  • Hücresel veri ekranı önümüze gelicek burada da yine kişisel tercihini kullanabilirsiniz. Alt tarafta “hücresel veriyi değiştirmeye izin ver” seçeneğini aktif edelim. Bunun sebebi ise örnek vermek gerekirse kişisel hattınızın interneti yavaş olduğunda diğer hattınızın internetini kullanmasına, değiştirilmesine müsade edilcektir.
  • Bu ayarları yaptıktan sorna bitti seçeneğine tıklayalım. Ve artık herşey bitti iki hattınızıda iphone da kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here