Ana sayfa Teknoloji Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu İle Neden Karşılaşıyoruz? Ayrıntılı Bilgi!

Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu İle Neden Karşılaşıyoruz? Ayrıntılı Bilgi!

369
0
Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu İle Neden Karşılaşıyoruz?

Bu siteye ulaşılamıyor sorunu ile neden karşılaşıyoruz? Günlük hayatımızda internetin yeri oldukça önemlidir. Çünkü bu muhteşem buluş sayesinde dünyadaki tüm olaylardan anında haberdar olmak mümkündür. Hayatımızı kolaylaştıran internette zaman zaman aksilikler de yaşanabiliyor. Bu siteye ulaşılamıyor sorunu ise hemen hemen tüm web kullanıcılarının karşılaştığı problemlerin başında geliyor. Çözüm için sorunun kaynağını belirlemektir.

Genel olarak ilgili web sitelerinin çalışmadığı durumlarda siteye ulaşmak mümkün olmuyor. Ancak bunu anlamak için öncelikle farklı cihazlardan aynı web sitesine giriş yapmak gerekmektedir. Başka bir bilgisayar, tablet ya da cep telefonu üzerinden site açılıyor ise sorun kullanılan cihazın DNS ayarı ya da tarayıcılarla ilgili olabilir. İnternet bağlantısının olmayışı ya da bilgisayar ile modem arasında düzgün bağlantı kurulamadığında da aynı sorunla karşılaşmak mümkündür.

Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu İle Neden Karşılaşıyoruz?

Bir Web Sitesinin Açılmama Nedenleri Nelerdir?

Web sitelerinde sıklıkla karşılaşılan açılmama sorunu kimi zaman site bazlı, kimi zaman ise kullanıcı hatasından kaynaklanıyor olabilir. Ancak bu durumla karşılaşan kullanıcıların öncelikle aşağıdaki sebeplere odaklanması gerekir. Bunlar;

  • Bağlanmak istenilen sitenin sunucusu kapanmış ya da çökmüştür.
  • Sitenin kullanım süresi dolmuştur. Ya da alan adı kilitlenmiştir.
  • Sitenin kullandığı yazılımın süresi bitmiş olabilir. Lisanssız kullanılan yazılım ise sitenin bir süre sonra kilitlenmesine ve açılmamasına nedendir.
  • Kullanılan cihazın tarayıcısı siteyi engellemiş olabilir.
  • Bağlanılan cihazın DSN ve Proxy sunucularında değişiklik olduğu için site açılmayabilir.
  • İnternet sağlayıcı tarafından ulaşılmak istenilen siteler yasaklanmıştır.

Bir Siteye Ulaşılamama Sorunu Nasıl Çözümlenir?

Bağlanılmak istenilen siteye ulaşılamama nedeni sadece kullanılan cihazla ilgili ise pratik bir şekilde çözüm bulunabilir. İlk yapılacak şey ise tarayıcının proxy ayarlarını kontrol etmek olmalıdır. Ayrıca tarayıcıdaki tüm verilerin temizlenmesi ve sıfırlanması gerekebilir. Kullanılan internet sağlayıcısına başvurularak, modem ayarları ve modem ara yüzünün sıfırlanması talep edilir.

Diğer taraftan DNS ayarları otomatik yapılandırma olarak ayarlıysa, bazı sitelere erişim olmayabilir. Bunun için DSN ayarlarını değiştirmek, soruna çözüm olabiliyor. DNS hem Windows, hem de program üzerinden kolayca değiştirebilir. Bununla birlikte opera tarayıcısı kullananlar ise web tarayıcısında VPN’i etkinleştirerek siteye ulaşım sağlayabilir.

Bu Siteye Ulaşılamıyor Sorunu İle Neden Karşılaşıyoruz?

Siteye Ulaşılamama Durumunda Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Web kullanıcıları için en büyük sorunlardan birisi istenilen siteye ulaşılamamasıdır. Sorun için hata sayfasında gösterilen hata kodu baz alınarak çözüm yolu araştırılabilir. İlk olarak sitenin çalışıp çalışmadığı kullanıcı tarafından kontrol edilmelidir. Farklı cihazlarda çalışan siteler için tek yapılması gereken,  kullanılan cihazın tarayıcısıyla ilgili çözümler üretilmesi olmalıdır.

Bu siteye ulaşılamıyor sorunu söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Burada sorunun temel kaynağını isabetli bir şekilde belirlemek; sorunun etkili bir düzeyde çözümünü de mümkün hale getirmektedir. Windows işletim sisteminde bu tür sorunlarla karşılaştığınızda farklı çözüm seçenekleri de karşınıza çıkacaktır.

Windows kullanıcılarının bu sorunla karşılaşması halinde,  sitenin çevrimiçi ya da çevrim dışı olduğu kontrol etmesi gerekiyor. IP adresli açık siteye erişim olmadığı durumlarda, IP adresi kopyalanıp farklı cihazda açılması denenebilir. Ancak kimi zaman girilmesi istenilen sitelere hiç bir koşulda erişim sağlanamaz. Bu da sitelerin erişime kapalı ya da yasaklı site olduğunu göstermektedir. Bu durumda siteye herhangi bir müdahale yaparak ulaşmak kesinlikle mümkün değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here