Ana sayfa Teknoloji Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Pratik Anlatım!

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Pratik Anlatım!

694
0
Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Pratik Anlatım!

Ağda kayıtlı değil hatası sıklıkla karşımıza çıkan bir hata türüdür. Ağda kayıtlı değil uyarısı özellikle Android işletim sistemine sahip telefonlarda görülüyor. Uyarı verilen bu bildirim ise belli başlı sebeplerden dolayı olmaktadır. Özelikle Galaxy telefonlarda görülen bu sebepler ise birkaç yöntem ile çözümlenir. Bu kapsamda ağda kayıtlı değil ne demek? Ağda kayıtlı olmamak, telefonun şebeke bağlantısının belli sebeplerden kopmuş olmasıdır.

Bağlantının kesilmesi ile telefon üzerinden arama veya internet bağlantısı olmaması ile kişiler zorluk yaşayabilir. Bu durumu yaşayan kişilerde birini ararken ağda kayıtlı değil ne demek olarak sık araştırmaktadır. Tam bu noktada belli başlı aşamalar ile ağın yeniden gelmesini sağlayabilirsiniz. Ağda kayıtlı değil hatası çözümü için öncelikli olarak telefonun güncellenmiş olmasına dikkat edin. Çünkü özellikle Android işletim sistemli telefonlarda güncelleme alınmadığı zaman bu sorun yaşanıyor.

Elbette ki aramalarınızı yapmayı sağlayan sim kart aşaması da etkendir. Telefonların sim kart bölümünde ki kart değişen sebeplerden dolayı bazen kayar. Telefonda bunu bildirim vermemesi halinde ağda kayıtlı değil yazısı gözükür. Bu yazı gözüktüğü zaman sim kartı tak çıkar yöntemi yapılması tavsiye edilir.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Pratik Anlatım!

Ağda kayıtlı değil ikazı genel olarak Android telefonlarda gözükmektedir. Bu nedenle bu sorun sahip olan kişiler ağda kayıtlı değil android araştırmasını sık yapar. Telefon kullanacağınız zaman bu tip bir bildirim alınması halinde belli yöntemler uygulanır. Bunlarda bir tanesi de bataryanın çıkarılıp, telefonun kendini resetlemesine izin vermektir.

Özellikle Samsung serisindeki telefonlar da batarya kısmı kolay çıkarılır. Bu aşamadan sonra bataryanın çıkarılmış hali ile birkaç dakika bekledikten sonra tekrar takıp, çalıştırabilirsiniz. Durum düzelmemiş ise telefonun ayarlar kısmından ağ operatörü kısmına girilir. Bu aşamada ise kullanılan operatör seçilerek aratılmaya başlanır. Ağ başarılı şekilde bulunup bildirim verdikten sonra da telefonun tekrardan kapatılması gerekir. Bu sayede ağda kayıtlı değil çözümü 2021 günümüz olarak pratik olmaktadır.

Ağ Kayıtlı Olmaması Android

Telefonlarımızı kullanırken arama yapmak ve internet kullanmak öncelikli amacımızdır. Fakat belirlenemeyen sebepler doğrultusunda bu amacımıza ulaşamayabiliriz. Tam bu noktada bu amacı engelleyen etkenlerden biri de ağda kayıtlı değil uyarısıdır. Bu uyarı ağırlıklı olarak Andorid telefonların bir sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Samsung markasının telefon serilerinde rastlanan bu sorun ise can sıkıcı olabiliyor. Durum böyle olunca da Samsung ağda kayıtlı değil bağlanamıyor araştırılması sık yapılıyor. Ağda kayıtlı olmaması ve telefonun bağlanmaması ile ne yazık ki telefonu pek kullanamamaktayız. Bu sorun özellikle Samsung markalı J7 Prime modelinde yaşanmaktadır. Bunun için kullanıcılar ağda kayıtlı değil hatası J7 Prime için araştırma yapmaktadır. Genel olarak telefonlarda yaşanan ağda kayıtlı değil arama yapmıyor sorunu aslında basittir.

Hem model olarak hem de sorun olarak genel çözümler vardır. Bu çözümlerden bir tanesi; telefonun bataryasının çıkarılıp, telefon dinlendirilmesi ile olur. Fakat sorunun çözülmemesi durumunda sim kartının başka telefona takılması gerekir. Çünkü şebekenin algılanması bu adım ile doğrulanır. Elbette ki kullanılan telefon modelinin kendi ayarlarından da şebeke bağlantısı için adım atılır. Fakat telefon burada algısını kestiği için başka telefondan yapılması doğru olacaktır.

Ağda Kayıtlı Değil Hatası Nedir, Nasıl Çözülür? Pratik Anlatım!

Ağda Kayıtlı Değil ve Arama

Telefonu kullanmamızın en önemli amaçlarından biri arama olmaktadır. Aramayı ise değişen sebepler ile yapamayabiliriz. Bu sebepler ise bulunduğumuz yerde telefonun çekmemesi veya şebekenin düşmemesidir. Telefon çekmemesi bizim elimizde olmayıp, çözümünü kişisel olarak bulamayabiliriz. Bunun yanı sıra telefonların uyarı verdiği ağda kayıtlı değil yazısı da sık gözükür. Ağda kayıtlı değil yazısı şebekenin olmaması durumudur.

Şebeke çözümü için basit birkaç yöntem ile çözüm bulunur. Bu çözüm içinde en sık araştırılan şey ise birini ararken ağda kayıtlı değil hatsı ne demek olmaktadır. Şebeke olmaması durumunda herhangi birini aramak veya internete bağlanmak mümkün değildir. Şebekeyi yerine getirmek için bu durumda birkaç yöntem olmaktadır. Yöntemlerden ilki operatörü bulmak için telefon ayarlarına gidilmesi gereklidir. Telefon ayarlarında ki ağ bağlantısı kısmından kullanılan operatörün bulunması ile bu sorun çözülür.

Elbette ki bazen operatörler de bu duruma sebep verir. Kullanılan sim kartının eski olması ve yenilenmemesi durumunda telefon bunu algılamaz. Durum böyle olunca da devamlı olarak ağ bağlantısı hata verilir. Ağda kayıtlı değil Turkcell yazısı görüldüğü zamanda gerekli operatör aranarak bu durum düzeltilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here