Ana sayfa Teknoloji Dünya’nın En büyük veri Merkezi Nerede? Büyük Veri Merkezi İsimleri

Dünya’nın En büyük veri Merkezi Nerede? Büyük Veri Merkezi İsimleri

433
0
Dünyanın En büyük veri Merkezi Nerede?

Dünyanın en büyük veri merkezi nerede? Data Center olarak bilinen Veri Merkezi, kişisel bilgisayarlarda depolanamayacak kadar büyük ve karışık bilgilerin saklandığı yerdir. Veri merkezleri genel olarak bilgisayar sistemlerini barındırır. Bilgisayar sistemlerinin yanında veri ambarı, telekomünikasyon sistemleri gibi ek sistemler de bulunur. Literatürde Sistem Odası veya Sunucu Odası olarak da adlandırılmaktadır. Peki, dünyanın en büyük veri merkezi nerede? İşte ayrıntılar!

İşletim sistemlerine ait veri ambarlarının ve sunucuların bulunduğu alanların sayısı teknoloji geliştikçe artmaktadır. Kişisel bilgisayarlarda toplanamayacak kadar karışık ve büyük olan bilgiler, veri merkezlerinde işlenir ve saklanır. Verilerin güvenliğinin sağlanması ve akıllıca değerlendirilmesi için merkezler önemli bir yere sahiptir.

Dünya'nın En büyük veri Merkezi Nerede?

İnsanların genom projeleri 4 haftan oluşan milyonlarca uzunluktaki kodlardan oluşur. Bu kodlar veri merkezlerinde toplanarak güvenliği sağlanır. Kimyasal ve güvenlik planlamalarında dair atılan adımların şifreleri merkezlerde saklanarak savunma sanayine destek olunur. Günümüzde veri hırsızlığı büyük bir tehlike arz etmektedir. Devlet ve kişisel verilerin güvenliği için merkezler riski azaltmaktadır. Güvenlik ve bilgi depolama söz konusu olunca insanlar veri merkezlerinin nerede olduğunu merak etmektedir. Dünyanın en büyük veri merkezi nerde? Sorusu en fazla sorulan sorulardandır.

Range International Information Hub

Range International Information Hub, Çin’in Langfang şehrinde bulunan bir merkezdir. Dünyanın en büyük merkezlerindendir. Toplamda 600 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Yapımının bitirilmesi için 2016 yılı belirlenmiştir. Pentagon kadar büyük bir merkez olması için çalışılmaktadır. Faaliyete geçtiğinde en büyük veri merkezi olacağı düşünülmektedir.

Switch Super NAP

Switch Super NAP, Amerika Birleşik Devletlerindeki bir merkezdir. Toplamda 204 bin metrekarelik alana sahip olan merkez Nevada eyaletinin Las Vegas kentindedir. Malum olduğu üzere Nevada eyaletinde ciddi ve büyük kasırgalar olmakta. Kasırgalar ve olası afetler düşünülerek merkezin güvenliği üst seviyede tutulmuştur. Çok geniş ve kalın beton duvarlarla çevrilidir.  Merkez, fiber optik bağlantı kesilse dahi çalışmalar uydular aracılığıyla devam edecek alt yapıya sahiptir. Güç kapasitesi 500 MVA’dır.

Utah Data Center

Utah Data Center’ın kod adı Bluffdale’dır. Ulusal Güvenlik Ajansı yani National Security Agency tarafından kurulmuştur.1,5 milyon dolara inşa edilmiştir. 140 bin metrekarelik alana yayılmış olan merkezin 9 bin 500 metrekarelik alanı sadece teknik desteğe ayrılmıştır. Enerji kapasitesi 65 mW’dır.

LakesideTechnology Center

Dünyanın en büyük teknoloji merkezi olarak bilinen Lakeside Teknoloji Merkezi veya 350 East Cermak, 1912 yılında kurulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago kentindeki merkez 102 bin metrekarelik alana yayılmıştır. 70 internete servis sağlayıcısına ev sahipliği yapan merkezin güç kapasitesi 100 mW’dır. Merkezi farklı kılan bir özelliği vardır. Farklı kılan özelliği merkezin 8,5 milyon galon tank soğutma sistemi tarafından desteklenmesidir. Merkezdeki jeneratör sayısı ise 50’den fazladır.

Tulip Data City

Asya kıtasının en büyük veri merkezi olan Tulip Data City, Hindistan’ın Bangalore kentindedir. Lale şeklinde konumlandırılan merkez, 95 bin metrekarelik alana sahiptir. 4 ana binası vardır. Ana binalar deprem riski düşünülerek inşa edilmiştir. ISO 27001 ve 20000 -1 sahip olan merkezde 100 mW enerji kullanılmaktadır.

QTS Metro Data Center

Georgia Power’dan doğrudan fiber erişim sağlayan QTS Metro Data Center, Gold Sertifikası’na sahiptir. 91 bin metrekarelik kapalı alana sahiptir. Merkezde; 120 MVA enerji, birbirinden bağımsız 19 UPS sistemi, müşteri ofisleri, konferans salonları bulunmaktadır.

Dünya'nın En büyük veri Merkezi Nerede?

Phoenix One

Günün bir kısmını güneş panellerinden alan Phoenix One, Arizona Phoenix’te bulunmaktadır. %100 Uptime hizmet garantisi sunan merkez, 80 bin metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Çevre dostu özelliğiyle öne çıkan merkezde iklim kontrolünde ultrasonik nemlendiriciler ve LED aydınlatma kullanılmaktadır.

Next Generation Data Europe

Scottish Power’dan sağladığı 180 MVA’lık gücüyle hizmet vermektedir. Merkez, 70 bin metrekarelik bir alana sahiptir. İngiltere’de yer almaktadır.

Microsoft Chicago Data Center

Dünyanın en büyük veri merkezi nerede? Sorusunun yanıtlarından birisi de Microsoft Chicago Data Center’dır224 bin sunucuya ev sahipliği yapan Microsoft Chicago Data Center, 65 bin metrekarelik bir alana sahiptir. Microsoft’un Live hizmetlerinin verildiği merkezdir.

Microsoft Dublin Data Center

51 bin metrekareye yayılan Microsoft Dublin Data Center, Microsoft’un cloud bilgi işlem hizmetlerinin bulunduğu merkezdir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here