Ana sayfa Teknoloji Android Pil Ömrü Uzatma İçin En İyi Yöntemler

Android Pil Ömrü Uzatma İçin En İyi Yöntemler

1877
0
android pil ömrü uzatma
android pil ömrü uzatma

Mağazadan sıfır telefon alırız 1-2 yıl kullandıktan sonra pil tüketiminden dolayı zamanla bataryanın yetmediğini düşünürüz. Almış olduğumuz telefonların bizlere 2-3 gün bütün işlevlerini kullanarak bataryalarının yetmesini isteriz. Peki bu konuda android pil ömrü uzatma yöntemleri olarak neler yapabilirsiniz ? Birçok kişinin telefon pil ömrü nasıl uzatılır konusunda bilmediği yöntemleri aşağıda sizler için derledik.

Telefonlarımızın pil sağlığını etkileyen birçok etmen vardır. Günlük kullanımlarımızda birçok uygulama, izlediğimiz videolar, görüntülü konuşma uygulamaları, facebook,instagram vs. sosyal medya uygulamaları sayesinde bataryamızın bizlere yetmediğini ya da telefon pil sağlığının eskisi gibi olmadığını düşünürüz. Telefonumuzu kullanırken batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler konusunu önemsemeliyiz bu yöntemler sayesinde telefon batarya ömrü uzatma sağlanır ve daha uzun ömürlü bir kullanım olmuş olur. Aşağıda sizler için android pil ömrü uzatma teknikleri hakkında adım adım yapmanız gerekenleri sıralıyor olacağız.

Samsung Parmak İzi Sensörü Hızlandırma Nasıl Yapılır

telefon pil ömrü nasıl uzatılır
telefon pil ömrü nasıl uzatılır

Android Pil Ömrü Uzatma Yöntemleri

Birçok kullanıcının sorusu olan Xiaomi pil ömrü uzatma ya da Samsung pil ömrü uzatma konusunu sizler için ele alıyoruz. Android telefonlarda yaşadığımız en büyük sorun aşırı pil tüketimi sorununu engellemek için aşağıda denenmiş tavsiyelerimizi uygulamanızı öneririz:

 • Yeni nesil android sistemlerinde ekran parlaklığı sorunu otomatik ayarlansa da eski sistemlerde manueldir. Bu yüzden elinizden geldiğince ekran ışığını minimumda tutmaya çalışın. Yeni nesil telefonlarda da otomatik ekran parlaklığı yerine manuel ayarlama ile düşük ekran ışığını tercih edin.
 • Gps konum hizmetlerini kullanmadığınız zaman kesinlikle kapatın. Unutmuş olduğunuz gps in açık kalması gün içinde telefon şarjınızı %20-25 dolaylarında fazla tüketibilir.
 • Wifi, bluetooth ve hücresel veri gibi özellikleri kullanmadığınız sürece telefonunuzda kapalı tutunuz. Özellikle internet kullanımı için wifi olan yerlerde hücresel verinin açık olmasına gerek yoktur.
 • Telefonunuzda bulunan ram i elinizden geldiğince boş bırakın. Arkaplanda çalışan uygulamalar siz farkında olmadan telefon hafızasını meşgul ediyor ve daha fala işlem sayısı pil performansını etkiliyor. Sizlere tavsiyemiz 3-4 saatte bir her telefonda bulunan “ram temizle” yapmanızdır.
 • Yeni çıkan birçok uygulamanın gece modu bulunmaktadır. Özellikle telefonunuzda Oled ekrana sahipseniz whatsap,instagram gibi uygulamaları gece modunda kullanın.
 • Facebook , messenger vb. uygulamaların lite sürümlerini kullanın. Bu tarz uygulamalar telefonunuzun ramini ve internetini daha az kullanacağından pil tüketimini azaltır.
 • Çoğu zaman kullandığımız 4G teknolojisi telefonumuzla işimiz olmadığı zaman arkaplanda çalışarak pil tüketiminizi arttırır. Bu yüzden 2G ya da 3G teknolojilerini kullanmayı tavsiye ederiz. Görüntülü görüşme vb olaylar esnasında tekrar 4G ye geçiş yapabilirsiniz.
 • Telefonunuzda yazı yazarken klavye titreşimini ve sesleri kapatın.
 • Kullanmıyorsanız sesli komut olan Google Assistant’ı kapatın.
 • Bataryanız söküp takılabilir batarya ise kesinlikle yan sanayi pilleri kullanmayın bu telefonunuza zarar verir.
 • Hareketli ve canlı ritmik duvar kağıtlarını kullanmak yerine sade görüntüler tercih edin.
 • Telefonunuzdaki uygulamaları daima son sürüme güncelleyin. Eski sürümler daima daha fazla pil tüketirler.
 • Pil tüketimini arttıracak ya da telefon ısısını yükselticek yüksek çözünürlüklü oyunlar oynamayın.
 • Telefon nasıl şarj edilmeli ? Telefonunuzun pil durumu %20 nin altına düşmedikçe şarja takmayın.

Android Video İndirme Uygulamaları TOP 5

Telefon Pil Ömrü Uzatma Uygulaması

Yukarıdaki uygulamalar denenmiş ve test edilmiştir. Bunları uyguladığınız taktirde android kullanan hangi telefon markası olursa olsun %30-50 arasında şarj tüketimi azalıcaktır. Bunları düzenli olarak yaptığınıza rağmen hala telefon pil tüketiminiz fazla geliyorsa aşağıdaki uygulamayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzu kullanmadığınız anda arkaplanda çalışan birçok uygulama pil tüketimi gerçekleştirir ve bunlardan haberiniz olmaz. Sabah uyandığınızda pilinizin bittiğini görmek herkesi agresif yapabilir. Bu yüzden yukarıda belirttiğimiz önlemleri almak yetmiyorsa o zaman sizlere telefon batarya ömrü nasıl uzatılır sorusu için yeni bir önerimiz var. Arkaplanda çalışan uygulamaları optimize etmek ve telefonu uyku moduna geçirmek için birçok premimum ve ücretsiz uygulamalar bulunmakta. Bunlardan en sık kullanılanı tavsiyemiz Greenify uygulamasını kullanmaktır.

android batarya ömrünü öğrenme
android batarya ömrünü öğrenme

2013 yılının en iyi android uygulamaları arasında gösterilen Greenify uygulaması telefonunuza veya tabletinize yüklü uygulamaları bularak hangisinin en çok pil tüketimi yaptığını keşfeder bunu size bildirir. Greenify uygulaması telefonunuzda ufak yer kaplar ve neredeyse sıfıra yakın bir CPU ve RAM kullanımı ile kullanıcılara sunulur. Uygulamayı Google marketten indirmek için tıklayınız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here