Ana sayfa Teknoloji Bilgisayarınızdaki Ekran Kartı Modelini Öğrenme (Basit Anlatım)

Bilgisayarınızdaki Ekran Kartı Modelini Öğrenme (Basit Anlatım)

155
0
Bilgisayarınızdaki Ekran Kartı Modelini Öğrenme

Bilgisayarınızdaki ekran kartı modelini öğrenme nasıl yapılır? Günümüzde bilgisayar kullanmayan yok gibidir. Kullandığımız bilgisayarın markasını ve modelini biliriz. Fakat ekran kartının modelini bilmeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Ekran kartınızın hangi model olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bilgisayarınızdaki ekran kartı modelini öğrenme için kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunuyor. Yazımızda size 5 farklı yöntemden bahsedeceğiz.

Aygıt Yöneticiniz Üzerinden Öğrenme

Birinci yöntemimiz; aygıt yöneticimiz üzerinden öğrenmedir. Bilgisayarınız ekran kartını tanımışsa aygıt yöneticiniz üzerinden öğrenmeniz mümkündür. Bilgisayar tanımamış ise bilinmeyen ekran kartı modelini öğrenme maddesini uygulamanız gerekecek. Öğrenmek için yapılması gerekenler;

  • Başlat menüsünden veya masa üzerinden Bilgisayarım simgesini tıklayın.
  • Bilgisayar menüsündeki özellikler kısmına girin.
  • Bilgisayar sisteminin özelliklerini sıralayan bir pencere açılacak. Pencere içerisinde sol üstte yer alan Aygıt Yöneticisini tıklayın.
  • Aygıt Yöneticisi alanında yer alan Görüntü Bağdaştırıcıları bölümüne girin. Görüntü Bağdaştırıcıları, alanında ekran kartının modeli görülür. Şayet “Varsayılan Görüntü Bağdaştırıcısı” diye ihtimal görünüyorsa bu bilgisayarınızın ekran kartını tanımadığı anlamına gelir. Bu durumda Bilinmeyen ekran kartının modelinin öğrenilmesi tekniği uygulanmalı.

Bilgisayarınızdaki Ekran Kartı Modelini Öğrenme

Bilinmeyen Ekran Kartını Öğrenmek

Windows 8 ile daha üzeri işletim sistemlerinde ekran kartı otomatik yüklenir. Öğrenilmek istendiğinde de basit birkaç adımla bulunur. Daha düşük işletim sistemlerinde ise programları kullanıp driveri otomatik bulup yüklemek gerekir. Bilgisayarın tanımadığı ekran kartının modelini öğrenmek için Slimdrivers programı kullanılabilir. Programın boyutu ortalama 40 MB’dır. Program, bilgisayarı tarayıp gerekli sistemleri resmi sitesinden hemen indirecektir.

Dxdiag Üzerinden Öğrenme

Bilgisayarların sisteminin genel özellikleridxdiag komutu kullanılarak öğrenilebilir.Dxdiag, kullanılarak ekran kartı modeli öğrenilebilir. Araca Windows sürümlerine göre farklı yollarla ulaşılır. Buna göre;

  • Windows visa ve altındaki sürümlerde; Başlat menüsü ve ardından Çalıştır kısmına girilir. Çalıştır kısmına dxdiag komutu yazılır. Komut yazıldıktan sonra enter yapılarak araca ulaşılır.
  • Windows 8 ile daha üzeri işletim sistemlerinde başlat kısmınadxdiag yazılarak araca ulaşılır.
  • Windows 8 üzerindenilk defa giriş yapacak olanlardan bir kısım izinler istenir. İzinlere onay vererek devam edin. Bu aşamada DirectX tanı aracı çıkacaktır. Tanı aracında ekran kısmına girilir. Ekran kısmından ekran kartının modeli ve özellikleri öğrenilir.

Cpu-Z Adlı Programla Öğrenme

Bilgisayar sisteminin özelliklerine bakma aracı olan Cpu-Z adlı programı kullanılabilir. İndirmesi ücretsizprogramın boyutu yaklaşık 2 MB’dir. Program internet üzerinden indirilir. Programı kurduktan sonra bilgisayarın donanımlarını detaylı olarak öğrenme fırsatı elde edilir. Programı kullanarak ğrenmek için;

  • Programın adresine girin. Adresten CPU-Z’yi indirmek için soldaki Setup English yazan alanı klikleyin. Programı indirin. Bilgisayarınıza kurmanız bir iki dakikayı alacaktır. Çünkü boyutu küçüktür. İlk indiğinde yavaş açılır, merak etmeyin.
  • Masaüstüne kısa yol olarak kurulur. Programı çalıştırın.
  • Graphics yazan kısımda ekran kartı modeli ile özelliklerini göreceksiniz. Programdan sadece ekran kartı modeli öğrenilmez. Aynı zamanda işlemci, anakart, ram gibi bilgilere de ulaşılır. Cpu-Z programı, ekran kartı modelini öğrenmede çok kullanılır.

Bilgisayarınızdaki Ekran Kartı Modelini Öğrenme

GPU-Z İle Ekran Kartı Modelini Öğrenme

Bir diğer yöntem ise GPU-Z programını kullanmaktır. Program kullanılarak ekran kartına dair bütün bilgileri öğrenmeniz mümkündür. Bilgisayar uzmanları tarafından ekran kartı modeli öğrenmek isteyenlere tavsiye edilen bir programdır.

Ekran kartı modeli ve özelliklerini program üzerinden öğrenmek için öncelikle GPU-Z programını indirmelisiniz. İndirme sırasında standart versiyonu seçmeniz yeterlidir. Programı download edip bilgisayarınıza yükleyin. Dowloand edilince açılan penceresinde Amerikan bayrağının olduğu İngilizce kısmı göreceksiniz. Amerikan bayrağının olduğu kısım tıklanır. Bilgisayara yüklenen GPU-Z programı çalıştırılır. Program üzerinden ekran kartı modeli pratik bir şekilde öğrenilir. Görüldüğü gibi bilgisayarınızdaki ekran kartı modelini öğrenme söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here