Ana sayfa Teknoloji Bilgisayarı Hızlandırmanın Denenmiş En İyi Yolları

Bilgisayarı Hızlandırmanın Denenmiş En İyi Yolları

4080
0
bilgisayarı hızlandırmanın yolları
bilgisayarı hızlandırmanın yolları

Bilgisayarınız hiç olmadığı kadar yavaşladı mı ? Oyun oynarken ya da ofis programlarında işlerinizi yürütürken bilgisayarın fanı uçak kalkar gibi ses mi çıkarıyor 🙂 kolayı var denenmiş bilgisayarı hızlandırmanın yolları ile bilgisayarınızda gözle görülür %30-50 arasında performans artışı sağlıyoruz. Birçok kullanıcı windows 10 da bilgisayarı hızlandırma yöntemlerini bilmiyor. Windows 10 sistem ayarlarını gerekli şekilde ayarladığınız taktirde bilgisayarınızda gözle görülür bir hız artışı yakalayabiliyorsunuz.

Bu yazımızda sizlere programsız bilgisayarı hızlandırmanın en iyi yollarından bahsedeceğim. Bunun için standart bir bilgisayar kullanıcı olmanız yeterli. Ayrıca yazımıza başlamadan şunuda belirtmeliyim ki kaynağına güvenmediğiniz internette birtakım kodlarla bilgisayarı hızlandırmak gibi yazılara itibar etmemenizi öneririm. Sebebi ise bu tür bilgisayarı hızlandıran kodlar sistemin aşırı yük altında çalışmasını sağlayıp bilgisayarınızın donanımına zarar verebilir. Bilgisayarınızı hızlandırmaz demiyorum aşırı yorulan donanımın zarar görebileceğini söylüyorum. Ben ise size windows’un önerdiği sistem ayarlarından daha fazla güç tüketimi sağlayarak bilgisayarınızı hızlandırmanın birkaç tekniğini açıklıyor olacağım.

Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları

1.Windows güncelleştirmelerini yapmayı unutmayın

Windows 10 yada windows 8 kullanın hangi işletim sistemi olursa olsun en yeni sürümünü kullanmanız sizin yararınıza olucaktır. Çünkü yenilenen işletim sistemi bilgisayarınızdaki programların daha stabil ve hızlı çalışmasını sağlayacak ve bu da haliyle performansınızı arttıracaktır. Bilgisayar nasıl güncelleştirilir ? Bilgisayarınızı güncel tutmak için aşağıdaki yöntemi uygulayın.

Başlat > ayarlar > windows güncelleştirmeleri sekmesine tıkladığınızda aşağıdaki ekrana yönlendirilceksiniz. Burada “güncelleştirmeleri denetle” diyerek varsa yeni güncelleştirme bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

windows update ayarları
windows update ayarları

2.Güç seçenekleri ile bilgsayarı hızlandırmak

Bilgisayarı hızlandırmanın yolları istiyorsanız yapmanız gereken bir diğer sistem ayarı güç seçeneklerinden geçmektedir. Yapmanız gereken şey Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri komutlarını takip edip aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi daha yüksek güç tüketimi ile yüksek performans seçeneğini kullanmanız olucaktır. Bu özelliği aktif yaptığınızda bataryanız daha hızlı biticek fakat bilgisayar daha hızlı çalışacaktır. Eğer biglisayarınızı elektrikte kullanıyorsanız batarya sorununuda çözmüş olursunuz. Bu özellik genelde çok oyun oynayanlar ve bilgisayar neden yavaş çalışır diyenler için kullanılır.

windows güç seçenekleri
windows güç seçenekleri

Daha sonra güç seçeneklerinde “plan ayarlarını değiştir” sekmesini açıp ardından “gelişmiş güç ayarlarını değiştiri” açalım. Açılan ekrandan fotoğrafta gördüğünüz gibi “yüksek performans (etkin)” seçili olması gerekir. Ardından aşağıdaki seçeneklerden tek tek yazdığım gibi düzeltme yapalım:

  • Sabit disk > sabit diski kapatmak için beklenecek süre: 20 dakika
  • Aşağıya doğru ininiz. Ve işlemci güç yönetimini açın > en düşük işlemci durumu: pilde ve pile takılı halde 0 yapalım.
  • En yüksek işlemci durumu ise pilde ve pile takılı halde %100 olucak şekilde ayarlıyoruz. Ardından uygula ve tamam diyoruz.

3.Windows ayarları yapılandırarak bilgisayarı hızlandırma

Başlat > ayarlar ve ardından gizliliğe girelim. Aşağıda fotoğrafta gördüğünüz gibi 4 tane ayarı kapalı durumuna getirelim. Buradaki ayarlar genelde hiçbir zaman kullanmadığınız gereksiz ayarlardır.

windows performansını arttırma
windows performansını arttırma

Daha sonra soldaki menüden konum kısmına girelim. Ve ardından aşağıda adım adım yapılacakları uygulayın;

  • Bu cihaz için konum kapalı durumuna getirin.
  • Bu cihazda geçmişi temizle yapalım.
  • Tam Konumunuzu erişebilecek uygulamaların tümünü kapatın.
windows hızlandırma
windows hızlandırma

Daha sonra soldaki menüden kameraya tıklayalım. Burada kamera açık olarak kalıcak fakat kamera kullanımı için gereksiz olan uygulamalardan aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi birçoğunu kapatıyoruz.

pc performans arttırma yolları
pc performans arttırma yolları

Bilgisayar neden geç açılır ? Gördüğünüz gibi bilgisayarımızda kullanmadığımız birçok gereksiz özellik bulunmakta. Bunlar sizin haberiniz yokken arkaplanda aktif olmaları sebebiyle belirli bir cpu tüketimi yaparlar ve bilgisayarınızın performansını azaltırlar. Sırada soldaki menüden çok kullanmadığımız mikrofon ayarları var. Mikrofon ayarlarını açtıktan sonra en üstte mikrofon açık olarak kalmalı fakat aşağıda mikrofunun kullanılmadığı gereksiz programlar kapatılmalıdır. Ben mikrofona erişim izni olarak skype, kamera ve ses kaydedicisi dışında herşeyi kapatıyorum.

sistem hızlandırma ayarları
sistem hızlandırma ayarları

Daha sonra sol taraftaki menüden kişiler kısmına girelim. Bu menüde posta ve takvim dışındaki herşey kapalı durumda olsun.

bilgisayarı hızlandırma yolları
bilgisayarı hızlandırma yolları

Aynı ayarları sol taraftaki takvim menüsüne girerekde fotoğraftaki gibi uygulayalım.

windows performansı nasıl arttırılır
windows performansı nasıl arttırılır

Ve son olarakda en önemli ayarlardan birisi olan sol taraftaki arkaplan uygulamalarını açalım. Burada alarm,mail,ayarlar ve windows defender dışındaki herşeyi kapatıyoruz.

4.Windows sistem ayarları ile bilgisayarı hızlandırma

Pc hızlandırmak için ne yapmalı ? Sistem ayarlarındaki bildirimleri kapatarak gereksiz ayrıntıya sebep olan ram ve cpu kullanımını arttıran uygulamaları kapatalım. Bunun için tekrar başlar > ayarlar > sistem > bildirimler ve eylemler kısmından “windows ipuçlarını göster” dışındaki bütün kutucukları kaldırıyoruz. Ve aşağıda bu uygulamalardan bildirim al kısmında ben sadece mail ve skype(kullanıyorsanız) kısmını aktif olarak bırakıyorum bunun dışındaki bütün hepsinin bildirimini kapatabilirsiniz.

windows bildirimleri kapatma
windows bildirimleri kapatma

5.Başlangıçta açılan programları kapatarak windows hızlandırma

Bilgisayar neden yavaş açılır ? Bilgisayarınızın açılışında siz farkında olmadan birçok yüklediğiniz program devreye girer ve buda bilgisayarınızın açılış hızını yavaşlatır. Açılışta devreye giren programları kapatarak bilgisayarınızın açılış hızını ciddi ölçüde arttırabilirsiniz. Bunun için görev yöneticisini açarak başlangıç kısmında başlangıçta açılmasını istemediğiniz programlara sağ tık yaparak devre dışı bırak seçeneğini uygulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey varsa sistem dosylarına dokunmayın.

başlangıçta açılan pogramları kapatma
başlangıçta açılan pogramları kapatma

6.Bilgisayarda gereksiz dosyaları temizleyin

Bilgisayar neden geç açılır ? Bilgisayarınızda siz farkında olmayan geçici dosyalar bulundurulur. Bu gereksiz dosya kalıntıları bir klasörde toplanır ve zamanla yük yapar. Bunun için başlat > çalıştır komutunu açarak buraya temp yazın ve çalıştırın. Önününe gelen klasörde bulunan bütün dosyaları ctrl+A komutuyla seçip tümünü silin. Ve daha sonra çalıştır komutuna bu sefer %temp% komutunu yazın açılan klasördeki tüm dosyaları silin. Ve son olarak çalıştır komutuna prefetch yazın ve çalıştır diyin. Çıkan ekranda bütün dosyaları silin.

windows gereksiz dosyaları temizleme
windows gereksiz dosyaları temizleme

7.Sistem temizleme ile windows hızlandırma

Bilgisayar neden yavaşlar ? Bilgisayarınızda uzun zamandır format atmadıysanız muhtemelen gereksiz dosyalar ve gereksiz dosya indirmeleri neticesinde bilgisayarınızda bir yük oluşur. Bu yükü azaltmak için 2 ayda bir sistem temizlemeyi öneririm. Bunun için bilgisayarım > windows işletim sisteminin yüklü olduğu sürücününüzerine gelip sağa tıklayıp > özellikler > açılan ekranda diski temizle seçeneğine tıklayın. Açılan ekranda bütün kutucukları işaretleyin ve aşağıda tahmini sileceği boyut çıkacaktır. Oondan sonra “sistem dosyalarını temizle” butonuna tıklayalım.

windows disk temizleme
windows disk temizleme

Bilgisayarda klasörler neden geç açılır ? Daha sonra c sürücüsü (işletim sisteminin içinde bulunduğu) özelliklerini açıp araçlar kısmından “en iyi duruma getir” seçeneğine tıklıyoruz. Açılan pencerede c sürücüsünü seçip en iyi duruma getir diyerek sürücü içerisinde parçalanmış disk yapımızı birleştirerek bigisayarın daha hızlı çalışmasını sağlıyoruz. (bende gördüğünüz gibi %0 parçalanmış halde bu disk sağlığımız açısında oldukça faydalı bir göstergedir.) Bu işlemi ilk kez yapacak olanlar gidip bir kahve içebilir çünkü bilgisayarınızın disk durumuna göre 15-45 dk arası sürebilir.

windows parçalanmış sürücüleri birleştirme
windows parçalanmış sürücüleri birleştirme

8.Kayıt defterini düzelterek pc hızlandırma

Kayıt defteri bilgisayarınızın tabir-i caizse ciğeridir. Bu yüzden bu ice ayar gerektiren kısma kesinlikle manuel müdahale etmenizi tavsiye etmiyorum. Ben kayıt defterini düzenlemek için ccleaner programını kullanıyorum bu konuda bugüne kadar hiçbir zaman sorun yaşamadım. Sizlerede tavsiye ederim. Ccleaner programını açın ve ardından kayıt defterine tıklayın. Burada “sorunlar için tarama yap” a tıklayın ve kayıt defterinizdeki sorunları bulmasını bekleyin. Sorunların taranması bittikten sonra ise “seçili sorunları gider” basabilirsiniz.

ccleaner ile sistem hızlandırma
ccleaner ile sistem hızlandırma

9.Gereksiz çalışan hizmetleri kapatarak bilgisayarı hızlandırmanın yolları

Windows hizmetleri dışında yüklediğimiz programlar vs. gibi hizmetler farkında olmadan çalışıyor olabilir bunun için bu hizmetleri kapatmak anlık güç tüketimini azaltacağından bilgisayarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Bunun için başlat> çalıştır seçeneğinden msconfig yazın ve çalıştırın. Açılan ekrandan sırasıyla hizmetlere tıklayın ve aşağıda tüm microsoft hizmetlerini gizle kutucuğuna tıklayın. Bu sayede windows hizmetleri gizlenmiş olucak geride kalan tüm hizmetler gereksiz olarak çalışmakadır. Bunları tümünü devre dışı bırak diyerek sisteminizi hızlandırabilirsiniz. İşlemleri yaptıktan sonra uygula tamam yapmayı unutmayın. Bu işlemden sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecek siz “başlatmadan devam et” seçeneğine tıklayınız.

windows gereksiz çalışan hizmetleri kapatma
windows gereksiz çalışan hizmetleri kapatma

10.Görsel efektleri ayarlıyarak bilgisayarınızın performasını arttırma

Görsel efektleri kısarak bilgisayarınızın performansını arttırabilirsiniz. Bu uygulama özellikle oyun severler için en iyi fps ve drop olmadan oyun oynamayı sağlar. Bunun için bilgisayarımı açın ve sağa tıklayıp özellikleri gidin. Açılan sekmede “gelişmiş sistem ayarlarına” tıklayın. Performans kısmından ayarlara gidin. Burada “özel” seçeneğine tıklayın ve ardından aşağıda yer alan “ekran yazı tipi kenarlarını düzelt, masaüstündeki simge etiketlerinde bir gölge efekti kullan, simgeler yerine küçük resimler göster” kutucuklarını aktif edip uygula tamam yapın.

windows görüntü performansını arttırma
windows görüntü performansını arttırma

11.Masaüstündeki gereksiz programları kaldırın

Masüstündeki gereksiz simgeler ve programlar hem göz karmaşıklğı açısından hemde biglisayarın yavaş çalışmasına sebep olucağından zararlı bir yöntemdir. Bu yüzden sizlere nacizane tavsiyem masaüstünüzde kullanılmayan programları tek bir klasörde toplayın. Bu sayede çalışmak hem daha rahat olucaktır.

Bütün bunları yaptığınız taktirde bilgisayar neden donar, bilgisayar neden ısınır,bilgisayar neden kasar gibi şikayetleriniz varsa oldukça azalıcaktır. Sizlere tavsiyem bilgsayarınızı yoracak çok fazla program yüklemeyin ve mutlaka bilgisayarınızda bir soğutucu kullanın. Soğutucu olmadığı taktirde ısınan bilgisayar performans kaybı olarak size geri dönecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here